‘Cezaevlerinde sosyal izolasyon imkansız’

featured
service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Koronavirüs ile mücadele kapsamında cezaevlerinde alınması gereken önlemlere ilişkin açıklamalarda bulunan SOHRAM-DER Genel Başkanı Mim Yavuz Binbay, cezaevi koşullarında sosyal izolasyonun imkansız olduğunu belirterek,  Adalet Bakanlığı’na mümkün olduğunca acil olarak cezaevlerindeki çok sayıda kişinin serbest bırakılması çağrısında bulundu. Binbay, konuyla ilgili sivil toplum kuruluşları ile işbirliğine açık olduklarının da altını çizdi

 

 

DİYARBAKIR YENİGÜN – Sosyal Hizmet Rehabilitasyon ve Adaptasyon Merkezi (SOHRAM-DER) Genel Başkanı Mim Yavuz Binbay, koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle yaptıkları yazılı açıklamada, cezaevlerinde alınması gereken önlemler konusunda Adalet Bakanlığı’na çağrıda bulundu. “Koronavirüs salgını bize “Dünyanın artık bildiğimiz gibi olmadığını ve olmayacağını” gösterdi. Tüm toplum olarak yeni koşullara göre uyum sağlamamız gerekliliği önem arz etmektedir” diyen Binbay şunları söyledi;

‘Cezaevleri salgına neden olabilir’

“Adalet Bakanlığının 2019 yılı sonundaki açıklamalarında belirttiği gibi, “cezaevlerinde 286 bin 144 kişi bulunmaktadır. Bu yüksek sayının, kapasitesi büyük ölçüde aşılan hapishanelerdeki yaşam koşulları üzerinde olumsuz bir etkisi vardır. Hapishanelerdeki hasta mahpuslar sorunu uzun yıllardan beri akut bir sorun olarak devam etmektedir.” Cezaevi koşullarına koronavirüs salgını açısından bakarsak, Türkiye’deki cezaevlerindeki durum her zaman kontrol edilemeyen bir salgına yol açabilir. Adalet bakanlığını Korona virüsle mücadele çerçevesinde viralenfeksiyon riskini azaltmak için, hasta tutuklular öncelikli olmak üzere, cezalarını tamamlamalarına az süre kalmış kişiler ve ciddi suçlardan (insanlığa karşı işlenmiş suçlar hariç) yargılanmamış olanları derhal serbest bırakmaya ve yasalarda yer alan ev hapsi uygulamasını uygulamaya davet ediyoruz. İngiltere, İran, İrlanda, kısmen Amerika uyguladı, yasaları ve koşulları uygun olan Türkiye neden uygulamazsın!

‘Sosyal mesafe cezaevlerinde imkansız’

Bu uygulama cezaevlerindeki epidemi riskini azaltacağı gibi, toplumsal barışı ve epidemiye karşı mücadeleyi güçlendirecektir. Çünkü cezaevlerindeki yukarıda belirttiğimiz durum sebebiyle, önerilen korunma yollarını uygulamanın ne kadar zor olacağı açıktır.  12 Eylül darbesi koşullarında cezaevlerinde kalmış biri olarak belirtmek istiyorum ki, en etkili önlem olan kişilerin birbirinden bir-iki metre arası mesafeyle uzakta olması kuralının bu koşullardaki cezaevlerinde uygulanması imkânsızdır.  Her gün“düzinelerce kişinin bir arada kaldığı ve aynı tuvaleti paylaştıkları yerde sosyal izolasyon sağlamak mümkün değildir.”

STK’lara işbirliği çağrısı

Bu konuda tüm Sivil Toplum Kuruluşları ile işbirliğine açık olduklarının altını çizen SOHRAM-DER Genel Başkanı Mim Yavuz Binbay,  “SOHRAM-DER olarak yarın geç olmadan çağrımızın, cezaevlerinde bir vakayla karşılaşmadan, alınacak etkili önlemlerden biri olarak değerlendirilip bir an önce uygulamaya geçilmesi çağrısında bulunuyoruz. Küresel güçlü devletlerin dahi bahşedemediği bir kriz söz konusu, SOHRAM olarak kimin risk altında olduğunu belirttik. Lütfen mümkün olduğunca acil olarak çok sayıda kişiyi serbest bırakın. Neden birkaç ay içinde serbest kalacak veya yargılamaları devam eden, ancak yargılamalar durdurulduğu için duruşmaya gidemeyen ve yargılamaları sonucu aklanabilecek kişilerin suçlarını ölüm cezasına çevirelim? SOHRAM-DER olarak bu konuda, tüm STK ve ilgili tüm kurum ve kuruluşlarla işbirliğine açık olduğumuzu duyurmak istiyoruz. Bu konuda işbirliği yapmak isteyen STK ve ilgili diğer kurumlar sohramder@gmail.com adresinden bize ulaşmaları ve önerilerini yollamaları çağrısında bulunuyoruz. SOHRAM-DER olarak alınacak tüm tedbirlere olanaklarımız kapsamında destek vereceğimizi belirtir. Tüm halkımıza duyurulara uymaları ve destek vermeleri çağrısında bulunuyoruz” dedi. (Haber Merkezi)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
‘Cezaevlerinde sosyal izolasyon imkansız’

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin