Diyarbakır’da renkli Serê Salê kutlaması

Diyarbakır’da renkli Serê Salê kutlaması
Kürtler tarafından binlerce yıldır yeni bir yılın başlangıcı olarak kabul edilen Serê Salê Diyarbakır’da düzenlenen etkinlikle kutlandı DİYARBAKIR...

Kürtler tarafından binlerce yıldır yeni bir yılın başlangıcı olarak kabul edilen Serê Salê Diyarbakır’da düzenlenen etkinlikle kutlandı

DİYARBAKIR  - Kürtler, binlerce yıldan beri Rumî takvimine göre 13 Ocak tarihini yeni yılın başlangıcı yani “Serê salê” olarak kutluyor. Mezopotamya Ajans’ta yer alan habere göre Serê Salê kutlamaları Mezopotamya'nın kadim halklarından Sümerler ve Babillere kadar uzanıyor. Diyarbakır’da edebiyat çalışmaları yürüten Amed Okuma Grubu ve Amed Şiir Grubu, Serê Salê’yi kutladı. Eğitim Sen 2 Nolu Diyarbakır Şubesi'nde düzenlenen etkinliğe yazar, şair ve çok sayıda yurttaş çocuklarıyla katıldı. Katılımcılara, çerez, tatlı ve meyveler ikram edildi.

Gelecek nesiller için

Etkinliğin açılışına ilişkin olarak Okuma Grubu’ndan Sevgül Şaşmaz ve Şiir Grubundan Sait Arzu birer kısa konuşma yaptı. Yeni yıl etkinliği binlerce yıldan günümüze gelen bir gelenek olduğunu belirten Şaşmaz, günün Kürtler açısından önemine değinerek, “Biz şanslıydık bu geleneği gördük. Gelecek nesillerin bu geleneği görmesi ve yaşaması için bu geceyi düzenledik” dedi.  Sait Arzu ise günün tarihsel geçmişine dair bir anlatı yaptı.

Kalık û Pîrık dileklerde bulundu

Konuşmalardan sonra bir çocuk  giydiği kose (kalik û pîrik) kıyafetiyle salona gelerek yeni yıl dileklerini söyledi. Bunun üzerine katılımcılar arasında bulunan bir kadın da masadaki çerezlerden çocuğun çantasına koydu.   Daha sonra Hüseyin Çalışcı, “Kürtler nasıl yaşamalı ve dilin önemi” adlı konulu doğaçlama skeç oynandı.  Şölende Kürtçe bilmece, tekerleme ve deyimlere ilişkin bilgi yarışması düzenlendi. Soruları doğru cevaplayan kişilere Kürtçe kitaplar hediye edildi. Şölen erbane eşliğinde söylenen stranlar ve okunan şiirlerle son buldu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.