‘Kurban fiyatları asgari ücretin üstünde’

featured
service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kurban Bayramı’na sayılı günler kal Diyarbakır’daki kurban pazarında durgunluk var. Hayvan yetiştiricileri satış yapamazken kurban alıcıları ise fiyatlardan şikâyetçi.

 

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala Diyarbakır’da hayvan pazarlarında beklenen hareketlilik yaşanmadı.

Hayvan yetiştiricileri yem fiyatlarında yaşanan artış nedeniyle hayvan satışı yapamadıklarını belirtirken, kurban alıcıları ise aşırı pahalılıktan kaynaklı alışveriş yapmadıklarını söyledi.

‘HER ŞEY ÇOK PAHALI’

GazeteDuvar’dan Mahsum Kara’ya konuşan ve sadece kurbanlık fiyatlarında değil hayatın tamamında pahalılığın olduğunu söyleyen Ahmet Çakar, şunları dile getirdi: “Geçen aylarda kilosunu 50 liraya alabildiğimiz kırmız etin fiyatı bugün iki katına çıkmış durumda. Hayat çok pahalı. Ben bugün bu kurban pazarına gelip kurbanlık almaya çalışıyorum ama alamayacağım gibi görünüyor çünkü çok pahalı. Bütçeme uygun bir fiyat yok. Birkaç senedir kurban almakta çok güçlük çekiyoruz. Son 6 aydır bütün her şeyin fiyatı yüzde yüz arttı.”

‘KURBAN SATIŞLARI ÇOK DÜŞTÜ’

Hayvan yetiştiricisi Ömer Şahin, geçen seneye oranla kurban satışlarının çok düştüğünü söyledi. Şahin, küçükbaş hayvan satışında yaşadığı sorunları “Önceki senelerde bayrama birkaç gün kala buraları tıklım tıklım oluyordu, satmak için hayvan bulamıyorduk. Bu yıl ise tam tersi bir durumla karşı karşıyayız, gördüğünüz gibi buraları çok sakin, sabahtan beri sadece bir müşteri gelip fiyat sordu, o da almadı zaten. Kurban fiyatların 1500 TL’den başlayıp 6 bine TL’ye kadar çıkıyor. Bu fiyatlardan dolayı kimse gelip almıyor” dedi.

‘YEM FİYATLARI DÜŞERSE FİYATLAR DA DÜŞER’ 

8 yıldır hayvan yetiştiriciliği yapan Ferhat Çetinkaya kurban satışlarında yaşanan durgunluktan dolayı şikâyetçi olduklarını dile getirdi. Çetinkaya, “Geçen sene Kurban Bayramı’na 4 gün kala 500 tane küçük hayvan sattık, bu sene 100 tane alabildik ama onu bile satamamanın endişesi var. Geçen sene bin liraya verdiğimiz hayvan bu sene 6 bin olmuş, ben şimdi bunu nasıl satayım?” diye sordu. Herkesin ekonomik olarak çok zorlandığını belirten Çetinkaya, “Hayvan fiyatlarının bu kadar yüksek olmasının nedenlerinden biri, yem fiyatlarının yüksek olmasıdır. Yem fiyatlarında iyileştirme yapılırsa hayvan fiyatlarında da düşüşler olacaktır” dedi.

‘BÜTÇEMİZE GÖRE KURBAN YOK’

“Kurban fiyatları asgari ücretin üstünde olduğu için almamız imkânsız” diyen Yusuf Yıldız ise şunları söyledi: “Bütçemize göre alabileceğimiz hayvan yok. Geçen sene de fiyatlar yüksekti ama en azından kendi bütçemize göre hayvan alabiliyorduk, bu sene yapamıyoruz. Bu sene kimse kurban kesebilirim diye heveslenmesin. Kimse kurban kesemez bu fiyatlardan dolayı.”

 

 

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
‘Kurban fiyatları asgari ücretin üstünde’

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin