Diyarbakır Yenigün

Evlat nöbetindeki babalar: Bizi de askere alın

Evlat nöbetindeki babalar: Bizi de askere alın
02 Mart 2020 - 16:41

Çocuklarının kaçırıldığı iddiasıyla 182 gündür HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önünde evlat nöbeti tutan babalar, Suriye’de devam eden Bahar Kalkanı harekatına gönüllü asker olarak katılmak için Diyarbakır Askerlik Şubesine giderek başvuruda bulundu. Bu arada evlat nöbetindeki aile sayısı ise 105’e yükseldi

Ufuk ÇİMEN

DİYARBAKIR YENİGÜN – Çocuklarının PKK mensupları tarafından dağa kaçırıldığı iddiasıyla 3 Eylül 2019’da farklı kentlerden gelerek HDP Diyarbakır il binası önünde evlat nöbeti başlatan babalar, Suriye’nin İdlib bölgesinde başlatılan Bahar Kalkanı harekatına gönüllü asker olarak katılmak istedi. Bunun için Diyarbakır Askerlik Şubesine giden abalar, gönüllü asker olmak için dilekçe verdi. Yapılan başvuru sonrası grup adına basın açıklama metnini okuyan Süleyman Aydın, acılı babalar olarak Diyarbakır Askerlik Şubesinde dilekçe verip tekrar askerliğe alınmaları isteğini beyan ettiklerini vurguladı.  Aydın, “Biz her zaman devletimizin, milletimizin, askerimizin yanındayız. Suriye’deki operasyonlar hepimiz için, ülkemizin bekası için yapılıyor. Şehitler verdik, kahrolduk. Bizde evlat nöbeti tutan babalar olarak terör örgütlerine karşı sadece eylemle mücadele etmek istemiyoruz. Bizde İdlib’de Mehmetçiğimizin yanında olmak istiyoruz. Cumhurbaşkanımıza, yetkililere sesleniyoruz, sizi de İdlib’e gönderin, Mehmetçiğimizin yanında olalım. Biz vatan için her zaman göreve hazırız” dedi.

Bir aile daha eyleme katıldı

Bu arada eylemin 182’inci gününde bir anne daha eyleme katıldı ve aile sayısı 105’e yükseldi.  Kızı Yasmin’nin 13 yaşındayken 2015 yılında kursa gitmek için evden çıktığını ve örgüt yandaşları tarafından dağa kaçırıldığını iddia eden Keziban Yalçın, 4 yaşındaki oğlu Ahmet ile evlat nöbeti eylemine katıldı. Kızının daha 13 yaşındayken kursa gitmek için evden çıktığını ve örgüt yandaşları tarafından dağa kaçırıldığını belirten anne Yalçın, “Kızım kaçırılmasından bir hafta sonra HDP il binasına geldim. Yaşlıca bir adam kızımın resmini istedi benden ve bana beş dakika sonra geleceğim diyerek bekledim. Aradan beş dakika geçtikten sonra yanıma geldi. Bana, ‘Kızın dağa gitmiş, kızın artık bizim kızımız’ dediler. Ondan sonra kendisinden bir haber alamadım. Kızım gittikten 20 gün sonra beni aradı. Bana, ‘Anneciğim, ben bu gece kaçacağım babam sınıra gelsin’ dedi. Eşim sınıra gitti. Ertesi gün kızım tekrar aradı beni. ‘Anne sınırda yakalandık. Gelmemize izin vermediler’ dedi. Ondan sonra kendisinden bir haber alamadık” diye konuştu.

‘Kızımı istiyorum’

Televizyonda aileleri gördüğünü ve eyleme katılmak için HDP il binasına geldiğini belirten anne Yalçın, “Kızımı istiyorum. Kızım çok küçüktü, daha 13 yaşındaydı. Biz kendi aramızda ona İnci diyorduk. İnci’m seni çok seviyoruz. Annen ve baban olarak seni çok özledik. Buda senin küçük kardeşin ve hiç görmediğin kardeşin Ahmet, o da seni görmeden çok özlüyor. Lütfen gel İnci, gözümüz yollarda kalmasın gözümüzü aydın et ve kaç teslim ol askerlerimiz” şeklinde konuştu. Keziban Yalçın, konuşmasının ardından ailelerle bir araya gelerek eyleme katıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım