'Derhal gerekli adımlar atılmalı'

'Derhal gerekli adımlar atılmalı'
Diyarbakır Barosu Başkan Yardımcısı Gazal Bayram Koluman, açlık grevlerinin biran önce sonlanması için gerekli adımların atılması çağrısında bulundu DİYARBAKIR...

Diyarbakır Barosu Başkan Yardımcısı Gazal Bayram Koluman, açlık grevlerinin biran önce sonlanması için gerekli adımların atılması çağrısında bulundu

DİYARBAKIR YENİGÜN - Diyarbakır Barosu, öldürülen başkanları Tahir Elçi’nin faillerinin bulunması ve yargılanması için her hafta Diyarbakır Adliyesi önünde düzenlenen oturma eyleminin 176’ncısını gerçekleştirdi. “Em te ji bir nakin/Seni unutmayacağız” pankartının açıldığı eyleme, birçok avukat katıldı. Eylemde konuşan Baro Başkan Yardımcısı Gazal Bayram Koluman, Londra Üniversitesi’nin belirlediği muhtemel şüpheliler hakkında hazırladığı rapora rağmen henüz hiçbir işlemin yapılmadığını hatırlatarak, Elçi’nin failleri bulunmadan adalet arayışından vazgeçmeyeceklerini vurguladı.

“Annelere yönelen şiddet toplumu yaralıyor”

Açlık grevinin 191’inci gününde, ilk grup ölüm orucunun 18 ve ikinci grup ölüm orucunun ise 8’inci gününde olduğuna işaret eden Koluman, “Açlık grevindeki mahpusların anneleri ülkenin dört bir tarafından çocukları ölmesin diye seslerini duyurmak adına barışçıl protesto eylemlerini devam ettirmektedir. Ve ne yazık ki; ülke genelinde yaşanan korku ve şiddet sarmalı, beyaz tülbentli annelere yönelmiş ve basından izlenen görüntüler toplumun tüm katmanlarını derinden yaralamıştır” ifadelerini kullandı. Diyarbakır Barosu olarak, avukatlık yasasının kendilerine yüklediği görev ve sorumluluklar ve hukukun üstünlüğüne olan inançları gereği açlık grevleri konusunda çalışmalarını sürdüreceklerini belirten Koluman, “Öncelikle; açlık grevcilerinin meşru ve yasal taleplerinin yerine getirilmesi için baro olarak resmi makamlarla düzenli görüşülmüş, yazılı başvurularda bulunulmuş ve mahpuslara yaşam hakkının kutsallığı hatırlatılarak bu eylemden vazgeçilmesi çağrısında bulunulmuştur. Ayrıca Kadın Merkezimizce 2 gün önce Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiserliğine çağrıda bulunularak, annelere yönelik haksız ve hukuksuz saldırılara karşı izleme ve raporlama yapılması için başvuru yaptık” diye konuştu.

“Bir an önce adım atılmalı”

Tüm çağrılarına rağmen dün (önceki gün) yine Silopi’de “annelerin saldırıya maruz kaldığını” belirten Koluman, saldırıya ilişkin suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi. Açlık grevleri ve ölüm oruçlarında yaşanması muhtemel risk olan ölümlerin önüne geçmek için her an her dakikanın önemini vurgulayan Koluman, muhtemel ölümlerin önüne geçmek için derhal etkin ve eylemleri sonlandırıcı adımların atılması çağrısında bulundu. Açıklamanın ardında 5 dakikalık oturma eylemi yapıldı. (MA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.