Dolar 12,8809
Euro 14,5314
Altın 738,13
BİST 1.809
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Diyarbakır 16°C
Parçalı Bulutlu
Diyarbakır
16°C
Parçalı Bulutlu
Sal 16°C
Çar 12°C
Per 12°C
Cum 12°C

Diyarbakırlı siyasetçilerden çağrı; Erken seçim zorunludur!

Diyarbakırlı siyasetçilerden çağrı; Erken seçim zorunludur!
21.11.2021
A+
A-

Diyarbakır’daki siyasi parti İl başkanları, ülkenin ekonomik ve demokratik seviyesini yükseltmek için bir an önce erken seçime gidilmesi gerektiğini söyledi.  Ülkenin karanlığa gittiğini savunan İl Başkanları, “Ekonomi çökmüş, insanlar aç. Biran önce bir erken seçim yapılmalı, yeni bir hükümet kurulmalı. Yolsuzluk ve israf bitirilerek vatandaşların tekrardan refah seviyesinin yükseltilmesi gerekir” dedi

 

Yılmaz Yiğitler / YENİGÜN ÖZEL  – Muhalefet tarafında sıkça dillendirilen erken seçim tartışmaları gündemdeki yerini koruma devam ediyor. Özelliklede son aylarda kurdaki artış, enflasyonun yükselmesi ve alım gücünün giderek düşmesiyle birlikte ‘erken seçim’ yapılsın çağrısı hem siyasetçiler hem de vatandaşlar tarafında sıkça konuşuluyor. AK Parti ve Milletçi Hareket Partisi tarafında ise seçimlerin 2023 yılında yapılacağı söyleniyor.

Biz de Yenigün Haber olarak erken seçim yapılmalı mı? Sorusunu HDP Diyarbakır İl Başkanı Zeyyat Ceylan, İYİ Parti Diyarbakır İl Başkanı Vecdin Ensarioğlu, CHP Diyarbakır İl Başkanı Gönül Özel, DEVA Partisi Diyarbakır İl Başkanı Cihan Ülsen ve Gelecek Partisi Diyarbakır İl Başkanı Aydın Altaç’a sorduk. Gazetemize konuşan İl başkanlarının hem fikir oldukları konu iktidarın ekonomik olarak vatandaşlara zor günler yaşattığı ve biran önce erken seçime gidilip yönetim değişikliğinin gerçekleşmesi.

“İktidar siyaseti düşmanlık üzerine yapıyor”

İktidarın, sorunları şiddet temelinde çözmeye çalıştığını ifade eden HDP Diyarbakır İl Başkanı Zeyyat Ceylan, toplumun yararı için erken seçimin yapılması gerektiğini belirterek, “Diyarbakır olarak, Amed olarak erken seçim diyoruz. Zorunlu olduğundan dolayı erken seçim diyoruz. AKP-MHP iktidarının hem maddi hem de manevi anlamda topluma, halklarımıza verebilecekleri bir şeyleri kalmadı. Eğer toplum AKP ve MHP iktidarını erken seçime götürmezse şimdiye kadar topluma verdikleri zararın daha fazlasını vermeye çalışacaklar. Çünkü iktidarlarını korumanın dışında başka bir şey düşünme kabiliyetleri yok. Tüm sorunları kriminalize ederek, şiddet temeline indirgeyerek çözme eğilim içerisinde olan hükümetinin toplumu getirdiği noktayı hep beraber görüyoruz. Kürt sorunu bağlamında, toplumsal barış bağlamında görüyoruz ki her şeye şiddet temelinde bir yönelim var. Savaş politikası yürütülüyor. Savaşlar; halklara, toplumlara hiçbir şey kazandırmamıştır. Bundan sonrada bir şey kazandırmayacağını düşünüyoruz. Toplumun biraz nefes alabilmesi için biraz daha derli toplu düşünebilmesi için erken seçim gidilip AKP ve MHP’den kurtulması gerekiyor. İktidar, siyaseti düşmanlık üzerinde inşa ederek toplumu kendilerince zapt etmek istiyorlar. Kürt halkının diline, kültürüne yaklaşımı inkâr ve ret temelinde. Gazetelerin ve valiliklerin açıklamalarına baktığımız zaman Diyarbakır bir cennet. İktidar toplumu şuan sosyal yardımlarla kontrolleri altında tutmaya çalışıyor. Ülkeyi 5’li çeteye teslim etmişler. Hangi vicdan hangi ahlak bunu kabul eder. Erken seçim zorunludur, toplumumda bunu görmesi gerekir. İster sandık yarın kurulsun ister bir yıl sonra kurulsun artık bu toplum miladını doldurmuş olan AKP ve MHP iktidarından kurtulacaktır” şeklinde konuştu.

“Güven tazelemek gerekir”

Ekonomik daralmadan kaynaklı ülkenin karanlığa gittiğini savunan İYİ Parti Diyarbakır İl Başkanı Vecdin Ensarioğlu ise, “Türkiye iflasa doğru gidiyor. Bunun hiçbir gerekçesi kalmadı. Biran önce seçim yapılmalı, Nisan ayında seçime gidilmeli. Çünkü üretim ayları bitiyor, tüketim ayları başlıyor. Kış aylarında tamamen üretim duracak. Ülkede tedarik konularında çok ciddi zorluklar yaşanacak. Ekonomik buhranlar olacak. İnsanlar arasında kaoslar bile olabilir. Şimdiden marketler bazı ürünlerde sadece bir adet veriyor. Son süreçte yaşadıklarımız ülkenin karanlığa gittiğinin göstergesidir. Kim seçilirse seçilsin erken seçime gidilmeli. Bu aşamada güven tazelemek gerekiyor. Başıboşluk başladı. Ülkede umursamazlık hali var, denetim boşluğu var. Denetleme mekanizmaları çalışmıyor” dedi.

“Gençlerin umudunu hiç kimsenin yok etmeye hakkı yok”

Ekonomik sorunların Diyarbakır’da daha çok hissedildiğini ifade eden Ensarioğlu, gençlerin hükümete dair umutlarının kalmadığını belirterek sözlerine şöyle devam etti;

“Sahada sık sık gençlerle buluşuyorum, gençler, “Siyasilere karşı güvenimiz, umudumuz kalmamış, kendimizi ifade edemiyoruz, herhangi bir işe girmeye inancımız bile yok” diyorlar. Gençlerin umudunu hiç kimsenin yok etmeye hakkı yok. Eğer mevcut hükümet becerisizliklerini sergilemeye devam edecekse ülke sadece iflasa gider. Yeniden bir heyecanın oluşması için erken seçime gidilmeli. Özelliklede Diyarbakır’da işsizlik oranları çok yükseldi. Ayrıca Diyarbakır tarım ve hayvancılıkla geçinen bir kent, girdi maliyetlerinin artmasıyla birlikte hayvancılık ve tarım bitti. Gübre ve enerji fiyatlarındaki artış çiftçiyi iflasa götürüyor. Diyarbakır’ın tarım ve hayvancılıktan başka bir geliri yok, denizimiz yok, balıkçılık yok… Şehrimiz şuan göç veriyor. Kalifiyeli elemanlar, üniversite mezunu gençlerimiz, Diyarbakır’da gitmeyi hayal ediyorlar ve de gitmeye başladılar. Gençlerin kentti terk etmesi bizim için büyük bir kayıptır. Bunun faturası önümüzdeki yıllarda bize çok acı bir şekilde dönecektir.”

“Ekonomi çökmüş, insanlar aç”

CHP Diyarbakır İl Başkanı Gönül Özel de erken seçimin gerekliliğini şöyle açıkladı;

“Ekonomi çökmüş, insanlar mağdur. Biran önce bir erken seçim yapılmalı, yeni bir hükümet kurulmalı. Yolsuzluk ve israf bitirilerek vatandaşların tekrardan refah seviyesinin yükseltilmesi gerekir. İnsanlar şuan aç.”

“Hükümetin güvenirliği kalmadı”

Türkiye’deki belirsizliği gidermek için erken seçime gidilmesi gerektiğini vurgulayan Gelecek Partisi Diyarbakır İl Başkanı Aydın Altaç da şunları söyledi;

“Vatandaş ciddi anlamda tedirgin, önünü göremiyor, ülkede bir belirsizlik var. Güvenlik, adalet, sağlık, eğitim bütün alanlarda çok büyük bir belirsizlik var. Hükümet ve ortağı güvenirliğini kaybetmiş. Başta sayın Erdoğan olmak üzere hükümetin, vatandaşa güven verecek bir itibarı kalmadı. Çünkü ne söylüyorlarsa tam tersi çıkıyor. Özelliklede son bir yıl içerisinde de manipülatif bilgiler vermeye başladılar. Her anlamda hükümetin güvenirliği kalmadı. Türkiye’nin biran önce sağlıklı bir ortama kavuşması gerekiyor. Türkiye’nin genel fotoğrafı yanında yerelde de sorunlar yaşanıyor. Diyarbakır’daki kayyumlar kenttin sorunlarını çözemiyor. Valiler, yerel yöneticiler günü kurtarmanın peşinde. Merkezi hükümete kendimizi nasıl pazarlayabiliriz düşüncesi var. Diyarbakır’ın devasa sorunları yerinde duruyor. Vatandaşa güven veren, ikna edebilecek ve bu sisli havayı dağıtabilecek bir anlayışın ülkeye hakim olması gerekiyor.”

“Yasaklardan geçilmiyor”

Ülkeye yoksulluğun ve yolsuzluğun hakim olduğunu söyleyen DEVA Partisi Diyarbakır İl Başkanı Cihan Ülsen ise şöyle konuştu;

“19 yıldır yıpranmış, yönetim kapasitesini yitirmiş, günübirlik hesapların içinde kaybolmuş bu iktidarın artık değişmesi kaçınılmazdır. Yola çıktığında nereden ve hangi şartlar altında yönetime geldiğini unutan bir iktidar eski Türkiye diye söz ettiği o karanlık günleri bugün kendileri bizzat tekrar yaşatıyorlar. Yolsuzluk, yoksulluk ve yasaklarla mücadele için geldiğini iddia eden iktidar bugün yolsuzlukların diz boyu olduğu, yasaklardan geçilmeyen ve yoksulluğu bütün ülkeye tahkim etmiş duruma geldiler. Bugün gelmiş olduğumuz noktada hukukun ayaklar altına alındığı, hak ve özgürlüklerin iyice daraltıldığı, insanların ekonomik olarak ezildiği, ülkenin parasının günbegün eridiği, İşsizliğin insanların kaderi olarak tercüme edildiği, çiftçinin maliyetler altında ezildiği, Eğitimden sağlığa hukuktan sosyal yardımlara kadar bütün alanlarda çürümenin diz boyu olduğu, güvenin ve liyakatin olmadığı bir zamanda artık seçim kaçınılmazdır. Bunu kabul etmeyenler sadece kendi sonlarını erteleme çabası içerisinde olabilirler. Ancak bu sonu istedikleri kadar ertelesinler önlerindeki kaderi değiştiremeyecekler.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.