Doğal gaz kullanımında rekor kırıldı

Doğal gaz kullanımında rekor kırıldı
​Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye'de doğal gaz kullanımında tüm zamanların rekorunun kırıldığını belirtti DİYARBAKIR -...

​Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye'de doğal gaz kullanımında tüm zamanların rekorunun kırıldığını belirtti

DİYARBAKIR - Türkiye'de dün 245 milyon metreküpü aşkın doğal gaz tüketilerek tüm zamanların rekorunun kırıldı. Doğal gaz kullanımıyla ilgili Twitter hesabından Açıklama yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye'de dün 245 milyon metreküpü aşkın doğal gaz tüketilerek tüm zamanların rekorunun kırıldığını ve talebin kesintisiz karşılandığını belirtti. Doğal gaz kullanımının tüm zamanların rekor seviyesine ulaştığına dikkat çeken Bakan Dönmez, şu ifadeleri kullandı:

“Son yılların en soğuk kış aylarını yaşıyoruz. Bu durum doğal gaza olan talebin de rekor seviyede artışına neden oldu. 8 Ocak günü tüm zamanların rekorunu kırarak ülke çapında 245 milyon metreküpü aşan doğal gaz tüketimi gerçekleşti. Doğal gaz arz güvenliğimizi sağlamaya yönelik aldığımız önlemler sayesinde bu rekor artışı hiçbir kesinti ya da kısıntıya gitmeden karşıladık.”

"Doğal gaz arz güvenliğimizi sağlamak için LNG, FSRU ve depolama projeleriyle sis­teme günlük gaz akışını 310 milyon metreküpe çıkardık." diyen Dönmez, "Şu an pik zamanlarda dâhil olmak üzere günlük tüketimi çok rahat karşılayabilecek gelişmiş bir altyapıya sahibiz. Kısa vadede hedefimiz olan günlük gaz akışını 400 milyon metreküpe çıkaracak ça­lışmalarımıza da aralıksız devam ediyoruz. Atacağımız bu adımlarla Türkiye sadece kendi gaz ihtiyacını karşılamayacak aynı zamanda kaynak zengini bir ülke olmaması­na rağmen bu yatırımlarla birlikte gaz ihraç eden bir ülke konumuna gelecek” dedi. Bakan Dönmez, 2018 yılının sonunda Hakkâri ile beraber 81 ilde 504 yerleşim yerine doğal gaz arzı sağ­ladığını, toplamda 15 milyon aboneyle yaklaşık 60 milyon vatandaşın doğal gaz kul­lanmaya başladığını belirtti. (İLKHA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.