“Kayyum Belediye mallarını Kaymakamlığa verdi”

“Kayyum Belediye mallarını Kaymakamlığa verdi”
Diyarbakır'ın Kayapınar İlçesi'nin HDP'li adayları belediyeye atanan kayyuma ilişkin dikkat çekici açıklamalarda bulundu. HDP Kayapınar İlçe Eş Başkan...

Diyarbakır'ın Kayapınar İlçesi'nin HDP'li adayları belediyeye atanan kayyuma ilişkin dikkat çekici açıklamalarda bulundu. HDP Kayapınar İlçe Eş Başkan Adayları Kezban Yılmaz ve Necati Pirinççioğlu, hibe adı altında Kayapınar Belediyesine ait birçok taşınmazın Kaymakamlığa verdiğini iddia etti

DİYARBAKIR YENİGÜN - Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır merkez Kayapınar Belediyesi eşbaşkan adayları Keziban Yılmaz ve Necati Pirinççioğlu, Kayapınar Belediyesi’ne atanan 3 kayyuma ilişkin açıklamalarda bulundu.  Mezopotamya Ajans’ta yer alan habere göre, partinin ilçe binasında düzenlenen toplantıda konuşan Eşbaşkan Adayı Necati Pirinççioğlu, Kayapınar Belediyesi’ne atanan 3’üncü kayyumun görev başında olduğunu hatırlatarak, “Belediye bütçesinin hoyratça kullanıldığı, yine belediyeye ait tüm taşınmazların, değişik zamanlarda kayyumlar tarafından Kaymakamlığa ya da devletin başka kurumlarına hibe adı altında devredildiği yönünde tarafımıza birçok duyum gelmiştir” dedi.

Devredilen mallar

Aldıkları duyumları araştırıp bunlara ilişkin elde ettikleri bilgileri paylaşan Pirinççioğlu, araştırmaları sonucunda, ekonomik durumu düşük öğrencilere eğitim vermek amacıyla kurulan 13 Eğitim Destek Evi’nin, Kayapınar Spor Kompleksi’nin mülkiyetiyle birlikte Kayapınar Kaymakamlığı’na devredildiğini ileri sürdü. 80 milyon TL’lik arsa üzerinde kurulan 20 milyon maliyetiyle hala yapımı devam eden belediye kütüphanesinin İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne devredildiğini savunan Pirinççioğlu, Kayapınar ilçesi Medya Mahallesi’nde bulunan Belediye ile Göç Vakfı’nın ortak çalışmalar yürüttüğü Çocuk Merkezi’nin de Kaymakamlığa bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na devredildiğini iddia etti.  Pirinççioğlu, “Ekin Ceren Parkı’nın işletmesinin TÜRGEV’e 25 yıllığına kiralanmış olduğu bilgisine ulaşılmıştır” dedi. Pirinççioğlu, Kayapınar Belediyesi’nin yeni yapılan hizmet binasına taşındığını, eski binanın mülkiyetiyle birlikte kayyumlar tarafından Kayapınar Kaymakamlığı’na devredildiğini, eski binanın tadilatı için 2,5 milyon TL eski binaya yapılan tadilat masrafının belediye tarafından ödendiğini ileri sürdü.

“Ödemesi seçimden sonraya bırakılmış”

Son bir hafta içinde çocuk kreşi olan Zarokistan’ın mülkiyetiyle birlikte Kaymakamlığa, Cigerxwin Kültür Merkezi’nin Halk Eğitim Müdürlüğü’ne, Belediyeye ait 100 dönümlük seranın Kaymakamlığın ilgili birimlerine devredildiği duyumu aldıklarını ifade eden Pirinççioğlu şunları söyledi;

“İller Bankası’ndan geri ödemesi 31 Mart Yerel Seçim takviminden hemen sonra Nisan ayında olmak üzere trilyonlarca kredi çekilmiş olduğu, yine birçok devlet bankasına trilyonlarca kredi başvurusunun yapıldığı, hatta bankaların biri tarafından 20 milyonluk bir kredi başvurusunun onaylanmış olduğu bilgisi tarafımıza ulaşmıştır.”

“Belediyeye sahip çıkalım”

Belediyenin kayyumlar döneminde çıkarttığı ihalelerin ödemesinin seçim sonrası ödeme takvimi çıkarttığına iddia eden Pirinççioğlu, “İşçi alımlarında AKP ve MHP İl başkanları ile çeşitli organlarının referans alınarak yapıldığı duyumları ayyuka çıkmıştır” diye konuştu.

Kayapınar Belediyesi’nin, 8 Aralık 2016 tarihinde kayyumların atanmasından önce Türkiye’deki tüm belediyeler arasında gerek taşınmazlarıyla, bütçesiyle gerekse de imar ve çevre düzenlemesiyle diğer kentsel çalışmalarında ilk sıralarda yer alan örnek bir belediye iken bugün kayyumlar eliyle bir enkaza dönüştürüldüğünü ileri süren Pirinççioğlu, şöyle devam etti:

“Hiç kimsenin hele hele sözde belediyeyi yönetmek adı altında merkezi sistem tarafından kayyum olarak atanan kaymakamın, bu şekilde belediyenin imkanlarını hoyratça kullanmaya, belediyenin taşınmazlarını, başında bulunduğu diğer bir kuruma hibe etmeye hakkı bulunmamaktadır. Kayapınar ilçesinde ikamet eden halkımıza, diğer partilerin Kayapınar Belediye başkan adaylarına ve kentin sivil toplum örgütlerine sesleniyoruz; bu şekilde hukuksuz ve keyfi bir şekilde kıyımdan geçirilmek istenilen Kayapınar Belediyesi’ne, Belediyenin 15 yılda biriktirmiş olduğu ve özellikle halka hizmet amacıyla edinmiş taşınmazlarına, kurumlarına hep birlikte sahip çıkalım. Kayyumların keyfi kararlarına karşı sesimizi yükseltmeye davet ediyoruz.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.