Diyarbakır Yenigün

Engelsiz bir dünya için yürüdüler!

Engelsiz bir dünya için yürüdüler!
03 Aralık 2019 - 15:18

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nün 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla ortaklaşa düzenlediği farkındalık yürüyüşünde vatandaşlar, engelsiz bir dünya için yürüdü.

DİYARBAKIR YENİGÜN – Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle farkındalık yürüyüşü düzenledi. Yaşar Kemal (Ekinciler) Caddesi’nden başlayan ve Anıtpark’ta tamamlanan farkındalık yürüyüşüne Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Muhsin Eryılmaz, kamu kurum müdürleri, engelli dernekleri ve vatandaşlar katıldı.

Yürüyüşte çeşitli pankartlar taşındı

Engellilerin yaşadıkları zorluklara dikkat çekmek amacıyla yürüyüşe katılanlar,  davul ve zurna eşliğinde, “Engelli Birey Olmak Hayatı Yaşamaya Engel Değildir”, “Engelli Olmak Bir Engel Değildir Sadece Aşılması Gereken Düşüncedir”, “Sevgi Varsa Engel Yok”, “Engel Olma Destek Ol”, “Her İnsan Bir Engelli Adayıdır”, “Engelliler Bir Toplumun Aynasıdır”, “Engel Olma Farkında Ol”, “Asıl En Büyük Engel Sevgisizliktir”,  “1 Gün Değil 365 Gün Engelsiz Diyarbakır”, “Hayatı Paylaşmaya Engel Yok”, “Sevgi İle Hep Birlikte Engelsiz Yarınlara” ve “Herhangi Bir Aralıkta Değil Her Zaman Yanınızdayız” pankart ile afişleri taşıdı. Anıtpark’da tamamlanan yürüyüşün ardından katılımcılar, 1 dakikalık saygı duruşunda bulunup İstiklal Marşı okudu ve Atatürk Anıtı’nın önüne çelenk bıraktı.

‘Engeliler önemli kazanımlar elde etmiştir’

Etkinlik sonunda basına açıklamalarda bulunan Diyarbakır Altınokta Körler Derneği Başkanı Akif Karakaş, 1992 yılından itibaren Birleşmiş Milletler (BM) kararıyla 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün kutlandığını söyledi.  Bugünü kutlama yerine farkındalık günü olarak değerlendirdiklerini belirten Karakaş, “Elbette ki sosyal devlet olmanın gereği vatandaşlarımızın eğitim, istihdam, sosyal ve ekonomik anlamda ihtiyaçlarını gidermektir. Son 15 yıl içerisinde sosyal devlet olmanın gereği sonuna kadar yerine getirildiğini düşünüyorum. Geçtiğimiz 3 Aralık’larda sürekli eksikler, sorunları dile getirirdik. Ancak son yıllarda özellikle 5378 sayılı engelliler kanunu ve bu kanun akabinde çıkartılan yönetmeliklerle engeli vatandaşlarımız önemli kazanımlar elde etmiştir” dedi.

‘Engelli vatandaşlarımıza önemli hizmetler sunuluyor’

Karakaş, “Eğitimde, istihdamda, sosyal ve ekonomik anlamda ciddi kazanım elde eden engellilerimiz bugün evde bakım ücretleri, engelli maaşları son 10 yıl içerisinde hükümetimizin yaptığı engellilerin sosyal hayata katılımı konusunda önemli kazanımlar elde etmiştir. Ben bu vesileyle başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Bugün Diyarbakır özelinde de Büyükşehir Belediyemiz Sayın Valimiz kendileri son derece canla başla çalışıyor. Engelli vatandaşlarımıza önemli hizmetler sunmaya çalışıyorlar, kendilerine de çok teşekkür etmek istiyorum” diye konuştu. (Haber Merkezi)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım