Erdoğan: Elektrik ve doğalgazda yüzde 10 indirim yapıyoruz

Erdoğan: Elektrik ve doğalgazda yüzde 10 indirim yapıyoruz
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Topladığımız vergileri millete sunmayı esas alıyoruz. Yılbaşından itibaren elektrik fiyatlarında, konutlarda yüzde 10 indirim...

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Topladığımız vergileri millete sunmayı esas alıyoruz. Yılbaşından itibaren elektrik fiyatlarında, konutlarda yüzde 10 indirim yapıyoruz.

HABER MERKEZ - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan 2 bin 20 TL olarak açıklanan asgari ücretle ilgili, “Topladığımız vergileri millete sunmayı esas alıyoruz” değerlendirmesi geldi. AK Parti Grup Toplantısı’nda konuşan Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

“Toparlanma sürecindeyiz”

Yeni bütçe milletimize hayırlı olsun. Hızlı bir toparlanma sürecindeyiz. Bay Kemal için müjde mi olur, yoksa çok farklı bir şey mi olur bilemiyorum. Bay Kemal cari açık azalıyor. Veriler, cari açığı 30 milyar doların altına çekmiş olacağımızı işaret ediyor. Enflasyonu da hedeflerimize uygun seviyeye çekmekte kararlıyız. Hazırladığımız bütçe ile Türkiye’yi şahlandırmaya devam edeceğiz. Dengelenme disiplin ve değişim esasıyla hazırladığımız bütçenin tüm milletimize hayırlı olmasını diliyorum. 2019 yılı bütçe giderlerimizi 961 milyar lira faiz hariç 843,7 milyar lira olarak planladık. Milletimizden topladığımız vergileri milletimizin hizmetine sunmaya esas alıyoruz.

“Başka sorunlarla karşılaşabilirdik”

2002 yılında topladığımız her 100 liranın 83 lirasını faiz ödemesine ayırıyorduk bay Kemal. Bu rakam 2017’de yüzde 10’lar seviyesine geriledi. Faiz harcamaları 2002 seviyesinde devam etsek 300 milyar liralık kaynağı milletimize hizmet için değil faiz ödemesi için kullanmak zorunda kalacaktık. Ağustos ayındaki saldırıyı böyle güçlü altyapı ile karşılamamış olsaydık başka sorunlarla karşılaşabilirdik. Ekonomiyi hem büyüttük, hem temelini sağlamlaştırdık. Son dönemdeki dalgalanmaların yol açtığı sıkıntılar elbette var ama aşamayacağımız şeyler değil. İşsizlik rakamlarını 2019’da yeniden tek haneye düşürmeyi planladık ve bunu başaracağız. İhracat rakamları yüzümüzü güldürmeye devam ediyor. İhracat’ta yıl sonunda 170 milyar dolar rakamını göreceğiz. Cari açık azalıyor. Gelişmeler sene sonunda cari işlemler açığını 30 milyar doların altına çekeceğimizi gösteriyor.

“Hizmet odaklı bütçe”

2019 bütçesi hizmet odaklı bir bütçedir. Ana kalemleriyle baktığımızda bu gerçeği daha iyi görebiliriz. Eğitime bütçenin yüzde 17’sine denk gelen 161 milyar liraya çıkarıyoruz. Sağlığa 157 milyar lira ayırıyoruz. Ana muhalefetin sözcüsü esnaf kepenk kapattı, çiftçi tarlalarını satıyor diyor. Rakamları açıklıyorum buradan, sen hayali bütçeden konuşuyorsun. Biz çiftçimizin, esnafımızın hep yanında olduk. Bunların hayatı yalan üzerine kurulu.

“BES’te devlet desteğine 4,1 milyar lira kaynak”

Tasarruf sürdürülebilir büyümenin temel şartlarından biridir. BES’teki katılımcı sayısı 7 milyona ulaştı. 2019 bütçesinde devlet katkı payı olarak 4,1 milyar lira daha ayırdık. Genç girişimcileri desteklemek için yıllı 75 bin liraya kadar vergi muafiyeti getirdik. Pek çok sektörde ÖTV, KDV ve harç indirimleri yaptık. Önümüzdeki dönemde istihdam teşviklerine devam edeceğiz. 2019 ve 2020 yıllarında ilk defa işe alınacakların vergi giderlerini devlet üstlenecek.

“2019 Göbeklitepe yılı”

2019 yılını Göbeklitepe yılı olarak ilan ediyoruz. Sadce Göbeklitepe yılı ilan ederken onunla kalmayacağız Gaziantep, Mardin, Adıyaman da bu işin içerisinde olacak. 5 ilimiz bu işinde içinde olacak şekilde bölgeyi ayağa kaldıracağız. Bu kadim yerleşim alanı tüm dünyanın dikkatini çekecek özelliktedir.

“Elektrik ve doğalgazda yüzde 10 indirim”

Yılbaşından itibaren elektrik fiyatlarında, konutlarda yüzde 10 indirim yapıyoruz. Aynı şekilde konutlar ve ticarethanelerde kullanılan doğalgazın fiyatında da yüzde 10’luk bir indirime gidiyoruz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.