Diyarbakır Yenigün

‘Diyarbakırlılara suyu maliyetinin altında ulaştırıyoruz’

‘Diyarbakırlılara suyu maliyetinin altında ulaştırıyoruz’
15 Ocak 2020 - 17:45

12’incisinin düzenlendiği ‘Muhtar Saati’ uygulamasında konuşan İl Valisi Büyükşehir Belediye Başkan V. Hasan Basri Güzeloğlu, suyun 1 metreküp maliyetinin 3,71 TL olmasına rağmen 1 metreküp suyu 3,50 TL’den, maliyetinin altında Diyarbakırlılara ulaştırdıklarını ifade etti

DİYARBAKIR YENİGÜN – Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Toplantı Salonu’nda  ‘Muhtar Saati’ uygulamasının 12’incisi gerçekleşti. Buluşmaya Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Hasan Basri Güzeloğlu, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Muhsin Eryılmaz, Vali Yardımcısı ve DİSKİ Genel Müdür V. Dr. Ahmet Naci Helvacı, Karayolları 9. Bölge Müdürü Ökkeş Ceylan, Devlet Su İşleri (DSİ) 10. Bölge Müdürü Veysi Kanat, Gölcük ilçesi Muhtarlar Derneği Başkanı Bilge Saral, Körfez ilçesi Muhtarlar Derneği Başkanı Engin Türker, İzmit ilçesi Muhtarlar Derneği Başkanı İbrahim Efe, Darıca ilçesi Muhtarlar Derneği Kenan Demirbaş, Dilovası ilçesi Muhtarlar Derneği Başkanı Şahin Kot, Başiskele ilçesi Muhtarlar Derneği Başkanı Altıntaş, kamu kurum müdürleri, Büyükşehir Belediyesi ve DİSKİ Genel Müdürlüğü daire başkanları ile mahalle muhtarları katıldı.

“Güzeloğlu önemli çalışmalara imza atacak”

Toplantıya konuk olarak Kocaeli’nden katılan muhtarlar adına konuşma yapan Gölcük ilçesi Muhtarlar Derneği Başkanı Bilge Saral, ‘Muhtar Saati’ toplantısında bulunmaktan dolayı mutlu olduklarını belirtti. ‘Muhtar Saati’ uygulamasını kentlerine döndüklerinde hemşerilerine anlatacağını ifade eden Saral, Güzeloğlu’nun Kocaeli’nde önemli hizmetler gerçekleştirdiğini aynı çalışmaları Diyarbakır’da da yapacağına inandığını kaydetti.

 “Çalışmalarımız örnek olarak alınıyor”

Saral’ın ardından konuşan Vali Güzeloğlu, yaptıkları çalışmaların Türkiye’deki belediyelerde örnek model olarak alındığını söyledi. Oluşturdukları mali disiplin ve tasarruflarında birçok yerde konuşulduğunu aktaran Güzeloğlu, 2020’nin yatırım bütçesini oluşturduklarını, hızlı bir şekilde ihalelere çıkacaklarını iletti.  DİSKİ ve yol yapım konularında da çalışmalarını tamamladıklarını 1 ay içerisinde ihalelerin başlayacağını ifade eden Vali Güzeloğlu, kentte günlük olarak bin 700 ton çöp toplandığını ve bu atıkların gelişi güzel şekilde Karacadağ’ın eteklerinde depolandığını vurguladı. 2020 yılında yaşanan bu görüntünün Diyarbakır’a yakışmadığına dikkat çeken Güzeloğlu, bu durumun 1999’dan itibaren yaşandığını gelişi güzel depolanan çöplerin insan sağlığını ve çevreyi ciddi anlamda tehdit ettiğini dile getirdi. Gelişi güzel depolanan çöp sorununun sürekli ihmal edildiğine değinen Güzeloğlu, benzer manzaraların Türkiye’nin hiçbir yerinde yaşanmadığını belirtti.

“Yeni dönemde araçlarımız günlük 18 saat çalışacak”

Son zamanlarda konuşulan su zamlarına değinen İl Valisi Güzeloğlu, suyu maliyetinin altında Diyarbakırlılara ulaştırdıklarını dile getirdi. Suyun 1 metreküp maliyetinin 3,71 TL olduğunu faturaya yansıyan 1 metreküp miktarının ise 3,50 TL olduğunu vurgulayan Güzeloğlu, Türkiye büyükşehir belediyeleri arasında suyu en ucuz şekilde millete ulaştıran 5’inci belediye olduklarını aktardı.  Şuan itibariyle maddi durumu iyi olmayan 80 bin vatandaşın su faturalarında %50 indirim sağladıklarını hatırlatan Güzeloğlu, bu sayıyı yakın zamanda 100 binin üzerine çıkaracaklarını belirtti.  Makine İkmal Müdürlüğü’nde bulunan araçların durumu hakkında toplantıya katılanlara bilgiler veren Güzeloğlu, araçlara alınan yedek parçaların maliyetiyle 8 yeni aracı kuruma kazandırdıklarını ifade etti. Mevcut araçları yenileyerek zamandan ve paradan kazanç sağlayacaklarını belirten Güzeloğlu, yeni dönemde belediye araçlarının günlük 18 saat çalışacağını kaydetti. Araçların bakım ve onarım için dışarıya gittiğine işaret eden Güzeloğlu, bu durumun önüne geçeceklerini artık tüm araçların bakım ve onarım işlemlerini kendi bünyelerinde yapacaklarını söyledi.  Yapılan konuşmalardan sonra muhtarlar söz alarak mahallelerinde yaşanan sorunları gündeme getirdi. Muhtarlar tarafından yöneltilen soruları Büyükşehir Belediyesi ve DİSKİ Genel Müdürlüğü daire başkanları cevapladı. (Haber Merkezi)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım