Kadınlar: Üzgünüz ama yas tutmuyoruz

Kadınlar: Üzgünüz ama yas tutmuyoruz
Diyarbakır’daki kadın odaklı sivil toplum örgütleri, avukat ve kadın hakları savucusu Müzeyyen Boylu’nun boşanma aşamasında olduğu eşi tarafından...

Diyarbakır’daki kadın odaklı sivil toplum örgütleri, avukat ve kadın hakları savucusu Müzeyyen Boylu’nun boşanma aşamasında olduğu eşi tarafından sokak ortasında katledilmesini kınadı. “Kadın cinayetleri politiktir!” pankartının açıldığı açıklamada hazırlanan ortak basın metnini okuyan Rosa Kadın Derneği üyesi Adalet Kaya, “Hepimiz üzgünüz ama yas tutmuyoruz. Öfkeliyiz!” dedi.  Boylu’nun katledilmesinin üzüntüsü ile davanın takipçisi olacaklarının altını çizen Kaya, “Vahşice bu cinayeti işleyen erkeğin en ağır ceza ile cezalandırılması için mücadele edeceğimizi belirtiyoruz” diye konuştu

Norşin ÖNCEL

DİYARBAKIR YENİGÜN - Diyarbakır’daki Kadın Meclisleri ve Sivil Toplum Örgütleri, Diyarbakır Barosu avukatlarından Müzeyyen Boylu’nun eşi tarafından öldürülmesine tepki gösterdi.  Boylu’nun katledildiği yerde gerçekleştirilen basın açıklamasına, Tevgera Jinen Azad, Rosa Kadın Derneği, Diyarbakır Barosu Kadın Hakları Komisyonu ve Kadın Merkezi, İnsan Hakları Derneği, TMMOB, ÖHD, Hak İnsiyatifi, SES, Tabipler Odası, HDP Kadın Meclisi, TİHV, DBP Kadın Meclisi, DİKASSUM, KESK Şubeler Platformu, Batman Barosu Kadın Merkezi, Kardelen Kadın Danışmanlık Merkezi, DER-MEZ, SHUDER. Pir Sultan Abdal Derneği, DKAP, Sosyalist Kadın Platformu ve çok sayıda kadın katıldı.

“Hepimiz üzgünüz ama yas tutmuyoruz”

Kadın Meclisleri ve Sivil Toplum Örgütleri adına hazırlanan ortak basın metnini ise Rosa Kadın Derneği üyesi Adalet Kaya okudu.  Pazar günü gün ortasında bir kadının katledildiğini hatırlatan Kaya,  “Müzeyyen Boylu’nun yanı sıra yine aynı gün Türkiye’nin farklı yerlerinde iki kadının daha yaşam hakkına son verilmiştir. Hepimiz üzgünüz ama yas tutmuyoruz. Öfkeliyiz!” dedi. Müzeyyen Boylu’nun avukat olmasının yanı sıra bir kadın hakları savunucusu olduğunu vurgulayan Kaya, “Bir erkekten boşanmaya çalışırken öldürülen yüzlerce kadından biri oldu. Koruma kararı olmasına rağmen korunmayan ve öldürülen yüzlerce kadından biri maalesef. Bütün bunlar net olarak göstermektedir ki; erkeği koruyan, güçlendiren, kadına şiddeti meşru kılan yasa uygulayıcıları ve bu eril devlettir aslında Müzeyyen Boylu'yu katleden” diye konuştu.

“Kadın cinayetleri politiktir!”

Adalet Kaya, “İki yıl boyunca boşanmaya çalışan ve koruma kararının varlığı ile şiddet gördüğü tespitli olan bir erkekten korunmayan Müzeyyen Boylu''nun katili, yasaları ve Türkiye'nin imzacısı olduğu İstanbul sözleşmesininin konuyla ilgili net olan hükümlerini uygulamayan yasa uygulayıcıları ve onların politik yönlendiricileridir. Türkiye imza koyduğu uluslarası sözleşmeleri bir kere daha ihlal etmiştir ve yasaları uygulamamıştır. Bu nedenle bir kere daha diyoruz ki "Kadın cinayetleri politiktir!” ifadelerini kullandı.

“Bu bir toplumsal trajedidir”

“Kadına yönelik şiddetin toplumun tüm kesimlerine empoze edilmesi bir iktidar politikası olarak ısrarla sürdürülmektedir” diyen  Rosa Kadın Derneği üyesi Adalet Kaya sözlerini şöyle sürdür;

“Devletin bütün eril yöntemlerle kadına yönelik şiddeti normalleştirip  kendi yarattıkları medya aracılığı ile cinsiyetçi bir  şiddet dili kullanarak yaşanan bu kadın kıyımını meşrulaştırmanın her türlü yöntemini uygulamaya koymuştur. Diyarbakır'da gün ortasında, en işlek caddelerden birinde bir kadın öldürülüyor! Bizden beklenen tepkisiz kalmamız, hemen ardından gündelik yaşamlarımıza devam etmemizdir. Bu bir toplumsal trajedidir, çürümedir. Biz kadınlar kabul ettirilmeye çalışılan "kadının şiddet görmesi, öldürülmesi normaldir" anlayışını reddediyoruz.

“Kadınlar en yakınları tarafından öldürülüyor”

Savaş ve şiddet politikaları sonucunda ortaya çıkan kültürel soykırım ve toplumsal tahribat sonucunda da şiddet coğrafyamızda her geçen gün artmaktadır. Şiddet sınırsız bir şekilde yaşamın her alanında evde, sokakta, iş yerinde, okulda... kadına yönelmekte ve bu durum normalleştirilmektedir. Son dönemde kadın katliamları istatistiksel bir veriye dönüşmüş, toplumsal açısından normalleştirilip Kanıksatılmıştır. Kadınlar en yakınları tarafında öldürülmekte ve bu da toplumsal açıdan erkek ve devlet sisteminin yaygınlaştırdığı anlayışla hak görülmektedir.

“Davanın takipçisi olacağız”

Biz kadın hakları savunucuları, kadın örgütleri ve kadın meclisleri olarak; kadın özgürlük hareketinin mirasçıları olarak; yüzyıllardır süren kadın kıyımı ile mücadele etmiş ve hatta bu uğurda yaşamını feda etmiş tüm kadınların kazanımlarını sahiplenerek Müzeyyen Boylu'nun katledilmesinin üzüntüsü ile davanın takipçisi olacağımızı ve vahşice bu cinayeti işleyen erkeğin en ağır ceza ile cezalandırılması için mücadele edeceğimizi belirtiyoruz.  Biz kadınlar, Kadına yönelik şiddetin erkek-devlet politikları ile her geçen gün normalleştirilip, yaygınlaştırılmasının karşısında; toplumsal ve hukuksal açıdan tüm alanlarda çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Tüm bu anlayışları değitirip dönüştürene kadar;  yasaların ve uluslarası sözleşme hükümlerinin tam olarak kadını koruyacak bir değişim, dönüşüm ve uygulamaya geçene kadar mücadelemizi yükselteceğiz.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.