MHP’li Vahapoğlu: İsteyen 'Bayanlar' askere gidebilsin

MHP’li Vahapoğlu: İsteyen 'Bayanlar' askere gidebilsin
MHP Milletvekili Vahapoğlu, isteyen kadınların er veya rütbeli olarak askere gidebilmesi gerektiğini savundu. Milli Savunma Komisyonu Başkanı Yılmaz da bu...

MHP Milletvekili Vahapoğlu, isteyen kadınların er veya rütbeli olarak askere gidebilmesi gerektiğini savundu. Milli Savunma Komisyonu Başkanı Yılmaz da bu teklifin düşünülmesi gerektiğini söyledi.

DİYARBAKIR YENİGÜN - Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Bursa Milletvekili Hidayet Vahapoğlu, kadınların da askere alınması önerisi getirdi. Zorunlu askerliği altı aya düşüren, sürekli bedelli askerlik uygulaması getiren ve dileyenlerin paralı askerliğe devam edebileceğini öngören kanun teklifinin görüşmeleri sırasında söz alan Vahapoğlu, dileyen kadınların er olarak askeriyeye katılması gerektiği görüşünü savundu. Gazete Duvar’dan Nergis Demirkaya’nın Ankara’dan aktardığına göre, Vahapoğlu özetle şunları söyledi:

“İstiklal savaşı dahil, kadının sistemin dışında tutulduğu hiçbir çalışmada mükemmelliğe ulaşılamamıştır. Şu anda dünyada birçok ordu, kadınları er olarak, rütbeli olarak istihdam ediyor. Talep hâlinde ‘bayan’ların da er, astsubay, yedek astsubay ya da yedek subay olarak askerlik yapabileceği hükmü konulabilir. Tartışılmasını talep ediyorum. Milli Savunma Bakanlığının sayın yetkilileri; eğer reform yapacaksak, eğer reformdan söz edeceksek buraya ‘bayan’ı eklememiz lazım.”

Yılmaz: Mutlaka düşünülmeli

Eski Savunma Bakanlarından, Milli Savunma Komisyonu Başkanı İsmet Yılmaz, Vahapoğlu’nun teklifinin mutlaka üzerinde düşünülmesi gereken bir konu olduğunu söyledi ve ekledi:

“İnşallah olmaz ama son raddeye geldiğinde kadını erkeği, çoluğu çocuğu yoktur, herkes vatan savunmasında kendisine düşen görevi yerine getirir diyoruz ama üzerinde biraz daha çalışılacaktır inşallah.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.