Diyarbakır Yenigün

Gazeteci Erol ilk duruşmada beraat etti

Gazeteci Erol ilk duruşmada beraat etti
28 Şubat 2020 - 17:11

Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği’nin savunmanlığını üstlendiği gazeteci Mehmet Erol’un sosyal medyada yaptığı paylaşımlar gerekçe gösterilerek 5 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davanın ilk duruşmasında beraat etti.  Gazeteci Erol savunmasında, suçlama konusu yapılan paylaşımların kendisine ait olduğunu,  gazeteci olduğu için bunları haber alma ve bilgi verme amacıyla yaptığını vurgulayarak,  bunun gazetecilik faaliyeti olduğunu ifade etti

 

Deniz TEKİN

DİYARBAKIR YENİGÜN – Gazeteci Mehmet Erol hakkında 2015 yılında basın danışmanı olarak çalıştığı Demokratik Bölgeler Partisi’nin (DBP) resmi Twitter hesabı ile kendi sosyal hesabından 2013 – 2015 yıllarında attığı tweet’ler gerekçe gösterilerek “örgüt propagandası” yapmak iddiasıyla 1 yıldan 5 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davanın ilk duruşması  Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü.   Gazeteci Erol ve avukatı Mustafa Murtezaoğlu’nun katıldığı duruşmaya TGS Diyarbakır Temsilcisi Mahmut Oral ve TGS avukatı Öykü Şahin ve  Press In Arrest’tan Bircan Değirmenci  ve gazeteciler duruşmayı izledi.  Kimlik tespiti ve iddianamenin özetinin okunmasıyla başlayan duruşmada Erol savunma yaptı.

‘Bu paylaşımları gazetecilik faaliyeti kapsamında yaptım’

Gazeteci Erol,  kendi Twitter hesabında yaptığı ve davanın iddianamesinde suç unsuru olarak gösterilen paylaşımları kendisine ait olduğunu,  gazeteci olduğu için bunları haber alma ve bilgi verme amacıyla yaptığını belirterek,  bunları gazetecilik faaliyeti olduğunu, “örgüt propagandası” yapmadığını söyledi.  DBP Genel Merkezi’nde yaklaşık 6 ay süreyle basın danışmanlığı görevinde bulunduğunu hatırlatan Erol,  davanın soruşturma sürecinde polisin kendisine suçlama konusu yaparak gösterdiği DBP’nin resmi twitter hesabında paylaşımların çalıştığı dönemde paylaşılmadığını, bununla bir ilgisinin olmadığını ifade etti.  Erol, suçsuz olduğunu belirterek, beraatını istedi.

‘Gazetecilik faaliyetini yerine getirdi’

Ardından söz alan Erol’un avukatı Mustafa Murtezaoğlu ise  müvekkilinin kendi hesabında ve bir dönem basın danışma olarak çalıştığı DBP Genel Merkezi’nin resmi twitter hesabında yaptığı paylaşımlar nedeniyle yargılandığını hatırlattı.  Müvekkilinin DBP’de çalıştığı döneme dair sigorta giriş ve çıkış kayıtlarının hazır olduğunu ifade eden Murtezaoğlu,  sigorta giriş ve çıkış kayıtları incelendiği DBP Genel Merkezi’nin Twitter hesabında yapılan paylaşımların müvekkilinin çalıştığı dönemde paylaşılmadığının ortaya çıkacağını söyledi.  Murtezaoğlu,   müvekkilinin bu paylaşımları yaptığı varsayılsa bile bunların düşünce özgürlüğü kapsamında olduğunu belirtti. Erol’un kendi hesabında yaptığı paylaşımları değerlendirmek bunların paylaşıldığı tarihi dikkate almak gerektiğine işaret Murtezaoğlu,   o dönem İŞİD’in Kobane’ye yaptığı ve bütün dünyanın karşı çıktığı saldırı hakkında müvekkilinin iyi niyetli paylaşımlar yaparak, gazetecilik faaliyetini yerine getirdiğini vurguladı.  Murtezaoğlu,   son olarak müvekkilinin beraatını, mahkeme aksi kanaate ise lehe olan hükümlerin uygulanmasını talep etti.

Savcı: Paylaşımlar ifade özgürlüğü kapsamında

Mahkeme’nin davanın esası hakkında görüş istediği duruşma savcısı, mütalaasını hazırlaması için duruşmaya 5 dakika ara verilmesi yönündeki talebi kabul edilerek, izleyiciler, gazeteci Erol ve avukatı duruşma salonundan çıkarıldı. Aranın ardından davanın esası hakkında hazırladığı mütalaasını okuyan iddia makamı,  Erol hakkında hazırlanan iddianamede belirtilen sosyal medya paylaşımlarının, örgüt cebir, şiddet ve tehdit yöntemlerini öven ve meşru gösteren nitelikte olmadığı,  bunların ifade özgürlüğü kapsamında olduğu anlaşıldığını belirterek, gazeteci Erol hakkında beraat kararı verilmesi yönünde görüş bildirdi. Esas hakkındaki mütalaayı karşı söz alan Erol,  mütalaaya katıldığını ve beratını istediğini söyledi.  Avukat Murtezaoğlu ise mütalaaya katıldıklarını müvekkilinin beratını istediklerini kaydetti.  Mahkeme yargılamayı bitireceği söyleyerek son sözünü sorduğu gazeteci Erol,  “Beraatımı talep ederim” dedi. Mahkeme heyeti duruşmaya ara vermeksizin açıkladığı kararında, gazeteci Erol’un üzerine atılı “örgüt propagandası yapmak”  suçunun sabit olmadığı gerekçesiyle beraatını karar verdi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım