Diyarbakır’da ‘Mekke'nin Fethi Programı’ düzenlenecek

Diyarbakır’da ‘Mekke'nin Fethi Programı’ düzenlenecek
Anadolu Gençlik Derneği tarafından Diyarbakır'da "Mekke'nin Fethi Programı" düzenlenecek DİYARBAKIR - Yeryüzünün ilk binası Kâbe'nin bulunduğu şehir...

Anadolu Gençlik Derneği tarafından Diyarbakır'da "Mekke'nin Fethi Programı" düzenlenecek

DİYARBAKIR - Yeryüzünün ilk binası Kâbe'nin bulunduğu şehir olan Mekke'nin, İslam ordularınca 1 Ocak 630 tarihinde fethedilmesi dolayısıyla Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Diyarbakır Şubesi tarafından "Mekke'nin Fethi Programı" gerçekleştirilecek. AGD Diyarbakır Şube Başkanı Abdurrahman Ergin, dernek binasında yaptığı açıklamada, programın, 31 Aralık Pazartesi günü saat 19.30'da düzenleneceğini bildirdi. Emperyalist güçlerin, hem kendi ülkelerinde hem de sömürdükleri yerlerde birçok insanı uyuşturarak, kitleleri duyarsızlaştırdığını kaydeden Ergin, "Dünyanın birçok yerinde insanlar, savaşların ve çatışmaların gölgesinde yaşam mücadelesi verirken emperyalizm, eğlence sektörünün renkli ışıklarıyla geniş kitlelerin gözlerini boyuyor. Küresel göz boyamaların enstrümanlarından biri de hazırlıkları günler öncesinden başlayan yılbaşı eğlenceleridir. Biz, yılbaşı eğlencesi adı altında tüm dünya halklarına çirkinliklerin ve kötülüklerin dayatılmasına karşı tavır almanın gerekliliğine ve doğruluğuna inanıyoruz." dedi.

“Yılbaşı kutlamalarına karşı tepki koymak, her erdem sahibi insanın görevidir"

"Milli piyango" adı verilen oyunla kitlelerin kumarla buluşturulmasını sağlayan ve kötülüklere giden yolları açan her türlü eğlence anlayışını reddettiklerini dile getiren Ergin, "Kalplerdeki merhameti körelten, vicdan duygusunu ortadan kaldıran, insanları şehirlerin en orta yerlerinde her türlü ahlaksızlığı yapmaya sevk eden yılbaşı kutlamalarına karşı tepki koymanın her erdem sahibi insanın görevi olduğunu da düşünüyoruz. Biz, yılbaşı kutlamalarının bu ülkenin emperyalizm tarafından sömürülmesine hizmet eden vasıtalarından biri olarak görüyoruz. Alkol müptelası haline getirilen bir nesil, sağlıklı düşünme ve sömürüye karşı direnme vasfını kaybediyor." ifadelerini kullandı. AGD olarak, 31 Aralık Pazartesi akşamı Türkiye genelinde yaklaşık 600 noktada Mekke'nin Fethi Programı yapacaklarını anlatan Ergin, "Bilindiği üzere, yeryüzünün ilk binası Kâbe'nin bulunduğu şehir olan Mekke, İslam ordularınca 1 Ocak 630 tarihinde fethedilmiştir. Biz, bu programları düzenlerken fethin hicri ya da miladi yıldönümünü ya da fethin kronolojisini konuşmadan ziyade fetih ruhunun kuşanılması derdindeyiz. Ayrıca biz, İstanbul'un, Diyarbakır'ın, Kudüs'ün ve Mekke'nin fethinin birbirleriyle bağlı olduğunu ve bu fetihlerin aynı zamanda vahyin insanlığa çağrısı olduğunu düşünüyoruz." şeklinde konuştu. Ergin, 31 Aralık Pazartesi günü saat 19.30'da Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Kongre Merkezi'nde gerçekleştirecekleri programa bütün vatandaşları davet etti. (İLKHA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.