Diyarbakır Yenigün

Diyarbakır’ın ilk AVM’si battı!

Diyarbakır’ın ilk AVM’si battı!
08 Mart 2020 - 13:57

Diyarbakır’ın ilk AVM’si olma özelliği taşıyan Diyar Galeria, 200 olan iş yeri sayısı yıllar içerisinde 20’ye indi

DİYARBAKIR YENİGÜN – Diyarbakır’ın ilk AVM’si olan Diyar Galeria, 1999 yıllında Yenişehir ilçesi Elazığ Caddesi üzerinde açıldı. Kentte 2005 yılına kadar rağbet gören AVM, alış veriş merkezlerinin artmasıyla yavaş yavaş hem ziyaretçi sayısı hem de işyerlerinin sayısı azaldı. 200 işyeri ile açılan 4 katlı AVM’de, şimdi sadece 20 esnaf kaldı. Yaşanan ekonomik sıkıntıların da işyerlerinin azalmasını etkilediği belirtilirken, birkaç yıl önce boş iş yerlerine taşınan tapu daireleri gibi resmi kurumlar da yeni yerlerine gitti. Sinema salonu, oyuncakçı ve eczane dışında birkaç işyerinin yer aldığı AVM’nin esnafı,  iş yapamadığı gerekçesiyle dükkanlarını kapatmayı düşünüyor.

‘Zincirleme bir ihmal var’

Esnaflardan Sabri Sanmaz, Diyar Galeria’ya ilginin yeni açılan AVM’ler nedeniyle azaldığını kaydederek, geçtiğimiz aylarda kamu kurumlarının da taşınması ile AVM’nin tamamen ziyaretçisiz kaldığını ve zor günler geçirdiğini söyledi. AVM’de 20 yıldır oyuncak dükkanı işleten Sanmaz, “Eskiden Galeria Diyarbakır’ın en işlek alışveriş merkeziydi. Açıldığı günden sonra 3 veya 4 yıl faal bir şekilde devam etti, ardından yaprak dökümü gibi oldu. Nedeni ise bakımsızlıktan oldu, esnaf ve iş yeri sahipleri buraya bakmadı.  Zincirleme bir ihmal var. Bilinen markalardan mağazalar açılırsa, AVM gelişir. Bizim ricamız AVM’nin bakımının yapılması ve ilgili kurumların katkıda bulunmasıdır” dedi. Yaşanan ekonomik sıkıntıların AVM’de var olan çöküşü hızlandırdığını ifade eden Sanmaz, yeni açılan işyerlerinin bir ay gibi kısa bir sürede tekrardan kapatıldığını söyledi.

‘20 işyeri kapanmayla karşı karşıya’

2006 yıllından bu yana AVM ‘de sinema salonu işleten Abdulkadir Aydın da, esnaf için önemli bir yer tutan Galeria’nın kurtarılması gerektiğini ifade etti.  Bakımsızlığın yanı sıra ardı ardına açılan büyük AVM’lerin etkisi ile iş yapamaz halle geldiklerini belirten Aydın, halkın ilgisizliğinden yakındı. AVM’de kalan 20 iş yerinin de kapanma tehlikesi ile karşı karşıya kaldığını kaydeden Aydın, 14 yıldır açtığı sinema salonu ile “yerel ve öteki sinema” diye adlandırılan sinemaya destek verdiğini dile getirdi. Aydın, gelinen aşamada gelir ve giderlerin birbirini götürdüğünü söyledi. (MA)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım