Dolar 16,7832
Euro 17,4971
Altın 976,05
BİST 2.443,77
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Diyarbakır 36°C
Açık
Diyarbakır
36°C
Açık
Pts 37°C
Sal 38°C
Çar 39°C
Per 38°C

DÜ’ye ait 10 hektarlık alan yerleşime açıldı!

DÜ’ye ait 10 hektarlık alan yerleşime açıldı!
21 Haziran 2022 11:19
A+
A-

Dicle Üniversitesi’ne ait yaklaşık 157 hektarlık alan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın onayıyla yerleşime açıldı. Düzenlemeyle alandaki 10 hektarlık ormanlık bölüm de yok edilecek. Şehir Plancıları Odası Diyarbakır Şubesi, düzenlemeye karşı itirazda bulundu

 

Dicle Üniversitesi, Sur ilçesine bağlı Yiğitçavuş Mahallesi’nin sınırları içerisinde yer alan ve Çevre Düzeni Planlarına Dair (ÇDP) yönetmelikle “Üniversite Alanı” olarak tanımlanan yaklaşık 157 hektarlık alanı Kentsel Yerleşme Alanı (Kentsel yerleşik alan ve kentsel gelişme alanı), 3.4 hektarlık alanın da Büyük Alan Kullanımı Gerektiren Kamu Kuruluş Alanı olarak düzenlemesi için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na başvuruda bulundu. Başvuru ise, Bakanlık tarafından 25 Nisan’da 1 Numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 102’nci Maddesi uyarınca “Olur” kararıyla kabul edildi.

‘Düzenleme yönetmeliğe aykırı’

Yapılan düzenlemeye karşı Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne (TMMOB) bağlı Şehir Plancıları Odası (ŞPO) Diyarbakır Şubesi, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Genel Müdürlüğü’ne başvurarak, itirazda bulundu. İtirazda, düzenlemenin Mekansal Planlar Yapım Yönetmeliği ile Çevre Düzeni Planlarına Dair Yönetmeliği’ne aykırı olduğu savunuldu.  Mevcut yönetmelikte yer alan Madde 1’e istinaden “İlgili planda Yiğitçavuş Mahallesi sınırlarında yer alan 7560 ada 1 Nolu parselde bulunan ağaçların yaklaşık 25 yılı aşkın süredir varlığını devam ettirdiği bilinmektedir. İlgili bölge, bulunduğu konum itibariyle Kentsel Gelişme Alanının yayılımını önlediği bir tampon bölgedir. Mekansal Planlar Yapım Yönetmeliği Farklı Nüfus Gruplarında Asgari Sosyal ve Teknik Altyapı Alanlarına İlişkin Standartlar ve Asgari Alan Büyüklükleri Tablosunda yer alan Sosyal Açık Ve Yeşil Alanlar m²/kişi 10 olarak belirlenmiştir ve Diyarbakır kentinde bu oranın sağlanamadığı bilinmektedir. Bu bağlamda ele alınması gereken ilgili değişiklik, Mekansal planlar yapım yönetmeliğinde ilgili maddede yer alan doğal değerleri korumak ve koruma kullanma dengesini sağlamak ilkeleriyle bağdaşmadığı tarafımızca tespit edilmiştir” denildi.

‘Ekoloji denge bozulacak’

Aynı Yönetmeliğin 8’inci maddesine de değinilen başvuruda, ilgili plan açıklama raporunda, nüfus analizi ve projeksiyonunun yapılmayarak, üniversitenin öğrenci nüfusuna dair bilgi verilmediği, yürürlükteki planla birlikte değerlendirilmesi gereken analizlerin yapılmadığı kaydedildi. İtirazda, Mekansal Planlar Yapım Yönetmeliği’nin 19’uncu Maddesi’nde yer alan,  ilgili plan değişikliğinin gerekçesi olarak, “1973 yılında kurulmuş olan Dicle Üniversitesi Hastanesi’nin tüm Diyarbakır İline hizmet vermekte olduğu ve ana hastane binası ve fakülte binaları fiziksel ömrünü tamamlamış olduğundan söz konusu binaların yenilenebilmesi için kaynak oluşturmak istenildiği” bilgisine yer veren ŞPO, bu gerekçeyle ağaçlık alanların imarlı arazilere dönüşmesiyle tahrip olacağını belirtti. ŞPO, “Bu düzenlemeyle birlikte ilgili maddeyle bağdaşmayan kararların alındığı tespit edilmiştir. Ekolojik dengenin bozulacağı, doğal yapı alanlarının geliştirilmesi aksine doğal alanların tahrip edileceği, arazi kullanım bütünlüğünün bozulacağı tarafımızca tespit edilmiştir” diye belirtti.

İptal edilsin

İtiraz dilekçesinde, son olarak şunlara yer verildi: “İtirazın 1/100.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı Değişikliği ile ‘Üniversite Alanı’ olarak tanımlı, yaklaşık 157 hektar alanın ÇDP’nin M44 nolu plan paftasında ‘Kentsel Yerleşme Alanı (kentsel yerleşik alan ve kentsel gelişme alanı)’ ve yaklaşık 3.4 hektarlık alanın ‘Büyük Alan Kullanımı Gerektiren Kamu Kuruluş Alanı’ olarak yapılan düzenleme değişikliğinin yapılması yönetmeliğin ilgili maddelerine aykırıdır. Değişiklik yapılan alana ilişkin Çevre Düzeni Planı’nın Mekansal Planlar Yapım Yönetmeliği’nin ilgili maddelerine aykırı olması sebebiyle plan değişikliği kararına itirazımızın dikkate alınmasını ve iptal edilerek, gereğinin yapılmasını rica ederiz.” Mevcut alanda bulunan ormanlık alanın ise yaklaşık 10 hektar olduğu belirtildi. (Mezopotamya Ajans)

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.