Her yıl 300 bin konut dönüştürülecek

Her yıl 300 bin konut dönüştürülecek
Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum kentsel dönüşümde yeni projelerini anlattı Her yıl 300 bin konutun dönüştürülmesi hedefleniyor, maketten veya temelden...

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum kentsel dönüşümde yeni projelerini anlattı Her yıl 300 bin konutun dönüştürülmesi hedefleniyor, maketten veya temelden konut satışı bitiyor.

DİYARBAKIR YENİGÜN - Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum kentsel dönüşümle ilgili açıklamalar yaptı. Kurum amaçlarının her yıl 300 bin konutu dönüştürmek olduğunu, bunun 30 binini bakanlığın, kalanının özel sektörün yapacağını belirtti.

Kurum’un açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Hedef, kentsel dönüşümü 20 yılda tamamlamak. Kentsel dönüşümde yeni dönem 7 temel hedef üstüne inşa edildi. Afet risklerinin bertaraf edilmesi, çevresel, tarihi ve kültürel değerlerin korunması, yatay mimarinin esas alınması, engelli dostu şehirler kurulması temel hedefler arasında.

HER KENTE DÖNÜŞÜM ANAYASASI

Her kente özel kentsel dönüşüm anayasası geliyor. Her belediye kendi il ve ilçesi için kentsel dönüşüm strateji belgesi hazırlayacak. Sadece ihtiyaç kadar konut üretilecek. Kentsel dönüşüm alanları ilan edilmeden önce vatandaşlardan talep toplanacak.

HİÇBİR KONUT YARIM KALMAYACAK

Hiçbir konut yarım kalmayacak. Bu amaçla kentsel dönüşüme dahil olacak müteahhitlere kriter gelecek.

Maketten veya temelden konut satışı bitecek. (HABER MERKEZİ)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.