Diyarbakır Yenigün

“Eşimin ölümüne seyirci kaldılar”

“Eşimin ölümüne seyirci kaldılar”
31 Ağustos 2020 - 12:44

 

Kovid-19’dan yaşamını yitiren Ergani Devlet Hastanesi temizlik çalışanı Murat Yumruk’un, kronik hastalıklarına dair raporları hastaneye sunmasına rağmen riskli serviste çalıştırıldığı iddia edildi. Eşinin ölümünden Ergani Devlet Hastanesi yönetimini sorumlu tutan Ayşe Yumruk, Hastane yönetiminin eşinin ölümüne seyirci kaldığını ileri sürdü. Ailenin avukatı Jiyan Yumruk ise sorumlu yetkililer hakkında olası kasıtla ölümüne neden olmaktan dolayı Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunacaklarını kaydetti

DİYARBAKIR YENİGÜN-Diyarbakır’da Ergani Devlet Hastanesi’nde koronavirüs (Kovid-19) servisinde temizlik görevlisi olarak çalışan ve geçtiğimiz hafta yaşamını yitiren Murat Yumruk (49), hastane yönetimine kronik hastalıklarının olduğunu söylemesine rağmen pandemi servisinden alınmadığı ileri sürüldü. İddiaya göre Türkiye’de ilk vakanın görülmesinin ardından virüsle mücadele kapsamında Ergani Devlet Hastanesi’nin bir bölümü, Kovid-19 hastalarının tedavisi için hizmet vermeye başladı. Hastanede 4 yıl önce Çocuk Servisi’nde temizlik görevlisi olarak çalışmaya başlayan Yumruk, Kovid-19 servisine alındı. Hepatit B ve karaciğer büyümesi hastalıkları olan Yumruk, sağlık raporlarını hastane yönetimine göstererek, risk gurubunda olduğunu ve Kovid-19 servisinden alınması için talepte bulundu. Bu talebini 6 ay boyunca birçok kez hastaneye yönetimine bildiren Yumruk’a, her defasında olumsuz yanıt verildi. Bunun üzerine Sağlık Bakanlığı ile iletişime geçen Yumruk, buradan da sonuç alamadı.

Teşhis konulmasından 8 gün sonra öldü

İki hafta önce belirtilerin görülmesi üzerine yaptığı test sonucunun pozitif çıkmasıyla kendisini karantinaya alan Yumruk, sağlık durumu kötüleşince çalıştığı hastanede tedavi altına alındı. Daha sonra Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesine sevk edilen Yumruk, teşhis konulmasından 8 gün sonra yaşamını yitirdi. Yumruk’un cenazesi Ergani Asri Mezarlığına defnedildi.

“Ölümüne seyirci kalındı”

Karantina altında olduğu için cenaze törenine katılamayan Ayşe Yumruk, eşinin ölümünden Ergani Devlet Hastanesi yönetimini sorumlu tutuyor. Hastane yönetiminin eşinin ölümüne seyirci kaldığını iddia eden Yumruk, suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi. 4 çocuğunun olduğunu ve eşinin çalışmak zorunda olduğunu dile getiren Yumruk, “Kronik hastalıklarından dolayı risk grubunda olduğunu defalarca söyledi, ancak dinleyen olmadı. Onu sürekli rotasyon yapılacak diye oyaladılar” dedi.

“Umurumuzda değil mantığıyla hareket edildi”

Ailenin avukatı Jiyan Yumruk ise Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün “Kovid-19 hastalığı için risk grubunda olan kronik hastalıklar” başlıklı resmi yazısını tüm kamu kurum kuruluşlarına gönderdiğini ve bu genelgede belirtilen hastalığı taşıyan Murat Yumruk’un idari izne çıkartılması gerektiğini, çalıştığı yerde koronavirüs servisi olmaması gerektiğini söyledi. Hayatını kaybeden Murat Yumruk’un, tehlikeyi önceden öngörebildiğini ve bundan dolayı raporlarını sunarak defalarca başvuru yaptığını aktaran avukat Yumruk, kronik hastalıkları olduğu bilinmesine rağmen çalıştırıldığını kaydetti.  “Virüse yakalanırsa yakalanır, umurumuzda değil mantığıyla hareket edildi” diyen avukat Yumruk, sorumlu yetkililer hakkında olası kasıtla ölümüne neden olmaktan dolayı Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunacaklarını belirtti. (Mezopotamya Ajans)

 

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım