Belediyelerle kayyumların afiş savaşı

Belediyelerle kayyumların afiş savaşı
Yerel seçimlerde başkan seçilen HDP’li bazı belediyelerin, kayyum dönemindeki borçların listesini içeren afişler asması üzerine, kayyumlar da aynı...

Yerel seçimlerde başkan seçilen HDP’li bazı belediyelerin, kayyum dönemindeki borçların listesini içeren afişler asması üzerine, kayyumlar da aynı yöntemlerle yanıt vermeye başladı

Mahmut BOZARSLAN/Yenigün özel

DİYARBAKIR YENİGÜN - 31 Mart Yerel Yönetimler ve Mahalli İdareler seçimlerinde  yeni seçilen belediyelerin yönetimi ve eski kayyumlar arasındaki borç tartışması bu kez afişlere taşındı.  HDP’li bazı belediyelerin, kayyum dönemindeki borçların listesini içeren afişler asması üzerine, kayyumlar da aynı yöntemlerle yanıt vermeye başladı.

Sur

Afiş asanların başında Diyarbakır’ın Sur Belediyesi geliyordu. Kayyum dönemine ait olduğu belirtilen 151 Milyon 743 bin 819 TL borç pankarta yazılarak belediye binasına asıldı. Tüm borç kalemlerinin tek tek sıralandığı listeye göre, belediye bütçesi aylık 347 bin 719 TL açık verdi. Belediyenin bu iddialarına kayyum olarak görev yapan Sur Kaymakamı Abdullah Çiftçi de aynı yöntemle yanıt verdi. Sur İlçesinin değişik noktalarına asılan afişlerde kayyum döneminde yapılan hizmetlere yer verildi. Afişlerde, “12.4.2019 tarihinde devredilen Sur Belediyesinin esnafa, işçi ve memura hiçbir borcu bulunmamaktadır” denildi.

Van

Tartışmaların afişlere taşındığı yerlerden biri de Van. Kentteki bilbordlar hem dönemin kayyumu hem de yeni seçilen belediye yönetimi tarafından kiralandı. Belediye bilbordlara astığı afişlerde, kayyum döneminden 1 milyar 108 milyon borç kaldığı belirtildi. Afişlere borç listesi de eklendi. Belediyenin afişlerinin hemen yanına ise kayyum dönemine ait hizmetlerin yer aldığı afişler asıldı. Afişlerde 712 milyon 300 bin TL yatırım yapıldığı vurgulanarak “23,5 milyon borçla görevimizi tamamladık. Yatırım yaptık, borç ödedik, hemşerilerimize hizmet ettik” ifadelerine yer verildi.

Muş

Muş’un Bulanık ilçesinde de Belediyeye “borç bilgilendirme” pankartı asıldı. Ancak pankart yerel seçimler öncesi kayyumluk yapan Kaymakam Hacı Arslan Uzan'ın talimatıyla polisler tarafından indirildi. Bulanık Belediyesi eş başkanları, belediyeyi 172 milyon 498 bin 772 TL borçla devraldıklarını açıklamıştı.

Şırnak

Bir afiş tartışması da Şırnak’ın Cizre İlçesi’nden geldi. Belediye eş başkanları Mehmet Zırığ ve Berivan Kutlu, belediyenin borçları ve devredilen taşınmazlarının listesinin yer aldığı afişleri belediye binasına astı. Afişlerde, 220 milyon 793 bin TL borç ile taşınmazların nerelere devredildiklerine dair bilgilere yer verildi. Ancak kaymakamlık belediyeyi arayarak, afişlerin indirilmesini istedi.

Batman

Batman Belediyesi de kayyum dönemine ait gelir gider bilgilerini afişlerle duyurdu. Gelir gider bilgileri bilbordlara asılırken, borç tablosunu içeren pankart da belediye binasına asıldı. Afişlerde yer alan bilgilere göre belediyenin toplam 307 milyon 328 bin TL borcu bulunuyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.