Kadın işçiler en çok 'kadroya geçişi sordu

Ekmek ve Gül sitesi Sendika Uzmanı Onur Bakır'ın 'işçi kadınlar soruyor' köşesine gelen 150 sorunu istatistik bilgilerini toparladı. Kadın işçiler en...

Kadın işçiler en çok 'kadroya geçişi sordu

Ekmek ve Gül sitesi Sendika Uzmanı Onur Bakır'ın 'işçi kadınlar soruyor' köşesine gelen 150 sorunu istatistik bilgilerini toparladı. Kadın işçiler en çok 'taşerondan kadroya geçişi' sordu.

DİYARBAKIR YENİGÜN - Ekmek ve Gül’de yayınlanan ‘İşçi Kadınlar Soruyor’ köşesinde Sendika Uzmanı Onur Bakır, işçi kadınlardan çalışma yaşamına ilişkin gelen soruları yanıtlıyor. İşçi kadınlardan gelen soruların dağılımı ise kadınların çalışma yaşamında yaşadıkları sorunlara dair önemli ipuçları veriyor.

Sendika Uzmanı Onur Bakır, köşesinde 150 günde gelen 150 soruyu yanıtladı. Gelen soruların konulara göre dağılımında, “taşeron işçilerin kadroya geçişi” öne çıktı.  İkinci sırada ise ‘gebelikte çalışma, analık izinleri, kreş’ gibi sorular yer aldı.

Ekmek ve Gül tarafından yapılan değerlendirme şöyle oldu;

– İlk 150 gününe taşeron işçilerin kadroya/şirkete geçiş süreci damgasını vurdu. Bu süreçte en çok soru taşeron işçilerden geldi ve gelmeye de devam ediyor. Kadroya geçirilmeyen yüz binlerce işçi var, geçirilenler ise 2020’ye kadar taşeron düzenine mahkum edilmiş durumda.

– İkinci sırada analık hali, gebelikte çalışma, analık izinleri, gebe/emziren kadınların hakları ile kreş var. Gebelik nedeniyle işten çıkarmalar hâlâ çok yaygın. Analık izinlerini kullanmakta ciddi sorunlar var.

– Üçüncü sırada iş sözleşmesinin işçi ya da işveren tarafından feshi ile kıdem ve ihbar tazminatı hakları yer alıyor. İşten çıkarma halinde işçilerin haklarına özel olarak eğilmeye çalıştık. İşçinin haklı fesih hakkını ise örnekleri ile aktarmaya gayret ettik.

– Emeklilik ile emekli, dul ve yetim aylıkları; ücret ve fazla mesai; yıllık izin; sosyal güvenlik; işçi sağlığı; taciz ve mobbing; vardiya düzeni-servis öne çıkan diğer konular. Sorular, kadın işçilerin her konuda sorun yaşadığını, hak ihlalleri ile karşılaştığını gösteriyor.

– Bu 150 günde kırık sandalyede çalışmak zorunda bırakılan kadın işçiden gece vardiyasında çalıştığı halde servis sağlanmayan işçiye; eğitimini almadığı makinede çalışmaya zorlanan kadın işçiden sık tuvalete gittiği için ikaz alan hamile işçiye kadar bir dizi sorunu ele aldık.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.