‘Ben suç işlemedim, beni cezalandıranlar suçlu’

‘Ben suç işlemedim, beni cezalandıranlar suçlu’
CHP Genel Başkan Yardımcısı, Diyarbakır'da hükümlü olarak cezaevinde kalan, Ayşe Öğretmen'i ziyaret etti. Sarıbal, öğretmenin 'Ben değil, beni cezalandıranlar...

CHP Genel Başkan Yardımcısı, Diyarbakır'da hükümlü olarak cezaevinde kalan, Ayşe Öğretmen'i ziyaret etti. Sarıbal, öğretmenin 'Ben değil, beni cezalandıranlar suçlu' dediğini aktardı.

Foto: Arşiv

DİYARBAKIR YENİGÜN - CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, ‘Beyaz Show’ programına telefon ile bağlanarak “Çocuklar ölmesin” dediği için cezaevinde olan Ayşe (Çelik) öğretmeni ziyaret etti. Sarıbal ziyaretin ardından,  “Barış ve suç yan yana anılamayacak iki kavramdır. ‘Çocuklar ölmesin’ dediği için hapsedilen Ayşe öğretmen bugün içinde bulunduğumuz rejimin en net özetidir Bugünün Türkiyesi Ensar gibi vakıfların, çocukları cinsel meta haline getiren fetvaların korunup kollamadığı ama istismar edilen çocukların ve laik çağdaş eğitimin öcüsü vicdanlı Ayşe öğretmenlerin cezalandırıldığı bir hale gelmiştir” açıklamasını yaptı. Diyarbakır D Tipi Kadın kapalı Cezaevi’nde kalan Ayşe Çelik’in, pişmanlık duymadığını ve ‘ben suç işlemedim, bana ceza verenler suç işledi” dediğini aktaran Sarıbal, ziyaret ile ilgili şu bilgileri verdi:

“Ayşe Öğretmen şu anda Diyarbakır D tipi Kadın Kapalı Cezaevinde. 11 ay daha içerde kalacak. Ayşe öğretmenin dosyası şu anda Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) önünde. AYM dosyayı bir an önce incelemeli ve derhal Ayşe öğretmene masumiyetini teslim etmeli. Ben inanıyorum ki AYM dosyayı incelediğinde Ayşe Öğretmenin suçsuzluğunu tescil edecektir. Çocuk tacizcileri tutuklanmadan, ceza almadan serbest bırakılırken, ‘çocuklar ölmesin’ diyen bir öğretmenin cezaevine atılması, toplum vicdanındaki adalet duygusuna ve kardeşliğe zarar verir.

Cezalandırılan sadece Ayşe öğretmen değil

Ayşe öğretmenin 8 aylık Deran adında bir kızı var. Deran Çoklu Besin Alerji hastalığına sahip. Yani gıdaların yüzde 80’nini tüketemiyor. Şu anda tansiyon hastası 80 yaşındaki annesi bakıyor. Gıda Mühendisi olan kız kardeşi, Deran’a ve annesine bakmak için işini bırakmış. Yani cezalandırılan sadece Ayşe Öğretmen değil, bütünüyle bir aile. O yüzden Ayşe öğretmeni zora sokan burada yattığı dakikalar, yattığı günler değil kızının yanında olamamak.

700 çocuk hapis

Ayşe Öğretmen, çocukların ölmemesi ve barış için yaptığı çağrıdan pişman değil. ‘Ben değil, beni cezalandıranlar suçlu. AYM dosyama baktığında, inanıyorum ki, benim suçsuz olduğumu kabul edecek ve cezamı kaldıracak’ diyor.  Ayşe Öğretmen şu anda hapishanelerde 0-2 yaş arasında 700 çocuğun olduğu bilgisini de verdi. Çocukların annelerinin cezasını çekmemesi gerektiğini belirtti. Bir de çağrısı var bu konuda. Cezaevindeki çocuklar için giyecek ve oyuncak yardımında bulunulmasını istedi. Ben de onun adına, bütün duyarlı vatandaşlarımıza, bu çağrıyı yapmak isterim.” (Haber Merkezi)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.