Mezrona üzümünden yüksek verim bekleniyor

featured
service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geçtiğimiz sezon hastalıklardan dolayı Mezrona üzümünden verim elde edemeyen üreticiler, bu yıl kaliteli üzüm verimi bekliyor.

DİYARBAKIR YENİGÜN – Batman’ın Gercüş ilçesi başta olmak üzere birçok yerde çiftçiler, özellikle şire üzümüne musallat olan külleme hastalığı yüzünden geçen sezon neredeyse üzümden hiç verim alamamışlardı. Uzmanlar yaptıkları araştırmalarla bu sezon Gercüş’te kaliteli üzüm verimi beklediklerini açıkladılar. Gercüş Üzüm Üreticileri Birliği Başkanı ve Ziraat Mühendisi Enver Keskin ile Gercüş Ziraat Odası Tarım Danışmanı Seyithan Öner, külleme hastalığı hakkında çiftçilerin bilgi sahibi olmaları ya da uzman kişilerden destek alması gerektiğini aktardılar.

Geçen seneye oranla üzüm durumunun daha iyi olduğunu dile getiren Gercüş Üzüm Üreticileri Birliği Başkanı ve Ziraat Mühendisi Enver Keskin, üzüm veriminin önceki yıllara nazaran daha iyi olmasını beklediklerini aktardı.

Keskin, “Şu anda Gercüş Ziraat Odası eğitim çiftliğindeyiz. Ziraat odasıyla yaptığımız bir çalışmadan şu anda gayet iyi verimler alıyoruz. Geçen sene ziraat odasının veri sisteminden, çiftçilerimize yönelik yapılan çalışmayla ilgili bildirmiş olduğu hastalıklar bu sene neredeyse yok. Mezrona üzümü, şire üzümü olarak bilinir, bölgemize has bir üzüm çeşididir. Özellikle Gercüş ile Midyat bölgesinde çok talep edilen ve ilgi gösterilen bir üzüm çeşididir. Mezrona üzümü dışında onlarca üzüm çeşidi var. Diğer üzüm çeşitlerinde de verim iyi, ancak mezrona kadar iyi olamıyor.” dedi.

Mezrona üzümünün hasat döneminin eylül sonu ile ekim başında olduğunu belirten Keskin, “Hasat başladığı zaman bir ay iki ay içerisinde toplanılır. Mezrona üzümünü pekmez yapan var. Eskiden verimler çok daha yüksekken pestil, cevizli sucuk gibi ürünler de üretiliyordu. Şu anda ağırlıklı olarak pekmez ve yaş üzüm olarak değerlendiriliyor. Zaman zaman pestil ve cevizli sucuk olarak da sofralarımıza geliyor.” ifadelerini kullandı.

“Bu sene geçen seneye göre küllenme oranı hemen hemen hiç yok”

Gercüş Ziraata Odası Eğitim ve Uygulama alanında mezrona üzümüyle ilgili bilgi veren Gercüş Ziraat Odası Tarım Danışmanı Seyithan Öner, “Mezrona üzümü kendine has bir aroması olan, Gercüş’te de en çok yetişen ve verimi en çok olan üzüm çeşididir. Çiftçi tarafından en çok tercih edilen ürün olmakla beraber son yıllarda külleme hastalığına maruz kaldığından dolayı birçok bağımız kurumuştu. 2014’ten sonra Gercüş’te erken uyarı sistemini kurduktan sonra hastalıklarla mücadele daha iyi olmaya başladı. Özellikle bu sene geçen seneye göre küllenme oranı hemen hemen hiç yok. Geçen sene erken uyarı sisteminin bize vermiş olduğu uyarıları yaklaşık 12 mesaj olarak çiftçilerimize gönderdik. Bu sene Allah’ın izniyle üzüme zarar verecek küllenme hastalığı yok. Geçen seneye göre kalite daha iyidir.” dedi.

Öner, “Sahaya çıkıp baktığımızda bazı bölgelerde verim yüksek bazı bölgelerde ise verim azdır. Genel olarak bu sene hastalıklardan arınmış daha fazla verimi olan ve inşallah kalitesi yüksek olan ürün elde edeceğiz. Eylüle kadar daha vaktimiz var. Olabilecek hastalıklarla mücadele etmek için devamlı çiftçilerimizi bilgilendiriyoruz. Mezrona üzümünün hasadına kadar inşallah bir şey olmazsa bu sene mezrona üzümünden yüksek verim ve kaliteli ürün bekliyoruz. İnşallah bunun sonucunda da kaliteli pekmez veya cevizli sucuk piyasaya sürülecek.” şeklinde konuştu. (İLKHA)

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Mezrona üzümünden yüksek verim bekleniyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Diyarbakır Yenigün Gazetesi - Son Dakika Diyarbakır Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin