Evlilik kredisi şartları bakan tarafından açıklandı

Evlilik kredisi şartları bakan tarafından açıklandı
48 ay vadeli 2 yılı geri ödemesiz 150 bin lira evlilik kredi desteğinin kriterleri bakan tarafından açıklandı; 30 yaşından gün almamış olmak gerekiyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki Kabine Toplantısı sonrası gazetecilere açıklama yaptı. Göktaş, Aile ve Gençlik Fonu'na başvuruların 15 Şubat'tan itibaren Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın internet sitesinden alınacağını belirtti.

Pilot bölge olarak deprem bölgesinin belirlendiğini aktaran Göktaş, "Aile ve Gençlik Fonu'nu oluştururken uluslararası kriterlerden faydalandık. Ancak deprem bölgesi için şartları özellikle esnettik, farklı tuttuk. İlk etapta Adıyaman, Gaziantep'in İslahiye ve Nurdağı ilçeleri ile Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya'daki gençlerimizin başvurularını alacağız. İlerleyen süreçte programı tüm gençlerimizi kapsayacak şekilde bütün Türkiye'de yaygınlaştıracağız. Programın ekonomik destek kısmı ile başvurusu onaylanan kişilere, toplam 48 ay vadeli 2 yılı geri ödemesiz 150 bin lira kredi desteği sunulacak. Fonda biriken parayla orantılı şekilde süreci yürüteceğiz"

KRİTERLER

Bakanın verdiği bilgilere göre fondan faydalanmak isteyen vatandaşların başvuru tarihi itibarıyla 18-29 yaş arasında; 30 yaşından gün almamış olması gerekiyor. Çiftlerin gelir toplamının, brüt 2 asgari ücreti aşmaması gerekiyor.

Fondan yararlanmak isteyenlerin başvuru tarihi itibarıyla resmi nikah gününe en az 2 ay en fazla 6 ay kalmış olması gerekiyor. Başvuranların ayrıca, bakanlığın evlilik öncesi sunacağı eğitim ve danışmanlık hizmetinden yararlanmak ve evlilik sonrasında sunacağı eğitim ve danışmanlık hizmetlerinden yararlanmayı taahhüt etmesi gerekiyor.

Bu fon Türkiye'nin yer altı zenginliklerinden elde edilecek gelirlerle sağlanacaktır.

Kaynak:Demirören Haber Ajansı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.