Diyarbakır Yenigün

Elo Dîno’yu defineciler istila etti

Elo Dîno’yu defineciler istila etti
25 Nisan 2020 - 16:05

Dicle Nehri kıyısında bulunan ve bakımsızlıktan kaynaklı sadece duvarları ayakta kalan Elo Dîno Kasrı ve etrafındaki yapılar, koronavirüs salgınını fırsat bilen definecilerin hedefinde

DİYARBAKIR YENİGÜN – Şırnak’ın İdil ilçesine bağlı Sulak Köyü yakınlarında bulunan ve 16’ncı yüzyılda yapıldığı düşünülen Elo Dîno Kasrı her geçen gün daha fazla tahrip ediliyor. Bölgede yapılması planlanan baraj altında kalma tehlikesi bulunan tarihi kasrı, bugünlerde de definecilerin hedefinde.

Sağnıçların suyu arklardan

Cizre, Güçlükonak ve İdil üçgenindeki Botan Vadisi’nden geçen Dicle Nehri’nin kıyısında yer alan Elo Dîno Kasrı, sarp bir kayanın üzerinde yer alıyor. Bakımsızlıktan kaynaklı sadece duvarları ayakta kalan kasra, dik yamaçlardan ve tehlikeli onlarca basamak geçildikten sonra ulaşılıyor. Kayaların oyulmasıyla inşa edilen basamaklar insanları tarihi bir yolculuğa çıkarırken, basamakların yanında yüksek tepelerden akan suların aktığı ve arklar (kanal) gibi oyuklar dikkati çekiyor. Uzunlukları 1,5 metreyi aşan arklarda biriken sular ise, farklı noktalarda kayaların oyulması ile inşa edilen sağnıçlara akıyor.

Mağaralar ahıra çevrilmiş

Yine, basamakların bittiği yerde vadinin İdil tarafına bakan ve vatandaşlar tarafından Deriyê Çiyê (Dağ Kapı) olarak adlandırılan mekan dikkati çekiyor. Söz konusu yerden vadinin eşsiz güzelliği göze çarpıyor. Deriyê Çiyê’nin yüzlerce metre yakınlarında da günümüze kadar ayakta kalmayı başaran birkaç tarihi duvar göze çarpıyor. Bunun yanı sıra farklı bölmeleri olan çok sayıda mağara yer alıyor. İçerisindeki hayvan pislikleriyle ahır olarak kullanıldığı anlaşılan mağaraların etrafı ise teller ile çevrilmiş durumda.

Korona bile durduramadı

Her yıl bu vakitlerde çok sayıda kişinin ziyaret ettiği Elo Dîno Kasrı’nda, bu yıl koronavirüs (Kovid-19) salgını sessizliği yaşanıyor. Söz konusu sessizlikten yararlananların başında ise defineciler geliyor. Kasır ve çevresinde kazılmadık yer bırakmayan, 3 metre derinlikte çukurlar açan defineciler, çekiç, şiş ve metre gibi malzemelerini de kimi yerlere bırakmış durumda.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım