"Sığınmacı Kadınlara Yönelik Şiddete Karşı”: El Kitabı Hazırlandı

"Sığınmacı Kadınlara Yönelik Şiddete Karşı”: El Kitabı Hazırlandı
Kadın Çalışmaları Derneği, Yerel Medya Çalışanları için Hak Odaklı Habercilik Rehberi de hazırlıyor. DİYARBAKIR YENİGÜN - Kadın Çalışmaları...

Kadın Çalışmaları Derneği, Yerel Medya Çalışanları için Hak Odaklı Habercilik Rehberi de hazırlıyor.

DİYARBAKIR YENİGÜN - Kadın Çalışmaları Derneği'nin "Sığınmacı Kadınlara Yönelik Şiddete Karşı: Medya Dilini ve Zihniyetleri Değiştirebilmek" başlıklı projesi kapsamında, Türkiye'de yaşayan mülteci kadınlarla çalışan sivil toplum kurum çalışanları için el kitabı hazırlandı.

Kitabı, araştırmacılar Cavidan Soykan, Ebru Hanbay Çakır ve Salime Tarikçi kaleme aldı. Bianet.org’da yer alan habere göre adı geçen kitap, "Türkiye'nin Sığınma Rejimi" ve "Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadına Yönelik Şiddet" başlıklı iki ana bölümden oluşmakta ve  38 sayfa.

"Kadın mültecilere yönelik şiddeti önleyen yasal düzenlemeler geliştirilmeli"

Kitabının duyurusunun yer aldığı kitabın web sayfasında kitabın, mülteci kadınlarla çalışma yürüten örgütlere, mültecilerin temel hakları ve hukuki mekanizmalara erişim yolları konusunda bilgi vermeyi amaçladığı belirtiliyor.

Kadınların, savaş ve göç hareketlerinin olumsuz sonuçlarından en çok etkilenen gruplardan biri olması nedeniyle, kadın mültecilere yönelik her türlü şiddeti önleyecek yasal düzenlemelerin ve koruma politikalarının geliştirilmesi gerekmektedir.

"Ancak en fazla göç alan ülkelerden biri ve birçok uluslararası sözleşmeye taraf olan Türkiye'de, kadın mültecilerin ihtiyaçlarını karşılayacak politikalar geliştirme ve uygulama konusunda eksiklikler yaşanmaktadır. Örneğin, AFAD 2014 yılında Türkiye'de Suriyeli Kadınlar başlıklı raporunda, şiddeti önleyecek ve şiddete uğrayan mülteci kadınların başvurabileceği mekanizmaların yetersiz kaldığı açıkça ifade edilmiştir."

Proje kapsamında, Yerel Medya Çalışanları için Hak Odaklı Habercilik Rehberi de hazırlanıyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.