Dolar 17,9583
Euro 18,2618
Altın 1.017,43
BİST 2.980,00
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Diyarbakır 41°C
Açık
Diyarbakır
41°C
Açık
Per 39°C
Cum 37°C
Cts 38°C
Paz 38°C

Diyarbakırlılar ana dilde eğitim istiyor

Diyarbakırlılar ana dilde eğitim istiyor
A+
A-
6 Nisan 2022 15:25

Kürt Çalışmaları Merkezi’nin Dil Haritası Projesi kapsamında Diyarbakır, Mardin, Şanlıurfa ve Van illerinde yürüttüğü dil araştırmalarının bulguları yayınlandı. 5 bin kişi ile yapılan görüşmenin ilk bulgularının yer aldığı raporda, “Diyarbakır’da katılımcıların tamamına yakını ana dilin eğitim sistemi içinde yer alması gerektiğini düşünüyor” bulgusu yer aldı

 

 

Dil Haritası Projesi, Friedrich Ebert Stiftung Türkiye Temsilciliği’nin iş birliği ve Rawest Araştırma’nın saha desteğiyle başlatılan Dil Haritası Projesi’nin ilk bulguları paylaşıldı. Sur Ajans’ta yer alan habere göre  Dil Haritası Projesi, bir “dil barometresi” şeklinde, dilin kullanımını periyodik olarak izleyerek dil çalışmaları için veri oluşturmak, dil temelli taleplerin yoğunluğunu görmek ve bu verileri erişilebilir şekilde kamuoyu ile paylaşmayı amaçlıyor.

Dilin kullanımı merkezde kırsaldan daha düşük

Diyarbakır, Mardin, Şanlıurfa ve Van’da 18 yaş üzeri vatandaşlarla yüz yüze anket uygulaması şeklinde yürütülen araştırmaya göre bazı bulgular şöyle sıralandı:

“Ana dili konuşma ve anlama becerisi büyük ölçüde sürmekle birlikte dilin gündelik hayatta kullanımı zayıf. Dilin bilinmesi ve kullanılması oranları erkeklerde kadınlara nazaran daha yüksek. Katılımcıların ebeveynleriyle konuşma ile çocuklarla konuşma arasında ana dili kullanma oranları dörtte üçe yakın azalıyor. Dilin kullanımı merkezde kırsaldan daha düşük. Eğitim düzeyi yükseldikçe dilin bilinme ve kullanılma oranı azalıyor. Dili bilme ve kullanma oranının en yüksek olduğu seçmen grubu HDP’liler.”

Diyarbakır’a ilişkin veriler

“Kürt vatandaşların yoğun yaşadığı illerde, belediyelerde Kürtçe hizmet de verilebilsin” diyenlerin oranı yüzde 85’2 oranında. Paylaşılan ilk bulgulara göre, Diyarbakır’da katılımcıların tamamına yakını ana dilin eğitim sistemi içinde yer alması gerektiğini düşünüyor.

Diyarbakır’a dair bulguların yer aldığı bölümde Kürtçe ve Anadile dair şu tespitlere yer verildi:

“Diyarbakır’da katılımcıların %90’ı Kürtçeyi farklı düzeylerde de olsa konuşabildiklerini ve anlayabildiklerini paylaşıyorlar. Ortalamanın üstünde bir Kürtçe okuma-yazma becerisine sahip olanların oranı üçte bir civarında. Diyarbakır’da katılımcıların %32,9’u ebeveynleriyle konuşurken sadece ana dil, %9,5’i sadece Türkçe kullanıyor.

“Sadece ana dil kullananların oranı yüzde 8,8“

Eş/sevgili ile konuşurken sadece ana dili kullananların oranı %12,8. Sadece Türkçe kullananlar %20,4. Katılımcıların dörtte biri çocuklarla konuşurken sadece Türkçe kullanıyor, sadece ana dil kullananların oranı %8,8. Ebeveynle konuşma ile çocuklarla konuşma arasında sadece ana dil kullananların oranı dörtte üç oranında azalıyor.”

4 büyük şehirde 5 bin kişi yapılan çalışmanın ilk bulgularına ulaşmak için tıklayınız.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.