İşsizlerin yeni umudu: Sosyal Medya

featured
nefret söylemi, ayrimcilik
service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TÜİK tarafında açıklanan haziran ayı işsizlik verilerine göre, ülkedeki işsiz sayısı 4 milyonu aşarken, iş bulma çabası veren milyonlarca işsiz, son zamanlarda umudunu sosyal medyaya bağladı. İş bulabilmek için açılan iş bulma gruplarına abone olan işsiz vatandaşlar, birçok gruba bilgilerini ve CV’lerini yazıyor. Kimisi aradığı işi bulurken, kimi ise yine hayal kırıklığına uğruyor.  Beş yıl önce Diyarbakır İş İlanları sayfasını kuran ve bugün yaklaşık 60 bin takipçisi bulunan Vedat Usta, bugüne kadar sayısız insana iş bulması için yardımcı olduğunu söylüyor. İnsanların eskiden olduğu gibi iş bulmak için kapı kapı dolaşmasına gerek kalmadığını belirten Usta, sosyal medya sayfalarında birçok sektör için iş ilanı bulunduğunu vurguluyor

Ebru TAŞKIN/Yenigün ÖZEL
DİYARBAKIR – Türkiye İş Kurumu’nun (İŞKUR) verilerine göre haziran ayında kayıtlı işsiz sayısı 4 milyon 417 bin oldu. Mayıs ayında bu sayı 4 milyon 84 bindi. Böylece sadece bir ayda 332 bin 863 kişinin işini kaybettiği ortaya çıktı. Kayıtlı işsiz sayısındaki aylık artış ise yüzde 8.1 oldu. İŞKUR’da kayıtlı işsizlerin 899’u doktora derecesine sahipken, 20 bin 592’si yüksek lisans ve 664 bin 507’si ise lisans mezunu.

İş bulma gruplarına abone oluyorlar

Açıklanan rakamlar iş arayanlarda büyük bir hayal kırıklığı yaratırken, işsizler iş bulabilmek için her yolu denemeye başladı. Başta devlet kurumlarının yollarını aşındıran milyonlarca işsiz, farklı alternatifler de geliştiriyor. Özellikle teknolojinin sağlamış olduğu kolaylıklardan faydalanmaya başlayan işsiz vatandaşlar, sosyal medya ağları üzerinde kurulan iş bulma gruplarına abone oluyor.

İş bulabilmek için bir birleri ile yardımlaşıyorlar

İşsizlere yeni bir umut kapısı olan sosyal medyadaki iş bulma gruplarının abone sayısız yüz binleri geçerken,  hemen hemen Türkiye’nin 81 ilinin ismi ile açılan iş bulma gruplarının yanı sıra birde mesleki iş grupları bulunuyor.  Bir çok meslek grubunda deneyimli olan ancak iş bulamayan vatandaşlar, bir birleri ile yardımlaşarak, iş bulmalarına imkân sağlıyor. Gruplarda yapabilecekleri işleri sıralayan ve iletişim bilgilerini veren işsiz vatandaşlar, işçiye ihtiyacı olan işverenlerden ise iş imkanı bekliyor.

‘Amacım insanlara yardımcı olabilmek’

Diyarbakır ismini taşıyan birçok iş arama grubunda binlerce iş ilanı ve iş arayan vatandaşların bilgileri yer alırken, bizde Diyarbakır’daki işsiz gençler ve yaklaşık 60 bin takipçisi olan Diyarbakır İş İlanları sayfasının kurucusu ile konuştuk.  Diyarbakır halkına faydalı olabilmek için iş ilanları sayfasını kurduğunu belirten Vedat Usta,  “İnsanlara faydam olsun diye bu sayfayı kurduk. Maddi olarak bir destek almıyorum. 6 tane sayfam var.  Hepsini toplarsam 50 bin ve 60 bin üyem var. Paylaşım yapıyorum gören hemen gidip çalışıyor yada arıyor iş imkanın sahip oluyor. Bu sayfayı İstanbul’da çalıştığım sürede böyle bir sayfa vardı. Millete iş imkanı sağlıyorlardı ve verdikleri iş imkanın da belli bir ücret alıyorlardı. Tabi onların bürosu vardı. Ben kalkıp böyle bir sayfa kurdum. İnsanlara fayda da bulunalım ama maddi acıdan değil. Kimseden para talep etmedim. Amacım Diyarbakır gelişsin. Herkesim den insanlar sayfalarımızı takip ediyor. Sayfamız da verilen iş ilanları genellikle; garsonluk, sekreterlik, muhasebe, temizlikçi ve bulaşıkçı bütün sektörde iş imkanı veriliyor. Sadece bir sektör üzerinde durmuyorum. Şu anda temizlikçi kadın arkadaş istiyorlar sayfada paylaşarak gönderiyoruz. O paylaşım kimin kısmeti ise o gün o gidip çalışıyor ” dedi.

