“OHAL Komisyonu, iktidar için can simidi oldu”

“OHAL Komisyonu, iktidar için can simidi oldu”
OHAL Komisyonunun görev süresinin uzatılmasına ilişkin düzenlenen basın toplantısında konuşan Amed İhraçlar Platformu Sözcüsü Aziz Turay, OHAL Komisyonu’nun...

OHAL Komisyonunun görev süresinin uzatılmasına ilişkin düzenlenen basın toplantısında konuşan Amed İhraçlar Platformu Sözcüsü Aziz Turay, OHAL Komisyonu’nun görevinin uzatılmasının antidemokratik süreci uzatacağını savundu. Turay, AİHM’in önerdiği OHAL Komisyonu’nun iktidar için can simidi olduğunu söyledi

Mehmet Uğur ÇAKIL

DİYARBAKIR- Amed İhraçlar Platformu, OHAL Komisyonu’nun görev süresinin Cumhurbaşkanı tarafından 1 yıl uzatılmasına ilişkin basın toplantısı düzenledi. AZC Plaza önünde yapılması planlanan açıklamaya polisin izin vermemesi nedeni ile basın toplantısı Ofis Sanat Sokağı’nda gerçekleştirildi. Basın toplantısına platform ve sendika üyelerinin yanı sıra HDP Diyarbakır Milletvekili Salihe Aydeniz katıldı. Burada açıklamalarda bulunan Amed İhraçlar Platformu Sözcüsü Aziz Turay,  OHAL Komisyonu’nun lağvedilmesi gerektiğini söyledi.

“OHAL Komisyonu, hukuksuzluğun kaynağı haline gelmiştir”

OHAL Komisyonu’nun mahkemelerin yerine karar vermesinin hukuki olmadığını savunan Amed İhraçlar Platformu Sözcüsü Aziz Turay tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı; “ 15 Temmuz darbe girişimi bahane edilerek Türkiye genelinde ilan edilen OHAL gerekçe gösterilerek çıkarılan 36 KHK ile toplam 135 bin 144 kamu emekçisi hukuksuz bir şekilde ihraç edilmiştir. Bizler haklı ve demokratik taleplerimizi dile getirdiğimiz için, siyasal iktidarın önünde diz çöküp teslim olmadığımız için ihraç edildik.  Darbeden sonra hukuki süreci tıkamak için planlar yapılırken AHİM’in kendi üzerinde oluşacak baskıyı azaltmak için önerdiği OHAL komisyonu iktidar için bir can simidi oldu. Hukuki dayanaktan yoksun olan OHAL komisyonu Cumhurbaşkanlığı kararnameleri ile meşrulaştırılmaya çalışıldı. Hepimizin bildiği gibi OHAL İşlemlerini İnceleme Komisyonu’nun 2 yıl olarak öngörülen görev süresi 23 Ocak tarihi itibarı ile bitecekti. Fakat bu süre  Cumhurbaşkanı kararnamesi ile 1 yıl daha uzatıldı.  OHAL işlemlerini incelemek ve yaşanan hukuksuzlukları ortadan kaldırmak için hukuksal bir temeli olmadan kurulan OHAL komisyonunun kendisi bugün en büyük hukuksuzlukların kaynağı haline gelmiştir.

“OHAL Komisyonu’nun kararları hukuksuzdur”

Hukuken varlığı tartışmalı olan OHAL Komisyonu’nun kendisini mahkemelerin yerine koyarak karar vermesi hukuksuzdur ve bu şekilde verilen kararların kabul edilmesi mümkün değildir. Türkiye Cumhuriyeti’nin anayasal kurumları olan mahkemeleri yok sayarak karar vermesi açık bir Anayasa ihlalidir ve suçtur. Ayrıca toplum vicdanında tamiri imkânsız yaralar açmaktadır. Hakkında suça bulaştığı iddia edilen kamu görevlileri ile ilgili tüm hukuki işlemler, kendisini mahkemelerin yerine koyan OHAL Komisyonunca değil, mevcut hukuk sistemi içinde yer alan mahkemeler aracılığıyla yürütülmelidir.  Demokrasinin tesisi ve hukukun egemen kılınması ancak toplumsal mücadele ile mümkündür. Bu toplumun birer parçası olarak bizler mücadelemizi toplumsal mücadele ile buluşturarak amacımıza ulaşmayı hedefliyoruz.  Anti demokratik ve hukuksuz sürecin son bulması, demokratik işleyişin ve hukukun egemen kılınması ile mümkün olacaktır. Bizler Amed İhraçlar Platformu olarak OHAL İnceleme Komisyonunun meşruiyetini kabul etmezken görev süresinin uzatılmasının bu mevcut antidemokratik süreci uzatmaktan başka hiçbir şeyi değiştirmeyeceği bu nedenle komisyonun derhal lağvedilmesi, Demokratik sürece dönülmesi ve Hukukun işletilmesi gerektiğini vurgulamak isteriz. Hukuksuz bir şekilde ihraç edilerek aileleri ile birlikte açlığa mahkûm edilen on binlerce OHAL mağduru derhal görevine iade edilmelidir.  Bütün mücadelemiz bu yönde olacaktır. İktidara çağrımız demokrasi ve hukuka en fazla ihtiyaç duyacak olanlar sizlersiniz, size tavsiyemiz dönüp bir tarihe bakın.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.