“Adalet arayışından vazgeçmeyeceğiz”

“Adalet arayışından vazgeçmeyeceğiz”
Diyarbakır Adliyesi önünde Tahir Elçi için düzenlenen 172’nci eylemde konuşan  İzmir Barosu Başkanı Özkan Yücel, Tahir için adalet istemek üzere...

Diyarbakır Adliyesi önünde Tahir Elçi için düzenlenen 172’nci eylemde konuşan  İzmir Barosu Başkanı Özkan Yücel, Tahir için adalet istemek üzere daha önce de Diyarbakır’a geldiklerini belirterek, adalet arayışından ve mücadeleden hiçbir zaman vazgeçmediklerini söyledi

DİYARBAKIR YENİGÜN - Diyarbakır Barosu, öldürülen başkanları Tahir Elçi için düzenledikleri eylemin 172’ncisini gerçekleştirdi. Eyleme, Van Barosu Başkanı Zülküf Uçar, İzmir Barosu Başkanı Özkan Yücel, Diyarbakır Barosu Başkanı Cihan Aydın ve çok sayıda avukat katıldı. Eylemde konuşan Diyarbakır Barosu Başkanı Aydın, Tahir Elçi cinayeti soruşturmasına ilişkin Londra Üniversitesi Adli Mimarlık Bölümü’ne bir uzman bilirkişi raporu hazırlattıklarını belirterek, “Raporu 14 Aralık 2018’de soruşturma savcısına verdik. 2 aya yakın bir zaman geçmiş olmasına rağmen şu ana kadar henüz bir gelişme yok” diye belirtti.

“Önemli bir adım olacak”

İzmir Barosu Başkanı Özkan Yücel ise Tahir için adalet istemek üzere daha önce de Diyarbakır’a geldiklerini belirterek, adalet arayışından ve mücadeleden hiçbir zaman vazgeçmediklerini söyledi.  “Tahir’in bir düşü vardı, bu düş bizim de düşümüzdür” diyen Yücel, “Bu ülkenin demokratik, hukuk devleti, özgürlüklerin ülkesi olması ve barışın egemen kılınması için Tahir Başkan’ın düşü bizim de ortak düşümüzdür. Ne bu düşü sahipsiz bırakacağız ne de Tahir Başkan’ın dosyasının sonuçsuz kalmasına izin vereceğiz. Diyarbakır Barosu’nun yaptıklarına şükran borçluyuz. Çünkü bu cinayetin aydınlanması, belki de bu ülkede faili meçhuller konusunda sorumlulukların ortaya çıkmasında önemli bir adım olacaktır” ifadelerini kullandı.

“Cinayet var, eceliyle ölüm yok”

Van Barosu Başkanı Zülküf Uçar da Tahir Elçi cinayetinin aydınlanması için ellerinden geleni yapacaklarını ifade etti. Kürt yazar Mehmet Uzun’un sözlerine atıfta bulunan Uçar, “Dicle’nin topraklarında eceliyle ölüm yoktur, cinayet vardır. Maalesef ki hukuk mücadelesini büyük bir kararlılıkla yürüten Tahir Elçi, bir cinayete kurban gitti. Yargı alanında hiçbir gelişme olmadı. Tahir Elçi’yi rehber edindik ve bundan sonra ki süreçte de cinayetin faillerinin yargılanması için elimizden geleni yapacağımıza söz veriyoruz” dedi. Konuşmaların ardından 5 dakikalık oturma eylemiyle anma sona erdi. (Haber Merkezi)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.