13 sandığın birleştirilme kararı kaldırıldı

13 sandığın birleştirilme kararı kaldırıldı
Diyarbakır İl Seçim Kurulu, HDP’nin itirazı üzerine Dicle ilçesinde 13 sandığın birleştirilme kararını kaldırdı Diyarbakır Dicle’de İlçe...

Diyarbakır İl Seçim Kurulu, HDP’nin itirazı üzerine Dicle ilçesinde 13 sandığın birleştirilme kararını kaldırdı

Diyarbakır Dicle’de İlçe Seçim Kurulu, 2972 sayılı Mahalli İdareler ile Mahalle Muhtarlıkları ve İhtiyar Heyetleri Seçimi Hakkındaki Kanunu’nun 32'nci maddesinin ek 2 maddesine (Dağınık mahalle ve sair yerleşim yerleri bulunan köylerde veya köylerin bir birlerine yakın olduğu durumlarda seçim sandıklarının bir tek mahalle veya bir tek köyde toplanması, seçim gününden en az bir hafta önce ilan edilmek koşuluyla İlçe Seçim Kurulu’nca kararlaştırılabilir.) göre sandıkların birleştirilmesi kararı aldı. Kurul, Dicle ilçesinin Boğaz Mahallesi’ndeki 1020 nolu ve Gündoğdu Mahallesi’ndeki 1040 nolu sandıkların Yokuşlu Mahallesi’nde; Değirmenli Mahallesi’nde kurulan Boğazköy Mahallesi’nin 1021 nolu, Kelekçi Mahallesi’nin 1044 nolu, Değirmenli Mahallesi’nin 1031 nolu ile Gelincik Mahallesi’nde kurulan 1037 ve 1038 nolu, Uluçeşme Mahallesi’ndeki 1072 nolu, Baltacı Mahallesi’ndeki 1013 nolu sandıkların Necati Ceylan Anadolu Lisesi’nde, Biçer Mahallesi’ndeki 1019 nolu sandığın Yeşilsırt Mahallesi’nde, Tepebaşı Mahallesi’ndeki 1068 ve 1069 nolu sandıkların Acar Mahallesi’nde, Başköy Mahallesi Çayüstü mezrasında kurulan 1016 nolu sandığın ise Başköy Mahallesi Bahçelievler Yasevi’ne kurulmasına karar verdi.

Seçim kurulunun kararı kaldırıldı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır İl Örgütü ise Dicle İlçe Seçim Kurulu’nun aldığı karara karşı İl Seçim Kurulu’na itirazda bulundu. İl Seçim Kurulu verdiği kararda, hiçbir gerekçe gösterilmeden ilçenin bir kısım köylerindeki seçim sandıklarının diğer köy ve mahallelerde toplanması biçimindeki genel uygulama isteğinin, kararın denetime elverişli olmasını gerektiği gibi yasa, genelge ve mevzuat hükümlerine uygun olmadığı belirtildi. Seçimlerde, hiçbir yasal gerekçe gösterilmeden seçmenlerin oy kullanma hakkı için güçleştirici tedbirler alınmasının seçim hukuku açışından uygun olmadığı ifade edilen kararda, Dicle İlçe Seçim Kurulu’nun aldığı karar oy birliği ile kaldırıldı. (MA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.