Diyarbakır’da ‘Mekke’nin Fethi Programı’ düzenlenecek

featured
service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Anadolu Gençlik Derneği tarafından Diyarbakır’da “Mekke’nin Fethi Programı” düzenlenecek

DİYARBAKIR – Yeryüzünün ilk binası Kâbe’nin bulunduğu şehir olan Mekke’nin, İslam ordularınca 1 Ocak 630 tarihinde fethedilmesi dolayısıyla Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Diyarbakır Şubesi tarafından “Mekke’nin Fethi Programı” gerçekleştirilecek. AGD Diyarbakır Şube Başkanı Abdurrahman Ergin, dernek binasında yaptığı açıklamada, programın, 31 Aralık Pazartesi günü saat 19.30’da düzenleneceğini bildirdi. Emperyalist güçlerin, hem kendi ülkelerinde hem de sömürdükleri yerlerde birçok insanı uyuşturarak, kitleleri duyarsızlaştırdığını kaydeden Ergin, “Dünyanın birçok yerinde insanlar, savaşların ve çatışmaların gölgesinde yaşam mücadelesi verirken emperyalizm, eğlence sektörünün renkli ışıklarıyla geniş kitlelerin gözlerini boyuyor. Küresel göz boyamaların enstrümanlarından biri de hazırlıkları günler öncesinden başlayan yılbaşı eğlenceleridir. Biz, yılbaşı eğlencesi adı altında tüm dünya halklarına çirkinliklerin ve kötülüklerin dayatılmasına karşı tavır almanın gerekliliğine ve doğruluğuna inanıyoruz.” dedi.

“Yılbaşı kutlamalarına karşı tepki koymak, her erdem sahibi insanın görevidir”

“Milli piyango” adı verilen oyunla kitlelerin kumarla buluşturulmasını sağlayan ve kötülüklere giden yolları açan her türlü eğlence anlayışını reddettiklerini dile getiren Ergin, “Kalplerdeki merhameti körelten, vicdan duygusunu ortadan kaldıran, insanları şehirlerin en orta yerlerinde her türlü ahlaksızlığı yapmaya sevk eden yılbaşı kutlamalarına karşı tepki koymanın her erdem sahibi insanın görevi olduğunu da düşünüyoruz. Biz, yılbaşı kutlamalarının bu ülkenin emperyalizm tarafından sömürülmesine hizmet eden vasıtalarından biri olarak görüyoruz. Alkol müptelası haline getirilen bir nesil, sağlıklı düşünme ve sömürüye karşı direnme vasfını kaybediyor.” ifadelerini kullandı. AGD olarak, 31 Aralık Pazartesi akşamı Türkiye genelinde yaklaşık 600 noktada Mekke’nin Fethi Programı yapacaklarını anlatan Ergin, “Bilindiği üzere, yeryüzünün ilk binası Kâbe’nin bulunduğu şehir olan Mekke, İslam ordularınca 1 Ocak 630 tarihinde fethedilmiştir. Biz, bu programları düzenlerken fethin hicri ya da miladi yıldönümünü ya da fethin kronolojisini konuşmadan ziyade fetih ruhunun kuşanılması derdindeyiz. Ayrıca biz, İstanbul’un, Diyarbakır’ın, Kudüs’ün ve Mekke’nin fethinin birbirleriyle bağlı olduğunu ve bu fetihlerin aynı zamanda vahyin insanlığa çağrısı olduğunu düşünüyoruz.” şeklinde konuştu. Ergin, 31 Aralık Pazartesi günü saat 19.30’da Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirecekleri programa bütün vatandaşları davet etti. (İLKHA)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Diyarbakır’da ‘Mekke’nin Fethi Programı’ düzenlenecek

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Diyarbakır Yenigün Gazetesi - Son Dakika Diyarbakır Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin