Diyarbakır Yenigün

‘Erken seçim toplumsal bir ihtiyaç’

‘Erken seçim toplumsal bir ihtiyaç’
15 Ekim 2020 - 12:41

İktidarın gündeminde olmadığını vurguladığı erken seçimin aciliyet olduğunu savunan Diyarbakır’daki siyasi partilerin il temsilcileri, erken seçimin toplumsal bir ihtiyaç olduğuna dikkat çekti

YENİGÜN HABER – Muhalefetin çağrıları sonrası “erken seçim” tartışmaları yeniden başladı. Halkların Demokratik Partisi’nin gündeme getirdiği ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun devam ettirdiği seçim çağrısı muhalefetten destek geldi. AK Parti ve MHP gündemlerinde erken seçimin olmadığını vurguladı. Diyarbakır’da bulunan siyasi partiler, erken seçimin toplumsal bir ihtiyaç olduğunu söyledi.

‘Millet ittifakı genişlemeli’

MA’da yer alan habere göre Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Diyarbakır İl Başkanı Gönül Özer, partisinin Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun erken seçim talebinin yerinde bir çıkış olduğunu değindi. Olası seçimde AK Parti’nin gideceğini ileri süren Özer, yaşanan krizin Millet İttifakı’yla çözüleceğini savundu. Özer, “Erken seçim çağrılarının birçok nedeni var. Ekonomik kriz almış başını gidiyor. Yargıda adalet yok, basın özgür değil, işsizlik var ve her şeyden önce insanlar aç. Erken seçimi sadece partim değil, muhalefet olan tüm partiler istiyor. Erken seçimi halk da istiyor. Sokağa indiğimizde insanlar bize ‘bizi bunlardan kurtarın’ diyor. Şu anda anketlerde AKP ve MHP ittifakı yüzde 35’lerde. Bunun için Millet İttifakı genişlemeli. Türkiye’de erken seçim olursa ve Millet İttifakı seçimi kazanırsa, ülke derin bir nefes alacak, her şey düzene girecek” dedi.

‘Krizin çözümü içinde sandığa işaret ediyoruz’

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır İl Eşbaşkanı Hülya Alökmen Uyanık, erken seçim çağrılarının Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin yarattığı yönetim krizinden kaynaklandığını iddia etti. “İktidarın savaş politikalarıyla ayakta kalmaya çalıştığını” ileri süren Uyanık, “İktidar bir yandan savaş politikası üretiyor, diğer yandan da elindeki tüm zor aygıtları kullanarak muhalefeti susturmaya çalışıyor. Bu saldırılara en fazla maruz kalan siyasi parti HDP’dir. Biz parti olarak, yaşanan krizin çözümü içinde sandığa işaret ediyoruz. Toplumun hiçbir sorununa çözüm bulamayan iktidar için, erken seçim beklenen bir durum. Yapılan anketlere baktığımızda AKP’nin oylarının düştüğünü görüyoruz. Bu durumda iktidar seçime gider mi bilemiyoruz. Ancak erken seçim toplumun bir beklentisidir” diye konuştu.

‘İktidar ipin ucunu kaçırdı’

Saadet Partisi Diyarbakır İl Başkanı Fesih Bozan’da, erken seçimin aciliyet olduğunu belirterek, “İpin ucunu kaçırdı” diyerek eleştirdiği AK Parti’nin toplumun her alanında kriz yarattığını ileri sürdü. Türkiye’nin içinde bulunduğu duruma “yoğun bakıma alınmış bir hasta” benzetmesi yapan Bozan, “Erken seçim için ya Meclisin ya da Cumhurbaşkanı’nın kararı lazım. Fakat iktidar seçime ‘evet’ der mi? Sanmıyorum. Çünkü iktidarın sorunları çözme gücü kalmamıştır. Bunun için muhalif tüm siyasi partiler şimdiden bir araya gelerek, ittifaklar kurup, tek vücut olması lazım. Erken seçim toplumsal bir ihtiyaçtır” ifadelerini kullandı.

‘Herkes yoksul’

Gelecek Partisi Diyarbakır İl Başkanı Aydın Altaç da, “Bu anlayışla bu ülke artık yönetilemez” dedi. Erken seçimin Türkiye’nin geleceği için olumlu sonuçlar doğuracağını kaydeden Altaç, “Bu ülkede AKP hükümete gelirken, bütün vatandaşlarımıza üç taahhüdü vardı. Diyorlardı ki ‘Biz üç ‘Y’ ile mücadele edeceğiz. Yolsuzluk, yasaklar ve yoksulluk. Şimdi yoksulluk hat safhada, AKP iktidara geldiğinde, Türkiye’de yüzde 35 orta kesim var ama onların hepsini erittiler, artık herkes yoksul. Yoksullukla mücadele yok. Yasaklar hat safhada ama gelinen noktada konuşan herkes, muhalefet eden herkes ‘terörist’ olarak görülüyor. Yolsuzluk ise alenen yapılıyor. Şimdi çıkış ilkelerine aykırı olan bu anlayış, ülkeyi yönetiyor. Bizde buna ‘izin vermeyeceğiz’ diyoruz. İktidar artık bitmiş durumda. Bu anlayışin artık toplumu kutuplaştırdığını, ötekileştirdiğini, sorunları çözmediğini hatta derinleştirdiğini yaşadık” diye belirtti.

‘Hayal dünyasında yaşıyorlar’

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Diyarbakır İl Başkanı Cihan Ülsen ise “İktidar yolun sonuna geldi” diyerek  şu ifadelerde buşuyndu;

“Seçimin 2023’te yapılabileceğini imkansız buluyorum. Erken seçime ihtiyaç var. İktidar ‘Bizim gündemimizde erken seçim yok’ söylemleriyle ülkede sıkıntı yokmuş gibi yansıtıyor.  Aslında hayal dünyasında yaşıyorlar. Bugün bütün siyasi partiler de pazarda alışveriş yapan yurttaşlar da erken seçim istiyorlar. İktidarı ayakta tutabilecek hiçbir şey kalmadı. Bazıları ülkenin uçurumun kıyısına geldiğini düşünüyor ama bana göre ülke uçurumdan aşağıya düşmüş durumda. Ülke bir enkaza dönüşmüş durumda. Ondan dolayı erken seçim çağrıları toplumun beklentisidir.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım