Diyarbakır Yenigün

Eğitim Sen: MEB sorumluluktan kaçıyor

Eğitim Sen: MEB sorumluluktan kaçıyor
16 Eylül 2020 - 15:09

Gerekli önlemlerin alınarak yüz yüze eğitimin başlatılması gerektiğini belirten eğitim emekçileri, MEB’in bu noktada sorumluluk almaktan kaçındığını savundu

 

DİYARBAKIR YENİGÜN – Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Diyarbakır 1 ve 2 No’lu şube üyeleri, okulların açılması ve yüz yüze eğitime ilişkin İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde bir araya geldi. Burada konuşan Eğitim Sen Genel Sekreteri Velat Kaya, “AK Parti hükümetinin pandemiyi fırsata çevirmeye çalıştığını ve eğitim emekçilerinin maaşlarına göz diktiğini” ileri sürdü.

‘Gerekli hazırlıklar yapılmadı’

Eğitim Sen 1 No’lu Şube Eşbaşkanı Emine Akşahin ise, tüm uyarılarına rağmen yüz yüze ve uzaktan eğitim için gerekli hazırlıkların yapılmadığını savundu. Gerekli önlemler alınmadan atılacak her adımın sadece öğrenci ve eğitimciler için değil tüm ülke için salgın riskini büyüteceğine işaret eden Akşahin, okulların fiziki donanım ve alt yapısının yetersiz olduğunu belirtti.

‘Gelir kaybı ek zam yapılarak karşılanmalıdır’

Akşahin, “Nüfus yoğunluğu ve okulların büyük olması hastalık riskini arttırmaktadır” uyarısında bulundu.   Akşahin, son olarak eğitim emekçilerinin çalışma ve yaşam koşullarının da yaşanan ekonomik krizden olumsuz etkilediğine dikkati çekerek, “Emeğimizin karşılığı olarak aldığımız maaşla geçimimizi sağlamamız her geçen gün daha da zorlaşmaktadır. Gelir kaybı ek zam yapılarak karşılanmalıdır” diye seslendi.

Öneriler

Eğitim Sen’in söz konusu duruma ilişkin önerilerini ise şöyle sıralandı:

“* Öğrencilerin okula gelip giderken kullandıkları ulaşım araçları önemli oranda sağlık riski oluşturmaktadır. Bu riski ortadan kaldırmak için öğrencilerimiz ve bütün eğitim emekçileri için ücretsiz servis olanağı sağlanmalıdır.

* Okullar açılmadan önce fiziksel mesafe ve hijyen planlaması yapılmalıdır. Devlet okullarında bir sınıfta en fazla 12 öğrenci olacak şekilde düzenleme yapılmalıdır.

* Taşımalı eğitime son verilerek, köy okulları yeniden eğitime açılmalıdır.

* Atıl kamu binalarında düzenleme yapılarak buralardan derslikler oluşturulmalıdır.

* Okulların çoğunda temizlik ve hijyen sorunu yaşanmaktadır. MEB’in bu sorunları ortadan kaldırmak için kaynak ayırmaması ve okulların da kendi bütçesi olmadığı için bu konularda sorunlar yaşanması kaçınılmazdır. Eğitimin ihtiyaçlarının karşılanması için ek bütçe oluşturulmadan atılacak her adımın riski daha da büyütmekten başka bir sonuç vermeyeceği bilinmelidir. Eğitim kurumlarının bütün ihtiyaçları salgın koşullarına göre yeniden güncellenmeli ve bu ihtiyaçların giderilmesi için ek bütçe oluşturulmalıdır.

* Bütün eğitim kurumlarında sağlık birimleri oluşturulmalı.

* Bütün eğitim kurumlarının maske, dezenfekten, temizlik ve hijyen malzemeleri ücretsiz karşılanmalıdır.

* Okullarda temizlik ve hijyen işlerinde çalışacak personel açıkları kadrolu atama ile karşılanmalı,  hijyen ve salgınla mücadele konusunda eğitim almaları sağlanmalı ve salgına karşı koruyucu ekipmanla donatılmaları sağlanmalıdır.

* Bilim insanlarının önerileri doğrultusunda okulların yüz yüze açılmasına karar verilmesi durumunda eğitim emekçilerine ve öğrencilere ücretsiz test ve aşı yapılmadır.

* Uygun koşullar sağlandığında yüz yüze eğitim için önemli oranda öğretmen ihtiyacı olacaktır. Yeterli sayıda öğretmen ataması kadrolu, güvenceli olarak yapılmalıdır.

* Öğrencilerimize ve öğretmenlere uzaktan eğitim için gerekli internet, teknik destek, bilgisayar veya tablet ücretsiz olarak verilmelidir.” (MA)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım