Diyarbakır Yenigün

‘Enerji silahıyla rehin siyasetini tartışacağız’

‘Enerji silahıyla rehin siyasetini tartışacağız’
05 Aralık 2019 - 14:57

Elektrik Mühendisleri Odası tarafından düzenlenen 12. Enerji Sempozyumu Diyarbakır’da başladı. 7 Aralık’a kadar sürecek olan Enerji Sempozyumu’nda konuşan Prof. Dr. Arif Nacaroğlu, enerjinin siyasetten ayrı ele alınamayacağını belirterek, “Türkiye servetinin yarısından fazlasını elinde tutan 5-10 aileye sesimizi çıkarmaya çalışacağız. Enerji silahıyla rehin alınmışlık siyasetini tartışacağız” dedi

DİYARBAKIR YENİGÜN – Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne (TMMOB) bağlı Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) tarafından düzenlenen 12. Enerji Sempozyumu Diyarbakır’da başladı. “Enerji Ekoloji ve Toplumsal Barış” temasıyla Sur ilçesinde bulunan bir otelde başlayan sempozyuma, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Berdan Öztürk, HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanları Hülya Alökmen Uyanık ve Zeyat Ceylan, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası  Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, TMMOB Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu temsilcileri ve çok sayıda akademisyen katıldı.

‘Yenilenebilir enerjiyi tartışacağız’

Açılış konuşması yapan Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Arif Nacaroğlu, enerjiyi siyasetten ayrı bir şekilde ele alamayacaklarını belirterek, “Enerjinin tartışıldığı yerde ne yazık ki siyaseti de tartışmak zorunda kalacağız. Kirli siyaseti, hatta kanlı siyaseti tartışacağız. Dünya servetinin yarıdan fazlasını elinde tutan 40 aileye kafa tutulurken, Türkiye servetinin yarısından fazlasını elinde tutan 5-10 aileye sesimizi çıkarmaya çalışacağız. Enerji silahıyla rehin alınmışlık siyasetini tartışacağız. Rusya’yı, ABD’yi, nükleer enerjiyi, Doğu Akdeniz’deki paylaşım kavgasını, yenilenebilir enerjiyi tartışacağız. Enerji politikalarındaki yandaşlığı, doğa katliamını, tarihin, kültürün ve kadim kentlerin yok edilişini tartışacağız” dedi.

‘Enerji kamusal bir haktır’

EMO Diyarbakır Şube Başkanı Mehmet Orak ise, iki yılda bir yapılan enerji sempozyumunun bir yıllık hazırlık sürecinin sonucu olduğunu ifade ederek , “Dünyanın neresinde olursa olsun orada enerji varsa siyaset de vardır. Şu anda dünyanın en önemli varlığı ve sömürü düzenin tek aktörü enerji ve kaynaklarıdır” diye belirtti.  TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz da, 28 Kasım 2015’te Diyarbakır’ın Sur ilçesinde öldürülen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’yi anarak konuşmasına başladı.  Enerjinin ekonomik, toplumsam ve uluslararası gelişmelere yön verdiğini söyleyen Koramaz, “Günümüz dünyasında enerji, insan yaşamının zorunlu ve temel bir gereksinimi haline gelmiştir. Daha fazla kar uğruna sadece insan emeğini değil, doğal kaynaklarımızı da insafsızca sömüren küresel kapitalizm, bütün dünyayı büyük bir çöküşe doğru sürüklüyor. Kıtlık, enerji krizi, çevre felaketleri, göç ve savaş gibi küresel çaplı felaketlerin önüne geçmenin yegâne yolu, rant hırsının yerine kamusal çıkarı, kontrolsüz bir tüketim anlayışı yerine sürdürülebilir politikaları öne çıkarmaktır” şeklinde konuştu. HDP İl Eşbaşkanı Zeyat Ceylan, emperyal ve alt emperyal politikaları boşa çıkaracak inançlarının olduğunu, bu konuda mücadelelerini sürdüreceklerini ifade etti.  Barış Akademisyeni Prof. Dr. İrfan Açıkgöz da Diyarbakır’da halen bir bilim merkezinin olmadığını, kentte kurulacak bir bilim merkezinin enerji ve çevre konularında faydalı projeleri hayata geçirebileceğine değindi. Sempozyum, düzenlenecek oturumlarla 7 Aralık’a kadar devam edecek. (Haber Merkezi)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım