KESKİN’DEN HDP’YE ‘MECLİSTEN ÇEKİL’ ÇAĞRISI

KESKİN’DEN HDP’YE ‘MECLİSTEN ÇEKİL’ ÇAĞRISI
İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Eren Keskin, Halkların Demokratik Partisi (HDP)’ne Türkiye Büyük Mİllet Meclisi (TBMM)’nden çekilmesi...

İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Eren Keskin, Halkların Demokratik Partisi (HDP)’ne Türkiye Büyük Mİllet Meclisi (TBMM)’nden çekilmesi önerisinde bulundu.

DİYARBAKIR YENİGÜN - İHD Diyarbakır Şubesinde, açlık grevlerini konu alan panelde konuşan İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin, evinde açlık grevini sürdürdüğü belirtilen HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’i evinde ziyaret ettiklerini ifade ederek, Güven’i ziyaret ettikten sonra kendisinde HDP’nin TBMM’den çekilmesi kanaati oluştuğunu söyledi. İnsan hakları savunucusu olarak açlık grevlerini tasvip etmesinin mümkün olmadığını vurgulayan İHD Eş Genel Başkanı Keskin, açlık grevlerinin sonlandırılması için çaba harcadıklarını belirtti.

‘HDP’NİN MECLİSTE YERİ OLMADIĞINA KANAAT GETİRDİM’

Sivil siyasetin etkili bir yol olduğunu altını çizen İHD Eş Genel Başkanı, Güven’i ziyaret ettikten sonra HDP’ye yönelik eleştirileri bulunduğunu dile getirerek, “HDP’ye eleştirim olacak. Leyla Güven’i gördükten sonra bir kere daha ona borçlu olduğumuzu gördük. Bence HDP ve Kürtlerin Mecliste yeri yok. Leyla Güven’i ziyaret edince bir daha HDP’nin Mecliste yeri olmadığına kanaat getirdim. HDP Meclisten çekilmelidir. Bu benim kişisel fikrimdir.” diye konuştu.

‘GREVLERİN SONLANMASI İÇİN GİRİŞİMDE BULUNUYORUZ2

Panelde konuşan İHD eski Genel Başkanı Akın Birdal, can kayıpları olmadan açlık grevlerinin sonlandırılması için girişimlerde bulunduklarını aktararak bu girişimlerinden şimdiye kadar herhangi bir sonuç alamadıklarını söyledi. İHD eski Genel Başkanı Birdal, Cezaevlerindeki açlık grevlerinin sonlandırılması için Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e görüşmeye çalıştıklarını, ancak Bakan Gül’ün yoğun programı nedeniyle bu görüşmenin gerçekleşmediğini anlattı. Diyarbakır’a gelmeden önce Ankara’da 4-5 gün kalarak hükümet yetkilileriyle görüşme gerçekleştirmek istediklerini ancak seçim süreci nedeniyle muhatap bulamadıklarına işaret eden İHD eski Genel Başkanı, “Şimdi ise oluşturduğumuz heyette yer alan HDP eski Milletvekili Ziya Halis arkadaşımız Adalet Bakanlığını yokluyor, bize akşam dönüleceği söyleniyor, seçim bahaneleri üretip görüşülmüyor.” şeklinde konuştu.

Açlık grevlerinin getirebileceği olumsuz sonuçlarına dikkati çeken Akın Birdal, kötü bir sonuç yaşanmadan açlık grevlerinin sonlandırılması umudunu taşıdıklarını kaydetti.

Geçmişte açlık grevlerinin sonlandırılması için oluşturulan heyetler arasından bulunduğunu hatırlatan Birdal, dinleyicilere bu deneyimlerini aktardı. Birdal’ın yaptığı sonumun ardından panel, soru-cevaplarla son buldu. (Haber Merkezi)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.