‘Sayfalar aracılığı ile çok sayıda kişi iş imkanı buldu’

Eskiden Diyarbakır da biri iş aradığında kapı kapı dolaşıp iş aradıklarını söyleyen Vedat Usta, “İş ilanları vermek için camlara yazardı personel alımı var mı? Şuan da internet sistemi olduğu için insanlar sayfaya bakarak iş arıyor. İş ilanı veren kişinin numarası var. Arayarak şartları konuşarak gidip çalışıyorlar. Beş yıl oldu bu sayfayı kuralı ve sayısız insanlara iş imkanı sağladık. Çok kişiye iş sahibi oldu. Özellikle işverenler, kadın işçi istiyor.  Bu böyle olunca erkekler işsiz kalıyor. Bunun için bir çözüm bulacağım. Diyarbakır insanı işsiz bu sayfayı takip ederek evlerine ekmek götürüyor. Sayfam faydalı oluyor. Diyarbakır da bir fabrika yok. İnsanlar işsizdir. Sayfayı takip ederek iş buluyorlar. Üniversite mezunları meslek sahibi değiller gönderiyorsun elline bir süpürge alıp çekemiyor.  Bir meslek sahibi değil. Bu konu da zorluk çekiyoruz. Ama yine gönderiyoruz.  Atanmamış doktor ve öğretmenler var. Onlara da iş arıyoruz. Ben sadece iş ilanları paylaşıyorum. İşverenlerin, bazıları askeri ücretin altında veriyor. Bazıları bir bucuk milyara veriyor, dört milyar veren oluyor. Yani değişiyor. En azı bir bucuk milyar veriyor. Çağrı merkezine sekreter gönderiyorum onlar askeri ücret veriyorlar ve sigortasını yatırıyorlar. Genellikle 40 ve 45 yaş üstünde kişileri iş almıyorlar. Bunların elli ağır olduğu için işe alamıyor. Çalışan arkadaşların, askeri ücretin altında çalışmaması gerekiyor” diye konuştu.

‘Birkaç işe başvuru yaptım, dönüş olmadı’

Tunceli üniversitesi gıda mühendisi bölümünde mezun olan ve iş arayan Nüpelda Ergin,  “6 ay önce mezun oldum. Birkaç işe başvuru yaptım. Bu başvuruda herhangi bir geri dönüş alamadım. Türkiye de işsizlik benim bölümün üzerinde çok fazladır. Gıda mühendislerine hiçbir kontajen açılmıyor. Bu sorunları çok yaşıyoruz. Bize daha önce de söylediler gıda mühendisliğinde atama yok. Kendi bölümü sevdiğim için gitmek istedim. Kendi alanımın dışında farklı bir alan daha önce çalışmadım.  Ama çalışmak isterim. En azında belirli tecrübe kazanmak isterim. İŞKUR üzerinde programlar var. Ama lisans öğrencilerinden ve mezunlardan artık alın yapılmıyor. Bizim dönemizde bu geçerli değil. bir bölümde mezun olmak geçerli değil. yüksek lisans yaparsak bizim için yeterli değil. başka bir bölüm okuyalım desek oda sıkıntı. yani, iş bulmamız çok zor. Diyarbakır iş ilanları sayfasına denk gelmedim. Daha çok İŞKUR üzerinde başvuru yaptım. Özel sektörde benim için iş bulmak daha zor. İmkanlarımız sıkıntı. Çünkü; Diyarbakır da çalışma koşuları belli bayan olarak bir eksiz var. KPSS’ye gireceğim. Tam puana yakın puan alayım ki atanayım. Atana bilmem için KPSS’ye bile yöneldim. Belki öğretmen olabilirim diye formasyonda aldım” ifadelerinde bulundu.

‘Bölgede iş imkanları çok az’

Şanlıurfa da elektrik elektronik mühendisliği bölümünü okuduğunu söyleyen Samet Uğuş da, “Bölgede iş imkanları çok az. Herkes zaten okulu bittirince yazın Antalya’ya iş için gidiyor. Oraya gidemeyenler burada iş imkanı arıyor. Garsonluk, kombi ve bizim gibi anketörlüktür. Öyle bir eğitim sistemi var ki kendi dalımızda ilerlemediğimiz gibi başka iş olanakları arıyoruz. Tabi ucuz ücretlere çalışıyoruz.  Askeri ücret ve onun altında bir ücrete çalışıyoruz. Bunu maksadı cebimize haclık girsin diye ek gelir olsun. Öyle bir eğitim sistemi ver ki okuyunca bile boşta kalıyoruz. okuduğumuzun bir anlamı da olmuyor. Diyarbakır iş ilanları sayfasını gördüm ama hiç ilan vermedim. İş ilanı sayfada vereceğime yüz yüze görüşmeyi daha çok tercih ediyorum. İş aramak için sağa sola soruyorum sorduğum yerlerde okuduğum meslekle alakası olmayan mesleklerdir. Durum böyle olunca bizi kötü etkiliyor. Okuduğum bölümle ilgili işe gireyim. Kendi alanımda daha çok yükseleyim. Durum böyle olunca böyle farklı işlere başvuruyoruz. Mezun olduğumuz alanın dışında çalışmak zorundayız. Biz buna mahkum edilmişiz” diye konuştu.

 

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İşsizlerin yeni umudu: Sosyal Medya

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 2 sene önce

    İş vaadiyle milletten para alıp tüyecek

    Cevapla
  2. 2 sene önce

    iş vaadiyle milleti tokatlıyacak

    Cevapla
Giriş Yap

Diyarbakır Yenigün Gazetesi - Son Dakika Diyarbakır Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin