Dünya basınında yerel seçim

Dünya basınında yerel seçim
Türkiye'de önceki gün gerçekleştirilen Mahalli İdareler Genel Seçimleri dünya basınının da gündemindeydi. Haberlerde "ekonomik durumdan memnuniyetsizliğin...

Türkiye'de önceki gün gerçekleştirilen Mahalli İdareler Genel Seçimleri dünya basınının da gündemindeydi. Haberlerde "ekonomik durumdan memnuniyetsizliğin sandığa yansıdığı" yorumları öne çıktı

DİYARBAKIR YENİGÜN - Türkiye'de önceki gün gerçekleştirilen Mahalli İdareler Genel Seçimleri dünya basınının da gündemindeydi. Gazetelerin yerel seçime ilişkin haberlerinde seçim sonuçlarının "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve partisinin yenilgisine işaret ettiği" ve seçmenin "ekonomik durumdan memnuniyetsizliğini sandığa yansıttığı" yorumları dikkat çekti.

Guardian: Halk desteğini azaltmaya başladı

İngiliz Guardian Gazetesi "Bu seçimler Erdoğan'ın 16 yıllık iktidarı için bir referanduma dönüştü ve ülkedeki ekonomik durum Erdoğan'a olan halk desteğini azaltmaya başladı. İlk sonuçlar AK Parti'nin iktidara geldiği 2002'den bu yana aldığı ilk önemli yenilginin işaretleri" yorumunu yaptı.

Financial Times Gazetesi de seçimle ilgili haberinde "Cumhurbaşkanı, oyların yüzde 50'den fazlasını aldığı için rahatlamış olabilir. Ama büyük şehirleri kaybetmek, karlı anlaşmalar ve iş imkânları dâhil bu şehirlerle birlikte gelen himaye ağının kontrolünü de kaybetmek anlamına gelir." ifadelerini kullandı.

Amerikan New York Times Gazetesi AK Parti'nin "Ankara ve İstanbul'u kaybettiğini" bu sonuçların Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın iktidarı için "büyük bir gerileme" olarak görülebileceğini yazdı.

“Erdoğan'ın "hayatta kalma meselesi”

Yerel seçimler Fransız Le Monde Gazetesinin de gündemindeydi. Gazete, seçim sonuçlarını Cumhurbaşkanı Erdoğan için "bir darbe" olarak yorumladı: "65 yaşındaki Erdoğan, 50 günde 102 miting düzenleyerek seçmenleri partisine oy vermeye ikna etmek için her şeyi yaptı. AK Parti'nin ittifakı oyların yüzde 51'ini alsa da, Ankara ve Antalya ile Adana gibi büyük illeri kaybetti."

Reuters: "Erdoğan'ın "hayatta kalma meselesi" olarak nitelendirdiği seçim sonuçları, onun için büyük bir yenilgi oldu. Erdoğan Türkiye'nin 2023'e kadar bir seçime gitmeyeceğini söylediği demeçte 'Bazı şehirlerin kazanılıp bazılarını kaybettiğimizi kabul etmek zorundayız. Bu demokrasilerde bir zorunluluktur.' dedi." ifadelerini kullandı.

AP: "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın iktidar partisi, Türkiye için hayatta kalma mücadelesi olarak nitelendirdikleri seçimlerde, keskin bir ekonomik kriz sebebiyle kontrolü kaybettiler." yorumunu yaptı.

Avrupa Birliği (AB) Türkiye raportörü Kati Piri ise, sosyal medya hesabı Twitter'dan yaptığı açıklamada "Bu gece İstanbul'da uyuyacak kimse var mı?" diye sordu. (İLKHA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.