DTSO tarihi binayı dönüştürdü

featured
service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası, geçmiş dönemde Milli Eğitim Müdürlüğü olarak da kullanılan, TOBB ETÜ ile birlikte üniversite olarak işlevlendirilmesi planlanan tescilli tarihi yapıyı, Sanayi Mektebi Tasarım ve Eğitim Merkezi’ne dönüştürmek için başlattığı bakım ve onarım çalışmasını tamamladı.

DİYARBAKIR YENİGÜN – Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO), Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ercan Tayınlamak, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Karacadağ Kalkınma Ajansı’ndan aldıkları destek ve DTSO katkısı ile yaptıkları bakım-onarım çalışmaları hakkında bilgi verdi. Tarihi binanın dokusunu hiç bozmadan restorasyon çalışmasını büyük bir titizlikle yürüttüklerini belirten Tayınlamak, “Binanın amacına uygun kullanılabilmesi için dış ve iç cephede çalışma yaptık. Binanın dış cephesinde tarihi taşların temizlenip dokusunu bozmadan tadilatını gerçekleştirdik. İç kısmında ise 2012 yılında yapılan asma tavanları kaldırarak, ısıtma soğutma, sıva, badana gibi işleri tamamladık. Elektrik ve tesisat işlemlerini de tamamladığımız binanın çevre düzenleme çalışmalarına devam ediyoruz. Koruma Kurulu onayı ile çevre duvarını kaldırarak, çevre düzenlemesini yeniden yapıyoruz” dedi.

Ercan Tayınlamak, yapının tefrişatına da başladıklarını belirterek, daha önce üniversite olarak planladıkları ancak Yüksek Öğrenim Kurumu (YÖK) tarafından onay verilmeyen tarihi yapıda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ETÜ işbirliğinde eğitim ve tasarım merkezi kuracaklarını söyledi. Tayınlamak, “Ekim ayında merkez bünyesinde eğitim programlarını başlatıyoruz. Bunun için kentte tüm kurumlar ve işletmeler ile görüşüyor, eğitim ihtiyaçlarını alıyoruz. Amacımız yerel işletmeler ve kurumlar için nitelikli insan kaynağını sağlamak. İşletmelerin rekabet güçlerini ve verimliliğini arttıracak, vizyon katacak, farklı alanlarda yenilikçi iş fikirlerini geliştirecek her kesimin merkezde verilecek sürekli teorik eğitimlerinden ve bilişim teknolojileri, yazılım programları eğitimlerinden faydalanmasını planlıyoruz. Eğitim programlarını Ekim ayında kamuoyu ile paylaşacağız. DTSO’nun hali hazırda hizmet sunduğu tescilli binanın da bakım ve onarımını yapıyoruz. Yapının ısıtma ve soğutma sistemi, peyzaj gibi çalışmalarını tamamladık. Yapının dış cephesinde taşların temizlenmesi için de çalışma yapacağız” diye konuştu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
DTSO tarihi binayı dönüştürdü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Diyarbakır Yenigün Gazetesi - Son Dakika Diyarbakır Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin