Diyarbakır Yenigün

Düğünlerde halay çekmek yasaklandı

Düğünlerde halay çekmek yasaklandı
13 Ağustos 2020 - 17:04

İl Pandemi Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, koronavirüs ile mücadele kapsamında alınan yeni kararları açıkladı. Düğünlerde halay çekmenin yasaklandığını duyuran Vali Karaloğlu, “Düğünlerde halay çekmek ve düğün sonrası araçlarla konvoy yapmayı kısıtlama kararı aldık. Akşam düğünler 19.30’da başlayacak, 22.30’da sona erecek. Gündüz düğünü ve benzeri etkinlikler ise 12.00’da başlayıp 15.00’da sona erecek şekilde karar aldık. Lokanta ve benzeri işletmeler ise yapılan uyarıları dikkate almazlar ise haklarında alınan kararlar iş yerlerinin önlerine asılacak” dedi

Foto: Arşiv

Şehriban Eleftoz/İlknur Fidan

DİYARBAKIR YENİGÜN – Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, İl Hıfzıssıha kurulunun koronavirüs ile ilgili olarak almış olduğu yeni kararları açıkladı. Valilik toplantı salonunda basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Vali Karaloğlu, Düğünlerde halay çekmenin yasaklandığını duyurdu.

‘İlk beşin içinde yer alıyoruz’

Vali Karaloğlu, “Son günlerde Sağlık Bakanlığımızın açıkladığı veriler doğrultusunda Türkiye genelinde pozitif vaka sayılarında, yoğun bakımda yatan hasta sayılarında,  sayılarında ve entübe hasta sayılarında artışlar var maalesef.   Sayın bakanımızın açıklaması doğrultusunda Türkiye de yatarak tedavi olan yoğun bakım hizmeti alan ve entübe olan hasta bakımından da Diyarbakır ilimiz Türkiye’deki ilk beş il içerisinde yer alıyor. Dün İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu saat 20.00 ‘da 81 il valimizin katılımı ile yeni bir covit değerlendirme toplantısı yaptı. O toplantıda da yeni tedbirlerin illerde valilerimizin başkanlığında toplanacak kurullar vasıtasıyla alınması ve daha sonra alan hakimiyetini kurulması ile ilgili belli tedbirler konuştuk . Biz de valilik binamızda hem sağlık teşkilatımız hem ticaret Sanayi Odası Başkanımız Esnaf Odalar Birliği Başkanımız özellikle düğün sektörüne hizmet eden, düğün salonu sahipleri ile bir değerlendirme toplantısı yaptık ve o toplantıda belli kararlar aldık” dedi.

Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu

‘Sadece gelin ve damat dans edebilecek’

Kovid-19’un en çok bulaştı alanların kalabalık olarak vatandaşların bir arada bulunduğu mekanlar olduğunun altını çizen Karaloğlu,  “Eğer bu alanlarda Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu’nun Kovid-19 rehberindeki kurallar tam olarak uymazsak  ve bizim her zaman ifade ettiğimiz basit temizlik, maske, mesafe kurallarına uymasak maalesef bulaşı engelleyemeyiz. Hastalığın yayılımını engelleyemeyiz.  Baktığımızda Diyarbakır ve Türkiye’de virüsün en çok yayıldığı alanlar,   düğünlerimiz, taziyelerimiz,  kafe restorant gibi vatandaşın çok yoğunlukta bulunduğu mekanların öne çıktığını görüyoruz.  İşte bugünkü toplantımızda bu ve benzeri alanlarda ne tür tedbirler alabiliriz diye konuştuk.  Özellikle düğünlerle ilgili bundan sonra Diyarbakır’da düğünlerimiz özellikle akşam düğünlerimiz 19.30 da başlayacak 22.30 sona erecek.   Gündüz saatlerinde farklı etkinlikler yapılıyor. Diyarbakır’da Mevlid, kına, nişan veya gündüz gibi etkinlikleri de 12.00 ‘da başlatıp 15.00 bitirmiş olacağız. Düğünlerde özellikle en fazla bulaşı sağlayan, halay gibi dans gibi eğlencelere bir müddet kısıtlama getiriyoruz. Artık düğünlerde sadece gelin ve damat dans edebilir ama onun dışında vatandaşın katılımı ile dans ve benzeri eğlence konusunda kısıtlama getiriyoruz.  Diğer bir konu yine bulaşın çok fazla olduğu konvoy meselesi var.  Düğün ve ya nişan gibi eğlencelerinde konvoy olayı var. Bir müddet konvoyları da yasaklıyoruz” diye konuştu.

