41 avukata dava açıldı

41 avukata dava açıldı
Diyarbakır Barosu, eski başkanları Mehmet Emin Aktar ve şimdiki başkanları Cihan Aydın’ın da aralarında bulunduğu 41 avukat hakkında dava açıldığını...

Diyarbakır Barosu, eski başkanları Mehmet Emin Aktar ve şimdiki başkanları Cihan Aydın’ın da aralarında bulunduğu 41 avukat hakkında dava açıldığını belirtti.

Diyarbakır Barosu, öldürülen başkanları Tahir Elçi’nin katillerinin bulunması talebiyle her hafta Diyarbakır Adliyesi önünde yaptıkları anma eyleminin 160’ıncısını gerçekleştirdi.

Eylemde açıklama yapan Diyarbakır Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Tevfik Karahan, Elçi’nin onlarca kameranın önünde öldürüldüğünü hatırlattı. Elçi’nin katilleri ve arkasındaki güçler hesap verene kadar mücadelelerini sürdüreceklerini belirten Karahan, bin 153 gün geçmesine rağmen cinayetin faillerinin ortaya çıkarılmadığını dile getirerek, “Dosyada şüpheli sıfatı taşıyan tek bir kişi belirlenememiştir” dedi.

8 Şubat’ta cinayete ilişkin bilgilendirme

Soruşturma makamına “Tahir Elçi’nin katillerini açığa çıkarma iradeniz var mıdır?” diye soran Karahan, soruşturma makamında böyle bir kararlılık görmediklerini belirtti. Karahan, Diyarbakır Barosu olarak Elçi cinayetine ilişkin 8 Şubat’ta tüm baroların davet edileceği bir basın açıklamasıyla kamuoyu bilgilendirmesi yapacaklarını ifade etti.

Tehlikedeki avukatlar günü

24 Ocak Tehlikedeki Avukatlar Günü’nün bu yıl Türkiye’deki avukatlara ithaf edildiğini hatırlatan Karahan, “BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Ofisi’nin raporuna göre, 2017 yılı sonuna gelindiğinde yaklaşık 570 avukat tutuklanmış, bin 480’i bir tür cezai takibat ile karşı karşıya kalmış ve 79’u uzun süreli hapis cezasına çarptırılmıştır. Çağdaş Hukukçular Derneği üyesi avukatlar ile derneğin başkanı Sayın Selçuk Kozağaçlı, baromuz üyesi avukatlardan Sayın Selahattin Demirtaş ve Behiç Aşçı halen cezaevinde tutulmaktadırlar” diye konuştu.

Avukatlara dava 

Diyarbakır Barosu’nun önceki yönetimi hakkında soruşturma açıldığını anımsatan Karahan, eski başkan Mehmet Emin Aktar ve şimdiki başkan Cihan Aydın’ın da aralarında bulunduğu 41 meslektaşları hakkında Diyarbakır 12’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından dava açıldığını duyurdu.

Karahan, girdiği açlık grevinin 79’uncu gününde tahliye edilen Demokratik Toplum Kongresi (DTK) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkâri Milletvekili Leyla Güven’in tahliye edilmesinin olumlu bir gelişme olduğunu sözlerine ekledi.

‘Mücadele sürecek’

İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan da, Türkiye’de cezasızlık politikasından defalarca bahsettiklerini dile getirerek, “Eğer bir ülkede cezasızlık varsa zaten adalet yoktur demektir. Eğer bir ülkede adalet varsa cezasızlığın son bulması gerekir. Tahir Elçi ömrünü cezasızlıkla mücadeleye adayan bir insan hakları savunucusu ve hukukçuydu. Ondan çok şey öğrendik ve öğrenmeye devam ediyoruz. Katledilmesinde sorumluluğu bulunan kim varsa, kimler varsa gerek tetikçiler, gerek vurucu güçler, gerek arkasındaki güçler açığa çıkarılmalıdır. Failleri, yargı önüne çıkarılana kadar mücadelemiz devam edecektir” şeklinde konuştu.

Açıklama, 5 dakikalık oturma eyleminin ardından sona erdi. (Haber Merkezi)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.