Hevsel'de lezzet dolu kültür yolculuğuna davet

Hevsel'de lezzet dolu kültür yolculuğuna davet
DTSO bünyesinde kurulan Gastro İnovasyon Merkezi, 30 Eylül’de Hevsel Şenliği düzenleyecek. Gastronomi ve müziğin buluştuğu etkinliğe tüm vatandaşlar davet edildi. Etkinlikte Hevsel’de yetişen ürünlerin ikramı yapılacak.

30 Eylül Cumartesi günü 15:30 – 18:30 saatleri arasında Keçi Burcu’nun altında düzenlenecek olan şenliğin amaçlarından biri miras açısından dikkate değer alanların ve anıtların halka açılması, gelecek nesiller için korunmasına yönelik farkındalık yaratarak Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki kültürel bağları güçlendirmektir.

hevselgastro.jpg

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası’ndan (DTSO) yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesinde geniş yer verdiği Diyarbakır Hevsel Bahçeleri 8 bin yıllık geçmişi ile farklı halkların mutfaklarına sebze yetiştiren, tescilli Diyarbakır Karpuzunun yetiştiği ve Türkiye’nin sayılı kuş cennetlerinden biri konumunda.

Kente özgü pek çok yöresel lezzetin hikayesi Hevsel’de yetişen sebzeler ve meyveler ile başlıyor ve gelenekler, ritüeller, hikayeler ile zenginleşiyor. Kent mutfağına dair yaptığımız yolculukta Hevsel Bahçeleri en önemli durağımız ve korunarak yeni nesillere bırakılması gereken doğal kültürel zenginliğimiz. Bin yıllarca kenti besleyen bu doğal peyzaj alanı kentin gastronomisi ve kültür turizmi potansiyelini de en iyi gösteren ve gelişmesine en güçlü katkıyı sağlayabilecek durumda. Ancak bugün, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan bu zenginliği koruyamıyor, kentte turizmin çeşitlenmesi ve yeni rotalar oluşturulması için değerlendiremiyoruz.

Bu zengin kültürel miras varlığında DTSO bünyesinde kurulan Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Karacadağ Kalkınma Ajansı desteği ile kurulan Gastro İnovasyon Merkezi ev sahipliğinde Hevsel Şenliği düzenleniyor. Hevsel Bahçeleri’nin kenti besleyen, kent gasotrnomisi ve kültürüne kattığı zenginliğe dikkat çeken bir etkinlik organize edilecek.

Şenlik kapsamında Hevsel’de yetişen ürünler ile yapılan geleneksel ürünlerin ikramları yapılacak ve Mehmet Atlı konseri düzenlenecek. Şenlik Keçi Burcu’nun altında Hevsel Bahçeleri’nde şu an ekim yapılmayan boş bir arazide düzenlenecek. Gastronomi ve müziğin buluştuğu bu etkinliğe tüm halkımızı davet ediyoruz.” (Haber Merkezi)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.