Diyarbakır Yenigün

Diyarbakır’da sofraların vazgeçilmezi: Zuzax

Diyarbakır’da sofraların vazgeçilmezi: Zuzax
22 Nisan 2020 - 13:15

Kulp ilçesinin dağlık bölgelerinde toplanan ve tuzla yoğrulan Zuzax otu, sofraların vazgeçilmezi arasından yer alıyor

 

DİYARBAKIR YENİGÜN – Diyarbakır’ın Kulp ilçesinin dağlık alanlarında baharla birlikte yeşeren Zuzax otu, vatandaşların tarafından ilgi görüyor. İlçeye özgü bir ot çeşidi olduğu düşünülen Zuzax, ince ve küçük olduğu için toplanması da bir hayli zor. Dağların yamaçlarında yetişen Zuzax, bir aydan sonra kartlaşıp kuruyor.

Tuzla birlikte dövülüyor

Kulp ilçesinin Kayacık Mahallesi’ne bağlı Kipovit mezrası sakinleri, mahalleden kilometrelerce uzaklıkta bulunan Karpos Dağı’nın eteklerinde topladıkları Zuzax’ı mezraya getiriyor. Toplanan Zuzax ilk olarak ince ince doğranarak Kürtçe Conî denilen dibek taşına konuluyor. Ota tuz eklendikten sonra 20 dakika boyunca dövme işlemi gerçekleştiriliyor. Dövme işleminden sonra tepsilere konulan Zuzax, kurutulmaya bırakılıyor. İlçenin kırsal mahallelerinde aileler genelde ihtiyaçları doğrultusunda Zuzax’ı hazırlarken, son yıllarda mahallelerde ve ilçe merkezinde Zuzax’ın satışı da yapılmaya başlandı.

Nasıl tüketiliyor?

Zuzax, kurutulduktan sonra özellikle haşlanmış yumurta ve patates ile salatalık ve domates gibi birçok sebzeye serperek tüketilirken, damakta bıraktığı tat nedeniyle Zuzax aynı zamanda sofraların vazgeçilmezi arasından yer alıyor. (MA)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım