Kayıp yakınlarından 521'inci eylem

Kayıp yakınlarından 521'inci eylem
Kayıp yakınları Diyarbakır'da 521'inci oturma eylemini yaptı. Eylemde, 1994'te gözaltına alınan Kemal Mübariz’in akıbeti soruldu. DİYARBAKIR –...

Kayıp yakınları Diyarbakır'da 521'inci oturma eylemini yaptı. Eylemde, 1994'te gözaltına alınan Kemal Mübariz’in akıbeti soruldu.

DİYARBAKIR – İHD Diyarbakır Şubesi ve kayıp yakınları tarafından “Kayıplar Bulunsun Failler yargılansın” sloganıyla yapılan oturma eylemlerinin 521’incisi gerçekleştirildi. Eylemde, 1994 yılında Şırnak’ın Cizre ilçesinde gözaltına alınan ve bir daha haber alınmayan Kemal Mübariz’in akıbeti soruldu.

Eylemden önce şube binasının bulunduğu sokağın polis tarafından abluka altına alındığı görüldü. Şube binasında gerçekleşen ve kayıpların fotoğraflarının taşındığı eyleme İHD yönetici ve üyeleri, İHD MYK Üyesi Mehmet Raci Bilici, CHP Diyarbakır İl Başkanı Mehmet Sayın, kayıp yakınları ve insan hakları aktivistleri katıldı.

Eylemde, 1 Şubat 1994 tarihinde Şırnak’ın Cizre ilçesinde özel harekat polisleri tarafından düzenlenen ev baskınında gözaltına alınan ve bir daha kendisinden haber alınmayan Kemal Mübariz’in akıbeti soruldu.

‘TECRİT İNSANLIK SUÇUDUR’

Eylemde konuşan İHD Diyarbakır Şube Sekreteri Yüksel Aslan Acer, en ağır insan halkları ihalelerinin devam ettiğini belirterek, cezaevlerinde yüzlerce kişinin açlık grevi yaptığını söyledi.

DTK Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in 86 gündür açlık grevinde olduğunu ve sağlık durumunun her geçen gün daha da kritik hale geldiğini kaydeden Aslan Acer, “En temel talepleri ise tecridin sonlandırılması; tecrit başlı başına bir insanlık suçudur. Ancak bu ülkede en temel insan hakkını elde edebilmek için insanlar yaşamlarını ortaya koymak zorunda kalıyor. Bu kabul edilemez bir durumdur. Biz tecridin sonlandırılmasını ve cezaevlerindeki tutukluların talebinin kabul edilerek açlık grevlerinin sonlandırılmasını istiyoruz” diye konuştu.

Yüksel Acer’in ardından İHD Diyarbakır Şube Yöneticisi ve Kayıp Komisyonu Üyesi Adnan Örhan, Kemal Mübariz’in hikayesini anlattı. Yapılan konuşmaların ardından tüm kayıplar için oturma eylemi gerçekleştirildi. (Haber Merkezi)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.