Diyarbakır Yenigün

‘Elçi’nin faillerine en hafif ceza verilmek isteniyor’

‘Elçi’nin faillerine en hafif ceza verilmek isteniyor’
05 Nisan 2020 - 12:48

İHD Diyarbakır Şubesi, Tahir Elçi cinayeti faillerinin en hafif cezayla cezalandırılmak istendiğini kaydetti

DİYARBAKIR YENİGÜN – İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi, Tahir Elçi cinayetine ilişkin hazırlanan iddianame ve tensip zaptına ilişkin yazılı açıklama yaptı. İHD, yargı makamlarının hazırlanan iddianame ve tensip zaptıyla Elçi cinayetini cezasızlık ile sonuçlandırmak amacıyla hareket ettiğini vurguladı.  Açıklamada, Elçi’nin failleri olarak yargılanan 3 polis hakkında davanın “taksirle ölüme neden olma” suçundan cezalandırılması isteminin, polislerin en hafif ceza ile cezalandırılmaları amacında olduğu kaydedildi. Davanın Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılmasına tepki gösterilen açıklamada, “Zira Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi Terörle Mücadele Kanunu ile ihtilafa düşen şahısların yargılamalarını yapan bir ‘ihtisas’ mahkemesidir. Tahir Elçi cinayeti dosyasının bu mahkemede görülmesi henüz yargılamaya başlanmadan cinayet olayının faillerinin örgüt üyeleri olduğu ön kabulü ile hareket edildiğini göstermektedir” denildi.

Kemal, Şahin, Helin, Tahir Elçi…

Mahkemenin, davanın Diyarbakır’da görülmesinin kamu güvenliği açısından tehlike oluşturup oluşturmayacağı yönünde valiliği yaptığı başvuruya dikkat çekilen açıklamada, “Şayet mahkemenin bu haksız ‘endişesinin’ yersiz olduğunu, kamu görevlilerin fail olduğu Şahin Öner, Medeni Yıldırım, Kemal Kurkut, Helin Hasret Şen ve benzeri yargılamaların Diyarbakır’da ‘kamu güvenliği açısından tehlike oluşturmadan’ görüldüğünü ifade etmek isteriz. Mahkeme tarafından yazılan bu yazının amacının ne olduğunu anlayabilmek için kamuoyunda geçmişle yüzleşme davaları olarak bilinen ve bizzat Tahir Elçi’nin avukat olarak müdahil olduğu yargılamalara ve akıbetine bakmak yeterlidir. Kulp İlçesi Alaca köyünde yaşanan katliamın faillerinin yargılandığı davanın Diyarbakır’dan Ankara’ya, Lice’de yaşanan katliama ilişkin açılan davanın Diyarbakır’dan İzmir’e, JİTEM Ana davasının Diyarbakır’dan Ankara’ya nasıl nakledildiği ve bu nakiller sonucunda yargılanan faillerin nasıl beraat ettirildikleri halen hafızalarımızdaki tazeliğini korumaktadır. Tahir Elçi cinayeti hakkında eksik soruşturma ve suçun yanlış vasıflandırılması ile açılan davanın da cinayetin işlendiği, ailesi, meslektaşları ve biz mücadele arkadaşlarının bulunduğu yer dışında bir yere nakledilmesi dosyaya ailesinin ve yakınlarının ilgi ve katılımını engellemeyi ile yargılamadan muaf tutmayı amaçlayan yıllardır devam eden cezasızlık politikasının kesintisiz devamı niteliğindedir. Mahkeme heyeti tarafından yapılan bu işlemlerin dosyadaki açık hukuksuzlukların tartışılması ile aynı zamana denk geldiğini kamuoyunun bilgisine sunarız” diye kaydedildi. (Haber Merkezi)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım