Dolar 13,6467
Euro 15,4179
Altın 784,87
BİST 1.989
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Diyarbakır 14°C
Az Bulutlu
Diyarbakır
14°C
Az Bulutlu
Sal 14°C
Çar 13°C
Per 10°C
Cum 10°C

Gazeteci örgütleri: Gazeteciler kimsenin ajanı değildir

Gazeteci örgütleri: Gazeteciler kimsenin ajanı değildir
02.08.2021
A+
A-

DFG, MGKP, DİSK Basın-İş ve TGS Diyarbakır Temsilciği, gazetecilere yönelik polis şiddetinin kanun tanımaz bir noktaya ulaştığını belirterek, “Gazeteciler, halkın haber alma hakkının teminatı kişilerdir. Kimsenin emir eri veya ajanı değildir” açıklaması yaptı. 

 

 YENİGÜN HABER- Gazeteci meslek örgütleri, Konya’da Kürt aileye yönelik ırkçı katliamı protesto etmek amacıyla gerçekleştirilen eylem ve etkinliklere yönelik polis müdahalelerinde gazetecilerin darp edilmesi ve JinNews muhabirlerinin polis olduklarını söyleyen kişiler tarafından alıkonularak tehdit ve ajanlık dayatmasına maruz kalmasında ilişkin İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi binasında basın toplantısı düzenledi. Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG), Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu (MKGP), DİSK Basın-İş ve Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Diyarbakır Temsilciliği üyelerinin katıldığı toplantıda, ortak açıklamayı MKGP Sözcüsü Ayşe Güney okudu.

Gazeteci meslek örgütlerinin “Bu uygulamalardan vazgeçin: Gazeteciler kimsenin emir eri veya ajanı değildir” başlıklı ortak açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Mevcut iktidarın gazetecilere dönük uygulamaları, artık bir işkence sistemine dönüşmektedir. Gözaltılar, tutuklamalar, açılan soruşturma ve davalar, mesnetsiz yargılamalar hızından hiçbir şey kaybetmiyor. Bununla birlikte bir süre önce Suruç Katliamı anmalarına yönelik, son olarak da Konya’da Kürt yurttaşların katledilişini protesto gösterilerinde, gazeteciler yine kolluk güçlerinin şiddetine maruz kaldılar. İstanbul’da ırkçı/faşist bir güruhun saldırısına maruz kalan gazeteciler Enes Sezgin, Taylan Öztaş, Derya Saadet, Ceylan Bulut, Rojin Altay ve Hayri Tunç darp edildi, görevlerini yapmaları engellendi. Üstüne üstlük 2 gazeteci arkadaşımız saldırıya maruz kalmalarına rağmen polis tarafından gözaltına alındı. Gazeteciler Enes Sezgin ve Taylan Öztaş, gözaltına alındıkları sırada da bu kez polisin şiddetine maruz kaldı. Ayrıca Diyarbakır ve Van’da da gazeteciler polisin saldırısı ve engellemeleriyle karşılaştı. Sahada haber takibi sırasında engellenen ve şiddete maruz kalan meslektaşlarımıza dönük bu uygulamalar aslında gazetecilerin nasıl etkisiz kılınmak istendiğinin açık kanıtıdır.”

‘Kanun tanımaz noktaya vardı’

Güney, “Tüm bunlar yaşanırken, bir de gazetecilere dönük tehdit ve ajanlık dayatması artık çığırından çıkmış vaziyettedir. Geçtiğimiz ay Avrupa’da yaşamını sürdürmek zorunda bırakılan gazetecilere dönük bir ‘infaz listesi’nin kamuoyuna sızması ve gazetecilerin sürekli olarak tehdit içerikli mesajlarla rahatsız edilmesi, gazetecilerin nasıl bir ortamda çalışma yürüttüğünü açıklar nitelikte. Birazdan sizlerle paylaşacağımız son yaşanan iki olay, devletin bazı birimlerinin nasıl pervasızlaştığını ve kanun tanımaz bir noktaya vardığını daha bariz bir şekilde göstermektedir. Tehdit ve ahlaksız dayatmalara maruz kalanların kadın gazeteciler olması ve ülkenin tek kadın ajansı çalışanları olması olayın boyutlarını daha da büyütüyor” dedi.

‘Jinnews muhabirlerine tehdit ve ajanlık dayatması uygulandı’

Jinnews muhabirlerine yönelik tehditlerin olduğunu söyleyen Güney, “28 ve 29 Temmuz tarihlerinde JinNews muhabirleri Gülistan Azak ve Dilan Babat, kendilerini istihbarat birimi mensubu olarak tanıtan kişilerin tehdit ve ajanlık dayatmasına maruz kaldılar. JinNews Diyarbakır muhabiri Gülistan Azak, 28 Temmuz günü saat 16.30 sıralarında Diyarbakır’ın Bağlar ilçesi Mavi Köşe Durağı olarak bilinen yerde iki kişi tarafından sivil bir araca bindirildi. Araçta bulunan iki erkek kendilerini istihbarat mensubu olarak tanıttıktan sonra ‘HDP’nin içinde örgüte yakın isimler hakkında senden bilgi almak istiyoruz’ diyerek, kendileri için ajanlık faaliyetinde bulunmasını talep ettiler. Daha sonra da yaptığı gazetecilik faaliyetine ilişkin sıkıştırmaya çalıştılar. Gülistan’ı araç içerisinde kent içerisinde bir süre gezdirdikten sonra, ‘Anlaşıldı sorularımızın amacını anlamıyorsun. O vakit bugünlük böyle olsun. Güven sağlayabiliriz umarım’ diyerek, serbest bıraktılar. Emniyet Müdürlüğü İstihbarat biriminden oldukları anlaşılan bu kişiler, açık ve aleni bir şekilde arkadaşımızı tehdit etmiş, ajanlık dayatmasında bulunmuştur.  Yine JinNews Ankara muhabiri Dilan Babat, 29 Temmuz günü tanımadığı bir kişi tarafından aranarak iletişim kurmak istemiştir. Söz konusu kişi iki yıl önce işyerine giderken Dilan’ı durdurmuş; kimliğini gösterip, kendisini emniyet istihbarat üyesi olarak tanıtarak, ‘Seninle bir çay içelim, konuşacaklarımız var, hayatının heba edilmesini istemiyoruz’ demiş, Dilan’ın tepki göstermesi üzerine ‘seni muhakkak arayacağım’ diyerek, kendisinden uzaklaşmıştır. Dilan bu olaydan uzun bir süre sonra ‘KOD Adım Yeşil’ adlı bir dijital medya hesabı üzerinden tehditler almaya başladı. Her ne kadar fazla ciddiye almasa da 29 Temmuz’da yeniden kendisini Hakan olarak tanıtan istihbarat elemanı tarafından aranınca, durumun vahametinin farkına varmıştır. Arayan bu kişinin, iki sene önce fiziki olarak kendisini rahatsız eden kişi olduğunu anlayan Dilan, her ne kadar aradığı telefonu engellese de birkaç kez daha bu kişinin normal hat ve özel numaralardan arama tacizine maruz kalmıştır” diye konuştu.

SALDIRILARI KABUL ETMİYORUZ

Yaşanan her iki olay aslında ne kadar ciddi bir tehditle karşı karşıya olduğumuzu bir kez daha gözler önüne sermektedir. Her iki kadın gazeteci, devletin istihbarat birimlerinden olduğunu söyleyen kişiler tarafından tehdit ve ajanlık dayatmasına maruz kalmışlardır. Geçtiğimiz yıllarda gazetecilere dönük benzer yaklaşımları göz önünde bulundurduğumuzda, bu olayın öyle basit bir şekilde geçiştirilemeyeceğini kavramamız gerekmektedir. Bu nedenle bizler gazeteci örgütleri olarak yaşanan her iki olayı ve benzer şekilde gazetecilere yönelik saldırıları kesinlikle kabul etmediğimizi ve sert bir şekilde kınadığımızı belirtmek istiyoruz.

‘Gazeteciler emir eri değildir’

Gazetecilerin kamu görevi icra ettiğini belirten Güney,“Gazeteciler, kamuoyunun bilgilenmesi, halkın haber alma hakkının teminatı kişilerdir. Kimsenin emir eri veya casusu/ajanı değildir. Gücünü mesleğinden ve okuyucusu/takipçisinden alır. Devletin ilgili organları da bir bilgiyi ancak gazetecinin haberini yayınladığı açık kaynaklardan alabilir. Bunun dışında farklı bir taleple gazeteciye yaklaşmak en hafif tabiriyle ‘suç’tur. Biz bu suçu işleyen kolluk güçlerinin bir an önce bu uygulamalarından vazgeçmeye çağırıyoruz. Arkadaşlarımızın bireysel hukuki başvuruları haricinde, buradan bir kez daha bu kişiler hakkında suç duyurusunda bulunuyoruz. Ayrıca başta İçişleri Bakanlığı olmak üzere devletin ilgili organlarına gazetecileri kriminalize eden, sahada onlara şiddet uygulayan değil, onlara sağlıklı çalışma şartlarını oluşturacak çabalar içerisinde olmasını salık veriyoruz. Gerçeğin yanında yer alan ve halkın haber alma hakkını savunan gazetecileri de bu tür uygulamalara karşı dayanışmalarını büyütmeye ve seslerini yükseltmeye çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.

DFG: Gazeteci engelleniyor

DFG Eşbaşkanı Serdar Altan, gazetecilere yönelik artan polis şiddetine değinerek, “Gazetecilerin kriminalize edilme çabası var. Her yol ve yöntem deneniyor. Sahada görevini yapması engelleniyor. Açılan soruşturma ve davalarla bir bütünen gazeteci engelleniyor. Gazeteciye dönük sistematik hedef alma söz konusu. Bir kez daha gazetecilere yönelik, JinNews muhabiri arkadaşlarımıza yönelik saldırıları kınıyoruz” diye konuştu.

İHD: Basın özgürlüğüne müdahale

İHD Diyarbakır Şubesi Başkanı Abdullah Zeytun, kötü muameleye maruz kalan gazetecilerle dayanışma içerisinde olduklarını belirterek, “Yaşanan durum, Türkiye’de basın özgürlüğü meselesine ne derece uzak, aykırı eylemler olduğunu gösteren birer örnek. Yapılan başvurularda da görüldüğü üzere kolluk tarafından insanlar yasadışı şekilde ifade vermeye zorlanıyor. Bu durumun hukuksuz olduğunu ifade etmekle birlikte kolluk birimlerinin bu şekilde rahat hareket etmelerinin kendileri üzerinde denetleyici bir mekanizmanın olmayışını ifade edelim. Bunlar tümüyle halkın bilgi almasını engelleyecek, aynı zamanda basın özgürlüğüne yönelik müdahalelerdir” diye belirtti.

Zeytun, şunları söyledi: “Bütün zorluklara rağmen halkın haber alma hakkını savunan, kötü muamelelere ve baskılara maruz kalan basın emekçisi arkadaşlarımızın yanında olduğumuzu, her türlü hukuki yardım ve dayanışmayı göstereceğiz.” (Haber Merkezi)

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.