Ruhsatı olmayan yerlerde düğün yapılamayacak

Son günlerde gündem olan korsan düğünlerin önüne geçilebilmek için de yeni kararlar aldıklarını ifade eden Vali Karaloğlu, “Düğünler 1 Temmuz’da başladıktan sonra belki yer bulma sıkıntısı var.  Ruhsatı olmayan mekânlarda, kafe restorant gibi mekanlarda da maalesef düğün, nişan, yaş günü törenlerinin yapıldığına şahit oluyoruz. Diyarbakır’da bugün almış olduğumuz İl Hafız Kurulu kararı ile ruhsatı olmayan bu ve benzeri mekanlarda düğündür nişandır sünnettir gibi toplantıların da yapılmaması gerekir” ifadelerini kullandı.

‘En büyük risk grubu 65 yaş ve üstü’

Diyarbakır’daki 65 yaş ve üzeri vatandaşlara çağrıda bulunan İl Valisi Münir Karaloğlu şunları söyledi;

“En büyük risk grubumuz 65 yaş ve üstü vatandaşlarımız olmakla birlikte daha önceden de sokağa çıkma yasağı gibi kısıtlamalar getirilmişti şimdi ise hasta profilimize baktığımızda;  yatan hasta, yoğun bakım hastalarımız ve entübe hastalarımızda en büyük yaş grubunun 65 ve üstü olduğunu görüyoruz. Bizim sizler aracılığınızla çağrımızdır, lütfen günün kalabalık saatlerinde sabah ve akşam saatlerinde dışarı çıkmayın. Saat 16.00’dan sonra özellikle pazar yerlerine, toplu taşıma araçları gibi vatandaşların yoğun olduğu mekanlara 65 yaş ve üstü vatandaşlarımızın bulunmamasına arzu ediyoruz. Bu bir ricadır, çağrımızdır. Büyüklerimize hastalık bulaştığında hastalığın seyri onlar için daha ağır geçmektedir.”

“75 metrelik yolda kurallara uyulmuyor”

75 metrelik yol üzerinde bulunan cafelerde kurallara uyulmadığına dikkat çeken Vali Karaloğlu, sözlerini şu şekilde tamamladı;

“Diğer riskli grubumuz ise restoranlar ve cafelerdir. Bununla ilgili daha önceden de alınmış kararlar var. Bugün tekrardan daha önceden alınan kararları hatırlatıp, Sağlık Bakanımızın covid-19 rehberinde bu mekanların nasıl uygulamaların yapılacağına masalar arasındaki mesafenin, sandalyeler arasındaki mesafelerin, toplu olarak kullanılan lavaboların mekanlarda hangi kuralların uygulayacağı hakkında  detaylı bilgilendirmeler rehberinde yer almaktadır.  Diyarbakır Mahabad Bulvarı (75 metre cadde) diye adlandırdığımız cafelerde kurallara uyulmadığı görünmektedir. Denetimlerde de tespit edilmektedir. Daha önceki kararlarımızda, birinci denetimde eksiklikler görülürse uyarıyoruz, ikinci ihlalde 3150 TL para cezası uyguluyoruz, üçüncü ihlalde bir gün kapatma, dördünce ihlalde ise dört gün kapatma kararı aldığımızı duyurduk. Bugün itibariyle denetimlerin sıkılaştırılacağı ve bu tip mekanların kurallara uymaması sonucunda verdiğimiz cezaları mekanının girişinde asacağız ve Koronavirüs kurallarına uymadığını ilan olarak asacağız vatandaşlarımıza duyuracağız. Koronavirüsü yenmek bizim elimizde sayın Cumhurbaşkanımızın sık sık tekrar ettiği temizlik, sosyal mesafe, maske kullanımı çokta zor değil her birimiz bu kurallara uyduğumuzda toplumu bu şekilde kurtaracağız bütün bu önlemleri almadığımız taktirde tedbirsizlikten dolayı sevdiklerimizin aramızdan almaya devam edecek buna toplum olarak seyirci kalmamalıyız.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım