BES: Emekçiler risk altında

featured
service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Emekçilerin koronavirüs riski altında çalıştığına dikkati çeken BES Diyarbakır Şubesi, temel hizmet üretenlerin dışında bütün işlerde salgın süresince çalışmaların acilen durdurulmasını istedi

Foto: Arşiv

DİYARBAKIR YENİGÜN – KESK’e bağlı Büro Emekçileri Sendikası (BES) Diyarbakır Şubesi’nin yaptığı yazılı açıklamada, kamu emekçilerinin işe gidiş gelişlerinde ve iş yerlerinde, virüs karşısında hiçbir koruma olmaksızın risk altına çalışmaya zorlandıklarını belirtti. Hükümetin açıkladığı ekonomik programının salgın karşısındaki emekçileri değil sermayeyi koruduğu iddia edilen açıklamada, “Bilim insanları ve sağlık örgütleri bu salgınla başa çıkmanın başta gelen unsurunun ‘İzolasyon ve fiziki mesafenin korunması’ olduğunu her gün açıklıyor. Bizler, salgınla etkin mücadele yöntemlerinin kullanılmasını, zorunlu hizmetler dışında üretimin ve kamu hizmetlerinin durdurulmasını, işten atmaların yasaklanmasını, ücretli izin uygulanmasını, evde kalabilmek için temel ihtiyaçların karşılanmasını talep ederken, sermaye ise kârlarının aksamaması için üretimin ve hizmetlerin devam etmesini istiyor. İşçiler, emekçiler, kamu emekçileri işe gidiş gelişlerde, iş yerlerinde, virüs karşısında hiçbir koruma olmaksızın çalışmaya zorlanıyor büyük risk altında bırakılıyor. Sosyal devlet olamamanın gereği olan her yurttaşa sahip çıkma rafa kaldırılmış durumda. En başta sağlık hakkımız olmak üzere, ekonomik ve sosyal alanda alınan tedbirler yetersiz olduğu herkes tarafından bilinmektedir” denildi.

Tedbirler

Salgınla mücadelenin etkin sonuç vermesi için tedbirlerin toplumsal hayatın tamamını kapsaması gerektiği ifade edilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Diyarbakır’da bulunan büro işkolumuza giren, kurumlardaki idarecilerle görüşülmüş, yapılması gerekenler hakkında görüş ve önerilerimiz sunulmuştur. Bazı kurumlar esnek çalışma sistemine geçirilirken, birçok kurumda ise halen sorunlar devam etmektedir. Ancak salgınla mücadelenin olumlu sonuç vermesi için alınan tedbirlerin toplumsal ve çalışma hayatının tümünü kapsaması gerekmektedir. Özellikle yurttaşlara yoğun hizmet veren kamu kurumlarına dair özel önlemlerin geliştirilmesi acil ihtiyaçtır.”

İŞKUR’da işler arttı!

Diyarbakır Adliyesinde izinde olan bir çalışanda Covid-19 tespiti yapıldığı belirtilen açıklamada, “İşkolumuzda bulunan Maliye, Gelir İdaresi Başkanlığı, Adalet Bakanlığı ve tüm yargı kurumları, İŞKUR, Sosyal Güvenlik Kurumu, TÜİK, İçişleri Bakanlığına bağlı birimler, nüfus müdürlükleri, gümrük birimleri, Gençlik ve Spor Bakanlığı gibi bir çok kamu kurumu, çok sayıda büro emekçisinin bir arada bulunduğu ve yoğun olarak yurttaşa hizmet verilen çalışma mekanlarıdır. Diyarbakır Adliyesinde, izinde olan bir personelde Korona Virüs tespit edildiği, yine başka illerde büro işkolunda virüs tespit edilmesi bunun en bariz örneğidir. Ayrıca kamu kurumlarının büyük bir kısmında normal koşullarda dahi fiziki olarak çalışma ortamlarının sağlıksız olduğu da açıktır. İŞKUR’da bu salgından sonra işler aksine artmıştır. Ayrıca Göç İdaresinde çalışan emekçiler genelge dışında tutulmuştur” denildi.

‘Çalışma durdurulmalı’

BES Diyarbakır Yönetim Kurulu, emekçilerinin yaşayacağı mağduriyetin önüne geçilmesi için dört temel taleplerini şöyle sıraladı:

“*Temel, zorunlu ve acil mal ve hizmet üreten işler dışında bütün işlerde salgın süresince çalışma acilen durdurulmalıdır.

* Salgın süresince işten çıkarmalar, küçük esnaf desteklenmeli, çalışanlara ücretli izin verilmeli ve işsizler için ise koşulsuz işsizlik maaşı ödenmelidir.

* Yurttaşların gerekirse kurum içerisine girmesine gerek kalmadan iş ve işlemlerinin yapılması için geçici teknik alt yapı oluşturulmalı.

* Salgın nedeniyle, İşten çıkartılan işçilerin, Kısa Çalışma Ödeneği tüm çalışanlara hiçbir kıstas uygulanmadan ödenmelidir. Bu ödemeler yapılırken, en büyük yük İŞKUR emekçilerine üzerine yıkılmıştır. Normalde İŞKUR emekçilerin çalışma koşulları esnetilmesi gerekirken, hafta sonları bile kurumda çalıştırılmaktadır. İŞKUR emekçileri büyük risk altındadır. Gerektiğinde, çalışma saatlerinin kısaltılması dahil tüm tedbirlerin bir an evvel alınması. Evde esnek çalışması için gereken tüm önlemler alınmalıdır. Aksi halde Korona virüs İŞKUR emekçilerine bulaşması halinde, tüm hizmetleri duracağı gerçeğini de görmek lazım.” (Haber Merkezi)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
BES: Emekçiler risk altında

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin