Kadir İnanır'dan çözüm sürecine yönelik mesaj: "En önde giderim, yeter ki adı barış olsun!"

Kadir İnanır'dan çözüm sürecine yönelik mesaj: "En önde giderim, yeter ki adı barış olsun!"
Kadir İnanır verdiği bir röportajda çözüm süreci, Erdoğan ve Selahattin Demirtaş ile ilgili görüşlerini aktardı; Diyarbakır, Sur'da oğlunun kemiklerini bir poşet içinde alan babanın filmini çekmek istediğini söyledi.

Yeşilçam'ın baş aktörlerinden Kadir İnanır, T24 gazetesinden Cansu Çamlıbel'e verdiği bir röportajda önemli açıklamalarda bulundu.

kadir.jpg
Fotoğraf: Sebati Karakurt (T24)

"YİNE GİDERİM, YETER Kİ ADI BARIŞ OLSUN!"

Çözüm süreci ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Kadir İnanır, Selahattin Demirtaş'ın da mahkemede söylediği gibi Akil insanlar grubunun Öcalan'ın önerisi olduğunu, ve Recep Tayyip Erdoğan'ın bu fikri hayata geçirdiğini, ve ilk toplantısını da Dolmabahçe'de yaptığını söyledi. Bugün tekrar çağırsalar yine gider misiniz sorusunu ise "Erdoğan veya başka biri fark etmez kim derse desin en önde giderim, yeter ki adı barış olsun, mecburuz başka hiçbir şansımız yok" diye yanıtladı.

kadir-inanir-selahattin-sirri.jpg

"TÜRKİYE’NİN SON ZAMANLARDA YETİŞTİRDİĞİ EN ÖNEMLİ SİYASETÇİ SELAHATTİN DEMİRTAŞ"

2015 ve 2018'de HDP'ten siyaset yapmak için teklif aldığını ancak o partinin var olması için ya da o partinin savunduğu bütün değerler için yıllarca uğraşmış, çalışmış, bedeller ödemiş bir sürü insan varken kendisinin birdenbire onların önüne geçip milletvekili olmasını karakterine uygun görmediğini dile getiren İnanır, Selahattin Demirtaş için son zamanlarda yetişmiş en önemli siyasetçi yorumunda bulundu. Ekrem İmamoğlu için ise "telefon açtığım zaman hemen çıkar telefonuma, çok iyi arkadaşım" dedi.

Bölgenin ve halkın sorunları üzerine konuşan İnanır, yaptığı filmlerin çok önemli bir bölümünde doğudaki insanların yaşadıkları sıkıntıların tam gerçekliğini hatırlattı. Bu ülkenin her karış toprağında benim ayak izi olduğunu, o filmleri çekerken o bölgede yaşadığını, altı ay orada karın içinde kalıp film çektiğini anlatan Kadir İnanır, o günlerde büyük haksızlık yapıldığının altını çizdi.

kemik.jpg

"SUR'DA OĞLUNUN KEMİKLERİNİ POŞET İÇİNDE TESLİM ALAN BABANIN FİLMİNİ ÇEKECEĞİM"

Bu dönemde film yapmanın ne kadar pahalı olduğundan dem vuran İnanır, günümüz şartlarında bir film yapmak için 1 milyon doların olması gerektiği, bu para olsa da sansür silsilesinin aşmanın ne kadar zor olduğunun üstünde durdu. Bugün film yapabilseydi hangi filmi yapardı sorusu üzerine Diyarbakır Sur’da sokağa çıkma yasakları sırasında ölen Hakan Aslan’ın kemiklerinin 7 yıl sonra babası Ali Rıza Aslan’a bir poşet içinde teslim edilmesinin fotoğrafını göstererek bunun üstüne film yapmak istediğini söyledi.

Kaynak:HABER MERKEZİ

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.