Görme engelli öğrencinin takdir toplayan başarısı

Görme engelli öğrencinin takdir toplayan başarısı
Diyarbakır'da lise eğitimini sürdüren görme engelli Kadir Tek, çaba ve azim sonucu elde ettiği başarılarla takdir topluyor. Tek, son olarak Diyanet tarafından...

Diyarbakır'da lise eğitimini sürdüren görme engelli Kadir Tek, çaba ve azim sonucu elde ettiği başarılarla takdir topluyor. Tek, son olarak Diyanet tarafından düzenlenen Kur'an-ı Kerim ve Dini Bilgiler Yarışması'nda Diyarbakır'da birinci olarak umreye gitmeye hak kazandı.

DİYARBAKIR YENİGÜN- Diyarbakır'ın merkez Kayapınar ilçesindeki Ahmedi Hani Anadolu Lisesinde öğrenim gören Kadir Tek (18), başarının önünde hiçbir engelin bulunmadığını çalışmalarıyla ispatlıyor.

Doğuştan görme engelli olan Tek, Ali İhsan Arslan Görme Engelliler İlk ve Orta Okulundan mezun olduktan sonra liseye geçiş sınavında başarı göstererek, Anadolu Lisesini kazandı. Derslerindeki başarısıyla çevresindekilerin takdirini toplayan lise öğrencisi, Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğünün 5-6 Kasım 2018 tarihlerinde düzenlediği Türkiye Geneli Görme Engelliler Kur'an-ı Kerim ve Dini Bilgiler Yarışması'na katıldı. Günlerce geç saatlere kadar bu sınava hazırlanan Tek, Diyarbakır'da birinci olarak umreye gitmeye hak kazandı.

Gönül gözüyle kutsal toprakları görüp orada manevi haz elde etmenin mutluluğunu yaşayan Tek, azim ve kararlılığın bütün engellerin üstesinden geldiğini belirtiyor. Lise son sınıf öğrencisi olan Tek, üniversite sınavına katılarak ilahiyat fakültesi kazanmayı hedeflediğini söyledi. Tek, "Diyanet İşleri Başkanlığının düzenlemiş olduğu yarışmada Diyarbakır ilinde birinci oldum ve umreyi kazandım. Kabartma Kur'an-ı Kerim öğrendiğim için yarışmaya kendim ezber yaparak hazırlandım. Bu yarışmaya çok sıkı hazırlandım. Genellikle yüzde 80'ini ezberime ayırıyordum. Süreç bu şekilde gelişti. Gündüz okula gidip, Burhan Aral hocamdan yardım alıyordum. Evde de kendi çabalarımla geceye kadar çalışıp bu yarışmayı kazandım." dedi.

"Kalp gözüyle güzellikleri gördüm"

Anne ve babası ile hocalarının desteğiyle bugünlere geldiğini anlatan Tek, şunları söyledi: "Gittiğim Kur'an-ı Kerim kursundaki hocalarımın yardım ve destekleriyle bugünlere gelmiş olduğumun bilinmesini isterim. Anne ve babamın bu konuda bana sonsuz desteği var. Onların destekleri sayesinde zaten bu yarışmaya girdim. Benim kazanma azmimi arttırdılar. Kâbe'yi, Ravza-i Şerif'i ve Arafat Dağı'nı görmek, tavaf ve say yapmak o kadar güzel bir şey ki… Yani mükemmel bir duygu. Bir görme engelli için hele görmedikten sonraki o manevi haz çok farklı, çok güzel bir şey. Belki dünya gözüyle görmedim ama Rabbimin izniyle kalp gözüyle gördüm bu güzellikleri."

"Engelliler, başarabileceklerini topluma göstermeliler"

Hırs yapmayan, çalışma isteği ve azmi olmayan insanın hiçbir şekilde başarı elde edemediğini sözlerine ekleyen Tek, "Tabi tevekkül de var. Ben yarışmaya girmeden önce son ezberleri yaptıktan sonra Allah'a tevekkül ederek, 'Rabbim! Ben gerekli olan tüm emeği gösterdim. Tevekkülümü yaptım, rıza senden.' dedim. Engelli oldukları için kendilerini hayattan soyutlayan insanlar, hiçbir şekilde kendilerini topluma kabul ettiremezler. Ben bunu bizzat yaşadığım için biliyorum. Başta ailemin ve daha sonra çevremin desteğiyle kendimi topluma iyice kabul ettirmiş durumdaydım. Halen toplumda engellilerin bazı durumlarını kabul etmeyen, engellileri toplumun bir bireyi olarak görmeyen insanlar var. Engellilere çağrım, kendilerinin bir şeyler yapabileceklerini, başarabileceklerini bu topluma göstermeleridir. Çalışınca başaramayacakları hiçbir şey yoktur." ifadelerini kullandı.

Ahmedi Hani Anadolu Lisesi din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenlerinden Burhan Aral ise öğrencisi Kadir ve ailesini tebrik etti.

"Kadir, sabır ve sebatla başarıya ulaştı"

Kadir'den sabrın nasıl olması gerektiğini öğrendiklerini dile getiren Aral, "Sabrın, olanı olduğu gibi kabul etmemenin olduğunu, bela ve musibette sebat gösterilmesi gerektiğini ve direnmenin, azimli olmanın gerektiğini öğreniyoruz. Kadir de gözü görmemesine rağmen sabırla, sebatla bir şekilde başarıya ulaştı. Kendisi gönül gözünün açıklığıyla bu işin üstesinden geldi. Allah ona muvaffakiyetler versin. Nice kişi ve öğrenciler vardır ki derslerinde de dünya hayatlarında da maalesef kendini boşa salmış, boşa bırakmıştır ama Kadir, azmi ve mücadelesini gösterip hayatta başarılı olmayı öğrenmiş bir insandır." şeklinde konuştu. (İLKHA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.