Diyarbakır Yenigün

Gazeteci Sertaç Kayar beraat etti

Gazeteci Sertaç Kayar beraat etti
09 Ekim 2020 - 13:40

DTK’nin faaliyetlerine katıldığı gerekçesiyle hakkında “Örgüt kurma ve yönetme” iddiasıyla dava açılan gazeteci Sertaç Kayar, beraat etti

YENİGÜN HABER – Gazeteci Sertaç Kayar hakkında 2010-2012 tarihleri arasında gazetecilik faaliyetleri kapsamında takip ettiği Demokratik Toplum Kongresi (DTK) çalışmalarına “daimi meclis” üyesi olarak katıldığı iddia edilerek Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması görüldü. Duruşmada Kayar ve avukatı Şivan Cemil Özen hazır bulundu. Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) avukatı Ülkü Şahin de duruşmayı izledi. Duruşmada, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına yazılan müzekkereye gelen cevapta, DTK binasında yapılan aramada elde edilen dijital materyaller ve belgelerde Kayar’la ilgili bir bilgi ve belgenin olmadığı belirtildi.

Savcı ceza istedi

Dosyanın esas hakkındaki mütalaasını veren savcı, Kayar’ın DTK’nin faaliyetlerinde görev aldığı ve düzenlenen eylemlere katıldığını ileri sürerek, “Örgüt üyesi olma” suçundan 7 buçuk yıldan 15 yıla kadar hapis cezası verilmesi talebinde bulundu.

‘Gazeteci olarak etkinlikleri takip ettim’

Esas hakkındaki mütalaaya karşı savunma yapan Kayar, DTK’de görev almadığını, gazeteci olarak faaliyetlerini takip ettiğini vurguladı. Dosya arasında bulunan fotoğraflara dikkati çeken Kayar, fotoğraflarda da sürekli elinde fotoğraf makinası veya kameranın olduğuna işaret ederek, beraatını talep etti. Mütalaaya katılmadıklarını belirten Kayar’ın avukatı Şivan Cemil Özen ise, “Dosyada müvekkilin yapmış olduğu faaliyetler ve DTK’ye ilişkin soruşturma yapılmıştır. Müvekkilinin ismi olduğu bölümde TC kimlik numarası, anne ve baba adı yanlıştır ve kendisine ait değildir. Görüntülerde gazeteci meslektaşlarıyla DTK’ye giriş çıkışları iddianamede farklı yer almıştır. Söz konusu 31 eylemin tamamında etkinliğe katılan ve destek veren kişi değil, elinde fotoğraf makinası, not defteri, kalemi olan bir kişidir. Tüm bu hususlarla birlikte müvekkilin beraatına karar verilmesini talep ediyoruz” diye konuştu.

Beraat kararı

Verilen aranın ardından mahkeme heyeti, Kayar hakkında üzerine atılı suçu işlemediği gerekçesiyle beraat kararı verdi. (Haber Merkezi)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım