‘Elçi'nin öldürülmesi ve Baro'nun hedef alınması bağlantılıdır’

‘Elçi'nin öldürülmesi ve Baro'nun hedef alınması bağlantılıdır’
Diyarbakır Barosu hakkında başlatılan soruşturmayı değerlendiren Halkların HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, Tahir Elçi'ye karşı başlatılan...

Diyarbakır Barosu hakkında başlatılan soruşturmayı değerlendiren Halkların HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, Tahir Elçi'ye karşı başlatılan linç girişimi ile Diyarbakır Barosu’nun hedef alınmasının bir biriyle bağlantılı olduğunu söyledi

Diyarbakır Barosu, 28 Kasım 2015 tarihinde Sur ilçesindeki Dört Ayaklı Minare önünde öldürülen baro başkanları Tahir Elçi'nin faillerinin ortaya çıkarılması talebiyle her hafta sürdürdükleri eylemlerinin 157'ncisini gerçekleştirdi. Diyarbakır Adliyesi önünde yapılan eyleme, Diyarbakır Baro Başkanı Avukat Cihan Aydın, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş’ın yanı sıra birçok avukat katıldı. Açıklama öncesi Tahir Elçi’nin fotoğrafının yer aldığı ve Kürtçe ve Türkçe “Seni unutmayacağız” yazılı pankart açıldı.

“Baromuz, hedef tahtasına konulmuştur”

Anmada konuşan Diyarbakır Barosu Başkanı Cihan Aydın, Diyarbakır Barosu eski Başkanı Ahmet Özmen ve Yönetim Kurulu üyelerine 3 farklı açıklamadan dolayı açılan soruşturmayı hatırlatarak, “Adalet Bakanlığı’na Baro hakkında soruşturma yapmak yerine öldürülen başkanları Tahir Elçi cinayetinin faillerini bulması çağrısı yaptı. Diyarbakır Barosunun failli meçhuller konusundaki mücadelesine değinen Aydın, "Yani devletin sorumlu olduğu ve bu nedenle de örtbas etmeye çalıştığı suçları ya da fiilleri araştırıp failleri yargı önüne çıkarmaya çabalamaktayız. İşte Baromuz, bu yüzden hedef tahtasına konulmuştur" dedi. Yasaların baro ve avukatlara insan haklarını savunma ve koruma görevini yüklediğini kaydeden Aydın, "Baromuz ve üyeleri; sıkıyönetim, OHAL gibi olağanüstü yönetim dönemlerinin en ağır ve insanlık dışı uygulamalarına tanıklık etmekle kalmamış, aynı zamanda bunlarla mücadelede de etmiştir. Sayıları binlerle ifade edilen faili meçhul cinayetler, yargısız infazlar, köy yakma ve boşaltma gibi ağır insan haklan ihlallerini her dönem raporlamış ve bu suçların soruşturulması için ulusal ve uluslararası hukuk mekanizmalarına başvurmuştur" diye konuştu. Kendilerinin ısmarlama soruşturmalarla "hizaya" getirilmeye çalışıldığını vurgulayan Aydın, "Ama şunun da bilinmesini istiyoruz. Diyarbakır Barosu, 12 Eylül darbesinin insanlık dışı uygulamalarına teslim olmadığı gibi benzer uygulamalara tanıklık ettiğimiz bu karanlık dönemde de teslim olmayacaktır" ifadesini kullandı.

“Elçi'nin cinayetiyle baronun hedef alınması bağlantılıdır”

Açıklamaya destek vermek için eyleme katılarak konuşma yapan HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, Diyarbakır Barosu eski yönetim kurulu hakkında açılan soruşturmanın kabul edilemez olduğunu dile getirerek, "90’lı yıllardan beri Diyarbakır Barosu insan hak, özgürlükleri, demokrasi, hukukun üstünlüğü konusunda verdiği mücadele, muktedirleri rahatsız etmiştir. Sevgili Tahir Elçi’nin televizyon programında düşüncelerini ifade ettikten sonra hakkında linç girişimi başlatanlarla, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun büyük bir hadsizlikle Diyarbakır Barosunun da içinde bulunduğu Diyarbakır’daki sivil toplum kuruluşlarını hedef almasıyla bağlantılıdır" şeklinde konuştu.

Beştaş: ‘Bize biat edin’ diyorlar

İktidar sözcülerinin barodan kendilerine biat etmesini istediğine işaret eden Beştaş, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bize biat edin, bizim söylediğimiz her şeyi kabul edin, bizim söylediğimiz dışında bir söz sarf etmeyin, yoksa talimat verir sizleri soruşturur yargı önüne çıkartırız demektir. Bu çabalarınız nafiledir. Bu sizin ne kadar aciz, ne kadar sıkıntıda ne kadar büyük bir korku yaşadığınızın itirafıdır. Diyarbakır Barosunu yutacak kadar lokma olmadığını buradan adliyenin önünden ilan ediyoruz. Bu mücadelemizi dün de bitiremediniz bugün de bitiremeyeceksiniz. Çünkü bizim tek hattımız var; hukuk adalet ve özgürlük. Biz bunları savunmaktan vazgeçmeyeceğiz. Diyarbakır Barosuna soruşturma açmaktansa Tahir Elçi’nin dünyaca bilinen faillerini cesaretiniz varsa yargı önüne çıkarın." 5 dakikalık oturma eyleminin ardından açıklama son buldu. (MA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.